Maďarská pěšcová lavina
Útok pěšcové laviny na krále je častým zjevem již v raném zahájení. Pěšci mají za úkol rozrušit královské křídlo a umožnit tak útok dalším, silnějším figurám. S dámami to není těžké. Horší pro útočníka je situace, kdy jsou již dámy a nějaké další figury v krabičce na figurky.
Následující partii Szekely – Havasi jsem našel v maďarské turnajové knize Chalupetzky Ferenc, Nemzeti mesterverseny 1932. 75 válogatott játszma (Vydáno Kecskemét 1932 Magyar Sakkvilág Könyvtára). Bílý se snažil rozvinout útok, který ale nakonec uvázl na docela dobré obraně černého, když černý jezdec zaujal neobvyklé obranné postavení na h8. Po výměně dam však rozpohyboval bílý i pěšce h a černý nenašel na velmi stísněném prostoru správnou obranu a prohrál.
Bílý použil v Budapešťském gambitu zajímavý postup pěšce 4.e6, čímž změnil pěšcovou strukturu, aby protivníka vyvedl z přípravy. Poprvé tento postup byl použit v roce 1924. Tah nebyl neznámý, referoval o něm již Schlechter ve své brožurce Die Budapester Verteidigung des Damengambits, Berlín 1918.
Maďarsko, 1932
Druhá ukázka je z moderní doby. Tentokráte úřadoval bílý na dámském křídle a postavil pěšcovou superlavinu v 31. tahu. V závěrečném útoku mu pak hezky pomohla i věž, která svázala soupeřovu na b sloupci.
Jakarta, 1997
Partie ke stažení jsou na této lince.