Pět ku třem

Ve třetím kole turnaje Tata Steel přibylo remíz. Bylo jich celkem pět. Bojovalo se ale dost urputně a rezultativních výsledků mohlo být i více.
Napadlo-li někoho, že neumím počítat, protože 5+3=8 a v turnaji se hraje jen sedm partií v každém kole, pak máte pravdu jen částečně.
Do dnešních rezultativních výsledků jsem započítal i životní partii kolegy a kamaráda FM Standy Fiřta z Ostravy, který svůj boj prohrál a ačkoli se tak stalo již v pátek, dozvěděl jsem se to teprve dnes.

Dovoluji si tímto vyjádřit upřímnou soustrast nejen ostravským šachistům, ale i Standovým kamarádům, pozůstalým a především rodině  :plac: .


Tolik poněkud smutný úvod a teď už stručně k partiím třetího kola turnaje ve Wijk aan Zee.
Mimochodem, Tadeáš si vzal dnes „volno“  :usmev: .

Magnus Carlsen má zatím na svém kontě výhru z prvního kola z Firúzdžou a pak remízoval v kole druhém. Ve třetím kole hrál bílými proti svému krajanovi Aryanu Tarimu. Tari si na 1.d4 vybral Tarraschovu obranu a brzy se vyměnil dámy. Magnus sice měl opticky více ze hry, ale jeho snaha byla marná. I když se chvílemi zdálo, že by se Carlsen mohl někde a nějak prosadit, opravdu nebylo kde. Tari se velmi dobře bránil a záhy byla na šachovnici jasně remízová věžovka. Nicméně Magnus si jen tak lehce nehodlal přiznat „porážku“ (připomenu slova Vojty Zwardoně: „Remíza je prohra, za kterou dostaneš půl bodu.“) a tahal až do úplného konce. Tedy, ještě mohl soupeře zapatovat  :usmev: .

 

 

Tarraschova obrana (kde jsou ty doby, kdy téměř všichni tvrdili, že je to méněcenné zahájení?) se hrála i v partii Wojtaszek- Van Foreest. Bílý měl prakticky od začátku mírnou platonickou převahu. Stockfish sice chvílemi vykřikuje, že bílý mohl hrát i lépe a to jistě mohl, ale i tak se mi nezdá, že by to vedlo ke kýženému cíli. Van Forrest bezpečně udržel pozici a připsal si už třetí remízu.

Janek Duda není ve formě. Má však jednu specifickou vlastnost: často se mu daří proti Carlsenovi (v rámci možností a ve srovnání s těmi, kteří s MC jen prohrávají) a proti Caruanovi. Dnes potkal druhého jmenovaného a jak trefně poznamenal nějaký polský debatér, potkali se nejlépe připravený hráč (Caruana) s nejhůře připraveným hráčem (Duda).
Ano, Duda hraje bezesporu velmi dobře, ale možná by mu prospělo, kdyby se více věnoval i variantám v zahájení.
I v partii proti Caruanovi, v níž vedl Duda černé kameny, se v ruské hře dostal černý do problémů. Janek zariskoval a zkusil zkomplikovat hru. Povedlo se, ale výsledkem byla pozice, kterou by za černého chtěl hrát asi málokdo. Dvakrát si bílý jezdec skočil na pole e6 (v 16. a 28.tahu) a pokaždé to bylo pro černého hodně nepříjemné. Ve druhém případě dokonce tak, že musel odevzdat kvalitu.
Rozhodně to není poprvé, co měl Duda s Caruanou prohranou pozici. A také to není poprvé, co ji udržel. Přitom Caruana opravdu sehrál první dvě fáze partie (zahájení a střední hru) téměř bezchybně. Ztratil však přitom dost času a to se pak nepříznivě projevilo na jeho další hře.
V nelehké pozici (ale přeci jen asi vyhrané) chyboval ve 41.tahu, když zahrál 41.Vg1 a umožnil soupeři „roztrhnout“ od sebe krále s jezdcem. Pak už Dudovi zbývalo ke štěstí jen vyřešit problém „kam s nimi“. Duda našel výborná políčka nejen pro krále, ale i pro jezdce a ukázalo se, že bílý s pozicí nehne. Vlastně…hnout s ní mohl, ale to by se dali do pohybu černí pěšci na dámském křídle a černý by možná mohl usilovat i o víc než jen remízu.

