Oblíbený tah Borise Gulka

Ve vynikající trojdílné knize, která vyšla i na ruském jazyce, analyzuje autor Boris Gulko (na fotografii výše) svou partii ze Suetinem (v 70. a 80. letech významným teoretikem a autorem knih nejen o zahájení ale i o střední hře). Hrála se sicilská, Rauzerův útok a Gulko se bránil v té době jeho oblíbeným tahem 6…Db6.



Obal knihy

K pozici na diagramu píše: „Dobýval jsem s variantou Db6 dobrých výsledků a proto začínal být tah populární, začali se o něj zajímat jiní silní velmistři. Jednou za mnou přišel Lev Polugajevskij a říkal: ´Ty hráváš zajímavou variantu 6…Db6. Já bych ji chtěl s tebou analyzovat.´ Ale varianta dostala silný úder v roce 1975 po mé partii s Jurijem Balašovem na Mistrovství SSSR v Jerevanu. Nehledě na to, že jsem zvítězil, tah Db6 zmizel z praxe nejsilnějších šachistů na 14 let. V té partii zahrál Balašov…“

…další průběh partie uvádím s vloženými partiemi a poznámkami.

Balašov – Gulko B60
Jerevan, 1975

V téže obsáhlé poznámce k pozici na úvodním diagramem cituje Gulko následující partii a uvádí krátkou analýzu pokračování 10.Jc7+ v poznámce k 10. tahu

Dolmatov – Spraggett B60
Hastings, 1989

Gulkova analýza 10.Jc7+ Kd8 11.Jxa8 Jg4 12.Db1 Dxf2+ 13.Kd1 ovšem byla už využita v následujících partiích, které zřejmě autor při psaní knih neznal:

Abdulov – Rzayev B60
Konya, 1989

Původní partie Suetin – Gulko pak měla následující průběh:

Suetin – Gulko B60
Moskva, 1972

5 6 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x