Recyklace a déjà vu

V dnešní době se mohutně recykluje. Recykluje se sice hlavně odpad, ale možné je recyklovat cokoli. Myšlenky (ideje), stará zahájení, turnaje, opatření a mnoho jiných věcí.

Ale v dnešní době ani „recyklace“ nemusí být tutovka.

Déjà vu, to je první věc, která mě napadá při sledování dění v ČR.
Vláda, která ještě v šestém měsíci ústy premiéra sdělovala národu, jak jsme skvělí v boji s koronavirem (#bestincovid) a že už nikdy nezavřeme ekonomiku, zrecyklovala svůj nápad na uzavření ekonomiky (NIKDY  neříkej NIKDY!). Samozřejmě se nezavírá jen ekonomika, ale i jiné oblasti lidské činnosti. Třeba sport.
Co na tom, že z „uniklých“ dat vyplývá, že při sportu (a doufám, že tam jsou započteny i šachy), že z celkového počtu nakažených se jen cca 1,5% nakazilo při sportu?
Zavřeno a „přerušeno“ (ukončeno?) všechno, aby si nestěžovali například třeba ti, co nemohou zpívat.
Následující lockdown však není ani tak recyklace, jako spíš déjà vu …


Nedávno byl GM Štěpán Žilka ochoten „sežrat“ svého objemného plyšového Aliena, pokud se soutěže družstev normálně dohrají. Nic jíst nemusí (tedy…musí, pokud nevěří tomu, že se dá žít jen ze vzduchu  :usmev: ).
V dnešní situaci to ale spíše vypadá, že bude problém soutěže družstev vůbec dohrát a pokud by Štěpán zrecykloval svou sázkovou nabídku a mírně ji obměnil, klidně mu toho plyšáka pomohu sežrat  :usmev: .
V téhle chvíli by už i optimista, jako jsem já, nevsadil ani 10 Kč na to, že do konce roku zasedneme k šachovnicím v soutěžích družstev. Pořád však ještě věřím, že by se mohlo podařit soutěže nějakým způsobem dohrát.
I když…
Slovo „dohrát“ zde asi není na místě, protože většina soutěží ještě ani nezačala. Pokud by někdo z šachového svazu sledoval „sledovanost“ jejich webu, asi by mohl jásat, protože hodně lidí každou chvíli kliká na web ŠSČR. Nechci tím říct, že když dnes někdo vyhlásí zítřejší „lockdown“, tak by měl svaz okamžitě přijmout opatření  :usmev: . Chci říct jen to, že hodně lidí čeká na reakci svazu. Množí se hlasy, že za takových podmínek by se hrát nemělo.
Hráči chtějí hrát, má to však háček. Chtějí hrát TEĎ, v letních měsících už ta touha po šachu může slábnout (a asi i bude).
Na druhou stranu…to bychom opravdu mohli se šachem přestat úplně. Pravda však je, že dohrávat v létě soutěže družstev, to bude hodně tvrdý oříšek.


Proběhla i „recyklace“ turnaje kandidátů a už dopředu se ozval Griščuk, který prohlásil, že chápe, že FIDE nemůže vyhovět všem účastníkům, ale on v roušce a rukavicích hrát určitě nebude.
To zase chápu já…
Zatímco já se mohu bez roušky při kouření plížit nenápadně s odhaleným ksichtem  temnými hvozdy a využívat stínů vrhaných podzimním sluncem, Griščuk bude na pódiu všem na očích.
Takže i tady se můžeme dočkat jistého déjà vu, tedy že se klidně může změnit skladba účastníků.


Pokud si pamatujete články v médiích z první poloviny roku, pak jste možná (jistě) postřehli recyklaci článků. Vrátilo se nám hokejové Nagano, ME ve fotbalu a jiné akce. Ani šachy nejsou výjimkou. Na některých webech se recykluje „ostošest“. Stačí se podívat třeba na chessbomb. Aktuálně tam lze ještě najít nějaké méně významné turnaje, ale kvapem se opět blíží doba, kdy si budeme moci přehrávat partie starých mistrů, ale v recyklované podobě s analýzou počítače. Nebo partie z online turnajů.


