Několika slovy

Pokud očekáváte, že zde teď uvedu, co hrát v královském gambitu na 9. …b6 ve variantě, kterou jsem zde představil minule, pak čekáte marně 🙂 . Zatím to vypadá, že chyby budou ve starých knihách (a stále se jen opisovaly), ale ještě nepadl konečný verdikt.

Situace v šachovém světě je už několik dnů poměrně fádní. Nehraje se.
Tedy hrát se hraje, ale v Evropě téměř nic. Pro zájemce přinášíme informaci: mistrem Nového Zélandu se stal FM Nicolas Croad. Mistrem Ghany se stal v mužích Francis Anquandah a v ženách zvítězila Felix Tobi Abena. Nesledoval jsem sice ani jednu z těchto soutěží :usmev: , ale občas sleduji web mezinárodní šachové federace (FIDE).


Ze stejného webu pochází také informace o tom, že FIDE schválila pravidla pro online soutěže s dohledem a pro „hybridní“ soutěže. „Hybridní soutěže“ mají být online šachy :smich: , kdy se účastníci turnaje nacházejí ve stejné místnosti. Např. v klubu, v zasedačce, v hotelu, v hospodě atd. Pro zájemce uvádím odkaz na pravidla pro online hraní. Mně to připadá takové nedodělané nebo spíš nedomyšlené.


Právě dnes, tedy 12.1.2021, slaví své 77. narozeniny německý a do roku 1985 český velmistr Vlastimil Hort, který je podle jeho vyjádření pro chessbase.com, stále ještě v dobré formě a v nejbližších dnech se chystá podívat do Wijk aan Zee.
Za všechny naše čtenáře gratulujeme a přejeme pevné zdraví do dalších let.


Turnaj TATA Steel ve Wijk aan Zee se kvapem blíží. Deseti denní karanténu by měli mít k prvnímu kolu, které se hraje 16.1.2021, za sebou Fabiano Caruana a Maxime Vachier-Lagrave. Ostatní se budou vesele „karanténovat“ v průběhu turnaje. Dá se předpokládat, že asi nikomu z účastníků turnaje nějaká karanténa nebude moc vadit. I bez ní by trávili většinu času u šachovnice a v hotelu, takže se vlastně nic moc neděje :usmev: .
Malá zajímavost. Web turnaje informuje o tom, že letos se v turnaji objeví hned čtyři nováčci: David Anton Guijarro Andrej Jesipenko, Nils Grandelius a Aryan Tari.


Šachový svaz České republiky informuje na svém webu o dalším „neurčitém“ odložení soutěží družstev. Soutěže družstev by měly být nejen hlavním tématem výkonného výboru, který bude jednat 13.1.2021, ale také online jednání se zástupci krajských svazů, které proběhne dne 16.1.2021.
Vzhledem k vývoji situace v ČR se výsledky jednání dají předvídat. Ale stejně, nepředbíhejme. Možná se PES do 16.1. přesune do I.stupně :smich: .


A něco pro „zasmání“. Když se u šachovnice sejdou dva šachoví „klauni“, mohou někdy vznikat malebné pozice :usmev: . Jako třeba tahle.

Pokud jste někdo tipovali, že partie je z mého „vrhu“, tipovali jste správně.
Nejsem do sebe nijak „zaláskovaný“, jak by se mohlo zdát, ale než zveřejňovat známé partie už x-krát zveřejněné někde jinde, raději vás nechám pokochat se čirým amatérismem se špetkou humoru :mrknuti: a u svých partií obvykle nemusím dumat „jak“ a „proč“.

Pro zábavu uvádím bez komentářů celou partii. Mým soupeřem byl Kamil Kubica z Polska. Mladý a občas dost originální hráč, který se nebojí hrát vabank.
Prostě takový oboustranný šachanismus :usmev: .

 

 

 

 

 

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

Nechci si do Vás, pane Zimnioku, lacině kopnout, ale je to jedním slovem děs. Pozice, které nazýváte eufemisticky „malebné,“ se u „normálního“ hráče prostě a jednodušše nemohou vyskytnou na desce. Slovy klasika, cosi shnilého je v království dánském…Hnilobu způsobuje nevhodná volba zahájení. Královský gambit fuj, Halloween gambit chuj, 1.h4 hnůj…Poznámka na závěr; šachanisté jsou v podstatě adláti vyznávající kavárenský styl hry. Následuje ukázka toho, jak vypadá partie v podání seriózního šachisty, který ctí kánony klasiků. Děkuji tímto panu Jílkovi za kvalitní materiál na téma London systém.

Aleš Krajina

1.h4  :udiveny: (moderna)
Královský gambit  :usmev:  :usmev: (dodnes jej nikdo nevyvrátil a hrávali jej i mistři světa)
Halloween gambit  :certik: (ano spíše do blicek)

David Brazina

😀 😀 😀

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x