Koronapřehled

Vážení přátelé, předem se omlouvám, že jsem se na chvíli vzdálil od svých povinností. Přestal jsem prohrabávat vidlemi mrtvé na ulicích, minul jsem spoustu mrazících boxů s uhynulými na koronavirus (nebo „s koronavirem“) a zasedl k PC, abych sepsal další pamflet….

Vím, úvod vypadá dost divně, ale takto nás díky médiím a naší vládě vidí mí přátelé v zahraničí. Také vím, že v různých částech naší země je situace jiná.

Například u nás, v Karvinsko-ostravském revíru (možná se divíte, proč nepíši Ostravsko-karvinský revír…. Tož vězte, že v Ostravě už žádné šachty nejsou  :usmev: , takže jsem všeobecně známý název upravil.) je po letním promoření, kdy vláda dala na rady excelentního epidemiologa (a pozdějšího ministra zdravotnictví) a nechala naše hornické (a nejen to) obyvatelstvo důkladně promořit, vše v pořádku.

Nedá se říci, že bychom neměli žádné nakažené, ale nemoc se u nás projevuje zcela jinak než všude jinde ve světě. Žádná následná únava, žádné následné příznaky. Prostě havíři si pár dnů odpočinuli a fárají dál… Pravda, každé dva týdny musejí na testy, aby nezkrachovaly společnosti, které si za testy nechávají platit.

Velkou výhodou pro náš kraj jsou zodpovědní a obětaví lidé v různých vedoucích funkcích. Málokterý kraj má tak obětavé jedince, kteří si i jako manažeři, kteří rozhodují o nákupech za nemalé peníze, vyšetří dost času na to, aby dojeli do Prahy na noční jednání s místopředsedou nejmenovaného hnutí (přezdívka „Vekslák“) a nezištným bojovníkem proti koronaviru, „trojkovým“ ministrem zdravotnictví, aby projednali další postup proti „smrtící“ nemoci.
* Trojkový = třívteřinová výzva; 33 dnů ve funkci bez průseru; trojka jako 3R (Roušky, Rozestupy, Rum), motto boje proti nemoci Covid 19  a tři P jako symbol proradnosti (Prymula-Prachy-Průser).
Pokud máte dojem, že jsem silně negativní, je váš dojem oprávněný. Nepatřím k těm, kteří by popírali existenci koronaviru, ani k těm, kteří tvrdí, že jde o „chřipečku“. Ale nejsem ani ten, kdo by tuto nemoc považoval za smrtící hrozbu, kvůli které se zabedníme doma a následně pojdeme hlady, zatímco jiní se na nemoci pořádně napakují.
Na „chytré“ poznámky, že na nemoc zatím není ani vakcína, ani účinný lék, si dovolím odpovědět, že ani na rýmu není žádný lék. Prostě si týden s kapajícím frňákem odžijete tak či tak.


Tak jsem se blbě vykecal a zpátky k šachu  :usmev:
Předně, musím si nasypat popel na hlavu, protože minule jsem tvrdil, že se takřka nic nehraje. Hraje se a nejen online.

Například mistrovství Faerských ostrovů. Pravda, nejlepší hráč a jediný faerský GM Helgi Dam Ziska (2535) nehraje, ale i tak … V současné situaci jde o téměř prestižní soutěž, nepočítáme-li různé obskurní online turnaje.

Po třech kolech je v čele MFO (Mistrovství Faerských Ostrovů) mladý KM Luitjen Akselsson Apol.  Překvapením mohou být pro neznalce hráči na třetím a čtvrtém místě, oba s ratingem lehce přesahujícím 1800. Dva relativně mladí hráči „vydělali“ na špatné hře ostříleného Raniho Nolsoea, jemuž se evidentně v turnaji nedaří.

Domníváte-li se, že tahle informace má být „vtip“, pletete se. Mladý Apol je podle mě velmi dobrý hráč, který doplácí na to, že žije na „vesnici“….

Ukázka jeho hry. Takhle mladík vyřídil „starého“ (ročník 1959) barda v Pircově obraně.


