Nej….

Známe to všichni. Nejsledovanější v TV pěvecké soutěži jsou ti, co neumějí zpívat, nejčtenější jsou ti, co neumějí psát (nebo píší nesrozumitelně a k pochopení věty je nutné si text několikrát přečíst), nejlepší jsou ti, co moc neumějí, ale umí se „prodat“… a nejlepší jsem já, protože jsem to já :-D.
Nejsledovanější partie nejsou (po předchozích slovech asi žádné překvapení) ty nejlepší, naopak. Jsou to ty, kde skoro každý vidí spoustu chyb.
Proč?
Protože pak máme pocit, že oproti těm „magorům“, co neumějí zpívat, hrát, psát a dělat různé jiné věci, jsme prostě TOP 🙂

Naštěstí jsou mezi námi i lidé, kteří se „popásají“ na vlastní nedokonalosti a neberou se moc vážně.

Už je to nějaký ten týden, co mi poslal své „dílo“ můj přítel Honza Repák. Snad jej nemusím představovat… Jeden z nejvýznamnějších šachanistů nejen na Ostravsku, ale asi i ve světě. Předesílám, že tato partie je úlitba našemu věrnému čtenáři Zdeňku Čekalovi, který se chtěl pokochat tvorbou „šachanmistra“  :smich: .

Věřte, že dá-li se najít ve vyhrané pozici prohrávající pokračování a vy je nevidíte, Honza je najde. Se stoprocentní přesností. Zkuste donutit šachový motor, aby vám našel nejhorší tah v pozici.
Nenajde, to umí jen lidé….  :usmev: a někteří sakra dobře!

V reálném životě, zvlášť v poslední době, často vystupuje do popředí konflikt bílých a „barevných“.
V šachu tomu tak nebývá a v podání šachanistů můžeme vidět ještě pozitivnější jev: souznění bílé a černé duše, kdy obě mají jediný cíl: dát mat! A lhostejno komu.

V následující partii je to jasně patrné. Bílý obětoval, co se dalo, a černý s ním úspěšně spolupracoval až k samomatu.

Podotknu, že poznámky černého jsou označeny „JR“ (čti džejár), moje „LZ“ a komentáře šachového motoru jako „S11″ (Stockfish 11). Ještě připomenu, že např. čísla “ -4.25 / -0.57 “ znamenají změnu hodnocení pozice z -0.57 pro černého na -4,25 pro černého ( plusové hodnoty jsou plusem pro bílého  :usmev: ).

Gajda, R. – Repák, J. 1-0

 

Partie s mnoha chybami. Přesto mi přijde zajímavé (nebo úsměvné), že bílý obětoval spoustu materiálu, černý král si udělal „progulku“ až skoro k bílému králi, a při správné hře to mělo skončit remízou. Mat tam prostě nenajdete.

Mimochodem, když byl zrušen turnaj Ostravský Koník, udělali místo něj ve stejném termínu Ostraváci aspoň náhradní turnaj: Ostravský KoROník  :smich:  :palec-nahoru:


A tak si tady žijem….  :usmev:

 

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
remčiK z Banika

Ty, Luboš, fajne članky i stranky,   :palec-nahoru: , pochvala!

Honza Repák

To je těžký, člověka poziční hra začne nudit, když s ní za pět turnajů monotónně upíše kolem 200 Elo a dostane pár nedostatečných od dětí úrovně 1090. U aktuální koule jsem se alespoň bavil.
 
Pokud si pamatuju, soupeř nad 17.d4 strávil nejmíň čtvrt hodiny Luboši. Za tu dobu nepochybně viděl, že ztrácí figuru. Vídal jsem ho už hrát útočně s oběťmi, byť nepochybně korektnějšími. Na Ostravsku jsou taktéž známy mé legendární zkraty v pozicích, které pokládám za rozhodnuté, tak možná bral v úvahu i to, proti komu hraje.   :usmev: 

Zdenek Cekal

Pane Zimnioku, jste na můj vkus přísným kritikem. Honza Repák si za 11…b4 nezaslouží dva otazníky. Tento (pseudo)aktivní posun pěšce považuji za, řečeno šachovou terminologií, tah pochybné hodnoty (?!). 17.d4? – se očividně nejedná o chybu. Bílý chtěl „zatopit pod kotlem“ a přepjal tětivu. Ve výsledku „kombinace“ vedla ke ztrátě figury. 21…Sxe5? bylo přesně v duchu motta „míň figur, míň starostí.“ Chyby, jak známo, nechodí po jedné…viz. 22…Kg8? Najít následně tah v časové tísni 30…Dxd6! vedoucí k remíze, není snadné. Já výkon Honzy Repáka nezatracuji. Spíše bych mu doporučil hrát šachy v pozičním duchu a vyhýbat se dynamickým pozicím, kde se dá snadno přijít k úrazu. Mám o něco vyšší ELO, než oba aktéři, ale jsem stejný dřevák.
„Pochlubím“ se partií z března letošního roku, kdy 79-letý pan Šlechta, poté co dopoledne hrál MS družstev seniorů, se na mne vrhl se zuřivostí tygra a způsobil mi mnohočetná zranění…


 
 

3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x