 

 

Dončenko se po dvou porážkách potřeboval chytit. Měl sice černé figury, ale hrál s „remízovačem“ Girim  :usmev: . Alexandr dosáhl po zahájení dobré pozice a dokonce se mi chvílemi zdálo, že stojí o chlup lépe. Možná to byl jen optický klam způsobený aktivitou černého na královském křídle. Ta se však po dvou malých nepřesnostech (25. … Sa8 a 27. …f5) vytratila a partie skončila remízou.
Tenhle výsledek by mohl Dončenka uklidnit.

 

 

V partii Jesipenko – Vachier-Lagrave mě zaujalo především zahájení. Nechce se mi teď v noci zkoumat, kolikrát se něco podobného hrálo, ale tah 9. …Se6, který zahrál MVL, mi do té pozice, která je jakýmsi hybridem „draka“ a Morra gambitu bez oběti pěšce, celkem sedí.
MVL obětoval (15. … Sxf3) dámu za věž a lehkou figuru (+nějaký pěšec). Bylo to asi jediné správné řešení. Kupodivu PC tvrdí, že je to rovné a možná se neplete. Osobně bych dal asi přednost pozici černého. Ne, že by stál lépe, ale měl jsem pocit, že černé figury by mohly dokázat víc než bílé. Na pocity se však šachy nehrají  :usmev: .

 

 

Po druhém kole stoprocentní Švéd Nils Grandelius stál po zahájení (17.Sf4) mírně hůře s „naším“ Pentalou Harikrishnou. Počítač to sice viděl jako rovné, ale nějak mu v tomto případě nevěřím. Zřejmě však bude mít pravdu.
Podstatné však je, že se Nilsovi podařilo to, co dobře znám ze své praxe (mohu-li to tak říct  :usmev: ). V pozici, kde se zdánlivě bílému nic neděje a jen stojí trochu stísněně, udělal Nils poziční blundr, po kterém následoval poměrně rychlý konec.
Zahrál 25.Sc1?, což na první pohled nevypadá až tak zle, ale na pohled druhý už to tak veselé není. Po tomto tahu se totiž černé figury „nasáčkují“ do bílé pozice a bílý není schopen bránit současně pěšce d4 i a2. Černý by své figury rozestavěl podobně i po jiných tazích bílého, podstatný rozdíl by však byl v tom, že bílý by měl dostatek prostředků, jak své slabinky chránit.
Velmi dobrý výkon Hariho, který se tak společně s Carlsenem, Caruanou, Girim a Grandeliusem dostal po třetím kole do čela turnaje.

 

 

Partie Firúzdža-Anton Guijarro nepatří do kategorie „jednoduchých“. Pozice byla přibližně rovná a až 14.tah černého vypadá podivně (14. … Db5).
Firúzdža vytvořil po výměně dam soupeři dvojpěšce. Nic hrozného, ale od té chvíle se musel černý bránit.
A bránil se srdnatě a zatraceně dobře až do 42.tahu. Tuhle partii jsem moc nesledoval, takže mi nezbyde než věřit Firúzdžovi, který se vyjádřil, že snad bylo lepší vyměnit jednoho bílého jezdce (42. ….Jxg6). I pak se však černý ještě držel, ale po 49. …Jd6 se konečně podařilo Firúzdžovi rozhodujícím způsobem oslabit postavení černého.
Oboustranně dobrá hra, ale Firúzdža byl tentokrát lepší.

 

 

Tabulka po třech odehraných kolech vypadá následovně:

 

Screenshot z live.chessbase.com

5 5 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš Krajina

STANDO!
 
BUDEŠ NÁM MOC CHYBĚT!!
 
Šachisté HM Ostrava

Petr Beran
3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x