Na závěr „recykluji“ (sprostě kopíruji) jednu pozici ze skvělé knihy amerického IM (ukrajinského původu) Igora Chmelnického „Šachové testy“.

V pozici je na tahu bílý a už na první pohled je jasné, že moc tahů na výběr nemá  :usmev: . Není to nic extra těžkého, spíš bych rád ukázal, že Chmelnického kniha může být dobrým pomocníkem při šachovém tréninku. A potom… V pozici s opozicí nedávno chyboval i velmistr 2700+ , takže trocha tréninku nikoho nezabije.

1. Bílý na tahu a dvě otázky

1a : Jak dopadne partie?

a/ Bílý vyhraje
b/ Černý vyhraje
c/ Remíza
d/ Nelze odhadnout výsledek

2. Který tah je lepší?

a/ 1. Kh8
b/ 1. Kf8
c/ Oba tahy jsou rovnocenné a vedou k remíze
d/ Oba tahy jsou rovnocenné a vedou k prohře bílého


A jedna všetečná otázka pro znalce a fajnšmekry:
Dokážete jmenovat jeden turnaj, jehož kvalita během jednoho roku rapidně vzrostla?  :usmev:
(odpověď příště  :mrknuti: )

 

 

 

4.8 4 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
7 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav Hadrava

Odpověď na druhou otázku je (alespoň si myslím) jasná. 1…. Kh8! a při optimální hře Č i B skončí partie remízou.
Nicméně jediná logicky správná odpověď na první otázku je d! Jednoduchým důkazem je Alirezova hrubice.

David Navara

Nemohla být ta Alirezova hrubka v partii s Magnusem způsobena tím, že v Íránu se o opozici moc nemluví?  :usmev: 
(Vím, že mladý velmistr žije ve Francii, ale většinu života prožil v Íránu, který opustil už jako opravdu silný velmistr.)

Zdenek Cekal
  1. platí „cé“ remíza.
  2. Kh8! Jediné…Po konzumaci pěšce a2 černým, bílý král obsadí včas pole c7.

Tato úloha patří mezi „notoricky známé.“ Příště, prosím, něco o fous těžšího.

Jan Jílek

Předpokládám, že bylo myšleno král na c2 … z c7 by jen smutně přihlížel proměně černého pěšce  :mrknuti:

Zdenek Cekal

Ano, opravuji „pole c2.“

david brazina

pro me to je nove a koukam jako puk ;D dal bych kf8 jako ze bliz centru 😀

Martin Petr

Hezký den všem, takhle – jsem rád za důvěru, kterou vkládate do webu ŠSČR, jako fakt 🙂 Nicméně, na článku, který už tam visí, nezměnil dnešní lockdown vůbec nic. Takže aktualizace článku se prozatím nechystá… Soutěže se nemohou hrát do 3.11. a asi všichni tušíme, že nejspíš nepůjdou hrát ani potom, ale to bohužel nevíme, protože žádný plán vládních nařízení neexistuje. Až budeme vědět, tak se podle toho zařídíme, pravděpodobně odložíme další kola soutěží. Až se bude moct začít hrát, tak se začne hrát podle původního rozpisu (což už v článku taky je) a podle situace, jaká bude (což teď nikdo neví) bude STK hledat cestu, jak soutěže dohrát v náhradních termínech. A jak je v článku uvedeno, zopakovat si loňský červen je možnost. Je to vlastně docela jednoduché, osobně myslím, že v jednoduchosti je síla. Aspoň se uvedený plán dá pochopit, bohužel, narozdíl od vládního chaosu. Mějte se krásně a buďte zdraví! Stejně jako jsem tady dřív psal, že rozpočet ŠSČR na rok 2020 bude v pohodě (je), tak i soutěže družstev se zase rozeběhnou. Žádný strach 🙂

7
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x