Tak trochu utajeně proběhla i kvalifikace na další Magnusovu Chess Tour. Do kvalifikace se dostali hráči z Banters Series (turnaje na chess24.com). Hrálo se systémem každý s každým a zvítězil Peter Svidler ( nikoli Rauf Mamedov, jak jsem původně opsal ze špatné tabulky).

Výhra Mamedova v posledním kolem s německým GM ve francouzské je ukázková. Varianta, které se hodně věnoval Jiří Nun (a později Jiří Štoček) je dost jedovatá. Sám jsem ji hrával (za bílého) a přestal jsem jen proto, že jsem nevěděl (nebo mi soupeři ukázali), kam se střelcem z c1  :usmev: . Prostě… Bílý drží pole e5, dokud to jde a pokud už je musí „pustit“, měl by za to dostat zpět pěšce a něco navíc  :usmev: . Jednoduché na první pohled, ale v praxi bílý opravdu při správné hře černého tahá spíše za kratší konec provazu…


A na závěr ještě koronavirus  :smich: ….
Účastnící turnaje Norway Chess ’20 byli vyzváni, aby se ohlásili norské hygieně  :usmev: a poslali na sebe kontakty. To znamená jen jediné, některý (nebo více) účastník turnaje Norway Chess byl vyhodnocen jako pozitivní….


Hezký zbytek neděle a hlavně zdraví  :mrknuti: ….

 

 

4.8 4 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
5 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Josef Kundrát

Dobrý den, po čase jsem zase zavítal přečíst si co je v šachovém světě nového. Na nss nuda v Brně. Ještě před samotným přehledem novinek ze světa, tentokráte FO, mi byla předána informace, že Covid vlastně není, případně se na něm někteří „pořádně napakují“. Podle méno názoru je tento postoj přinejmenším krátkozraký. Kdo má pravdu ukáže čas, obávám se, že do měsíce nejpozději. Do té doby přeju autorovi, aby se mu vyhnul osud přítele mé kamarádky, který již delší dobu trpí cukrovkou a vysokým tlakem (68 let). Zčernal mu palec u nohy a byl přijat s šílenými bolestmi v nemocnici (město cca 30 000 obyvatel), prášky na bolest nezabírají. Bylo rozhodnuto o uříznutí palce, ovšem se slovy, že nemocnice nemá kvůli Covid pacientům v této chvíli kapacitu na provedení zákroku.Přítel kamarádky byl i s bolestmi propuštěn.

David Navara

Pozitivní nemusel být účastník turnaje Norway Chess, mohl to být někdo z organizačního týmu nebo z dalších osob, které s velmistry přišly do kontaktu.
Jelikož se zhruba současně objevila zpráva, že (prezident) Duda je pozitivní, mohlo se jednat o informační šum.
(Tohle nemyslím vážně, ale občas je dobré brát zprávy z médií s rezervou. Čímž samozřejmě nepopírám, že některá média jsou důvěryhodnější než jiná, ale diskuse na toto mimošachové téma tu zahajovat nechci.)

Zdenek Cekal

Pane Zimnioku, také mě zmáhá to neustálé překračování mrtvol, které se povalují, čekajíce na odklizení, po ulicích.  :plac:  Teď vážně, přemýšlel jste někdy nad tím, proč koronavirová hysterie obletěla Zeměkouli jako rázová vlna? Proč jde napříč politickými systémy (Izrael, Argentina, ČLR, Slovensko…)? Myslím si, že jste vůči vládním úředníkům (včetně Prymuly) nespravedlivý. Covid19 (a „boj“ s ním) není evidentně „české špecifíkum.“ Na to považuji ČR za nepatrné kolečko v soukolí mocenských sil. Spíše bych věřil tomu, že organizace tahající za nitky se jmenuje „Bilderberg Group.“ Ne, dělám si srandu, nicméně kdo, a co, doopravdy stojí v pozadí „coronavirové krize“ se zřejmě veřejnost (nikdy) nedoví.
PS. Umíte se hezky vztekat, pane Zimnioku. To je dobré na uvolnění emočního přetlaku. Bohužel ale Vaše nářky se nedonesou k uším osob s pravomocemi kovidové šílenství zastavit.

5
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x