YES!!! Já to věděl.

Už včera jsem napsal, že se blýská na lepší časy a že sedm remíz už se (snad) nebude opakovat. První vlaštovky přiletěly včera, když dvě partie skončily rezultativním výsledkem. V sedmém kole turnaje Tata Steel skončily remízou jen dvě partie a pětkrát jsme viděli jedničky a nuly.

„Pražák“ Pentala Harikrishna hrál černými s Magnusem Carlsenem. Hari sehrál velmi dobrou partii, v níž měl bílý možná malou iniciativu, ale to bylo asi tak vše. Už v reportu z minulého kola jsem si rýpl do MC, že hraje dost „divně“ (jistě, hrát tak kdokoli jiný, asi by to nebylo na rýpání).  Magnusovi se moc nedaří. Kromě výhry v prvním kole s Firúzdžou má na svém kontě zatím samé remízy. Zatím….
Hari jej celkem v klidu odremízoval. Hezký výkon černého, „zamýšleníhodný“ výkon bílého.

 

 

Anton Guijarro včera dostal drsnou nakládačku. Dnes měl bílé figury s Dončenkem. Bílé figury a po zahájení velmi dobrou pozici.  Cestu k celému bodu si zkomplikoval ve 22.tahu, když vyměnil bělopolné střelce. Úplně ji zazdil o dva tahy později (24.Sd4), kdy přešel do koncovky těžkých figur, v níž měl sice černý pošramocenou pěšcovou strukturu, ale jeho věže byly až moc aktivní. Remíza.

 

 

Duda vyšel černými po zahájení s Firúzdžou dost špatně. Ale je to vynalízavý hráč a vtipně obětoval kvalitu. Soupeř mu ji však vrátil, ale Duda znovu odevzdal materiál-figuru za pár pěšců. Vznikla komplikovaná koncovka, kterou černý zřejmě neměl prohrát, ale když se nedaří, tak se nedaří… Duda udělal několik chybných rozhodnutí a Firúzdža si dokráčel pro celý bod. Firúzdža-Duda 1-0.

Drsnou sebevraždu spáchal Vachier-Lagrave v partii s Caruanou (bílé figury). MVL se pokusil oživit(?) v sicilce starou Fischerovu variantu s braním pěšce na b2. Už minule jsem psal, že polští příznivci žertovali na úkor svého reprezentanta, když hrál s Caruanou, že se potkal nejhůře připravený hráč (Duda) s nejlépe připraveným hráčem (Caruana). Caruana sice na tah 14.e6! spotřeboval cca 30 minut, ale tipuji, že tuhle pozici už někde viděla jen kontroloval, zda je jeho reakce správná. Mimochodem, krásná „šachanistická“ partie ze strany MVL: žádný vývin, žádná rošáda a tolik slabin, že bych to za bílého musel vyhrát snad i já  :usmev: . Caruanu tipuji na vítězství v turnaji, hraje až moc dobře a to i přesto, že občas nedotáhne věci do konce.

Tari ve španělské s Van Foreestem mohl hrát rovnou hru. Jenže nějak přestřelil a brzo se ukázalo, že bílý může jen čekat, co vymyslí černý. Černý neměl až tak těžký úkol. Jednoduše nastoupil na královském křídle, otevřel si f-sloupecn na e-sloupci svázal několik bílých figur a když se ukázalo, že strašení bílého je opravdu jen strašením a nic konkrétního v pozici nemá, černý si zapsal celý bod. Druhé vítězství Van Foreesta v turnaji.

„Uprchlík“ a před sedmým kolem vedoucí hráč turnaje Nils Grandelius se sám vyjádřil, že má často problém s časem. To se potvrdilo i v partii s Anishem Girim. Giri měl od začátku partie mírnou převahu. Nic světoborného a černému se podařilo celkem brzy přejít do končící hry, kde by bílý asi jen stěží uplatnil „výhodu“ spočívající v lepším postavení pěšců a mírně aktivnějších figurách. Nils ale spotřeboval dost času na tahy 30. … Je5 a 31. … Vxc3. Špatný plán, ale tyhle tahy černému partii ještě neprohrály. Možná, že kdyby měl černý dostatek času, dokázal by partii remízovat. Nestalo se. Giri se nakonec mohl radovat z celého bodu.

Partii Radka Wojtaszka s Andrejem Jesipenkem jsem se moc nevěnoval. Vlastně jsem se k ní dostal až ve chvíli, kdy jsem našel vyhrávající pokračování za Caruanu  :usmev: a remízu za Dudu  :smich: . Po zahájení se mi zdálo, že je pozice zhruba rovná. Zaujala mě až pozice, kdy měl bílý dočasně o figuru méně. Přiznám se, že bych to zahrál asi úplně stejně jako Wojtaszek (to pro něj asi není moc lichotivé  :usmev: ), tedy ve 25.tahu 25.b3. Počítač ovšem správně ukazuje, že lepší bylo nejdříve pojistit b-pěšce tahem 25.Vb1.
Má pravdu. Po 25.b3? totiž černý po vynucených výměnách získá pěšce a i když mohl hrát v dalším průběhu bílý určitě i lépe, přece jen už bojoval jen o holý život. Svůj boj bílý prohrál a Jesipenko si tak zapsal první výhru v turnaji.

To byl můj pohled na partie.
Jak to vidí akademický mistr světa z roku 2018 IM Tadeáš Kriebel?

Máte slovo, MISTŘE  :mrknuti: !

 

 

 

 

 


Málem jsem zapomněl na klávesové zkratky  :usmev: , takže kopíruji a vkládám následující:

Odkazy

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x