Středa, 27.3.

Mírně matoucí název, ale zcela pravdivý. 27.3.1985 byla středa. Normální pracovní den před třiceti šesti lety, den, kdy se narodil David Navara 🙂

Davida snad není třeba nikomu představovat.
Česká šachová jednička, mezinárodní velmistr s aktuálním ratingem 2697 (39. místo v žebříčku FIDE). Reprezentant České republiky, aktuálně hráč klubu 1. Novoborský ŠK Nový Bor. Desetinásobný mistr republiky v klasickém šachu. Autor několika knih (naposledy spoluautor knihy Tajná přísada [s J.Markošem] ), občasný spolupracovník našeho webu.
Šachovou veřejností je považován za jednoho z nejkorektnějších šachistů nejen dnešní doby. Zaslouženě.

Teď by měl následovat výčet Davidových úspěchů  :usmev: , mezi něž se dá řadit např. 6. místo na ME v roce 2004 nebo 7. místo ve Wijk aan Zee 2007, kde porazil pozdějšího (a aktuálního) mistra světa Magnuse Carlsena. Jen bych však opakoval to, co už bylo mnohokrát napsáno.
Svou stránku má i na wikipedii.

Stejně tak i Davidovy partie jsou dobře známy. Snad každý zná Davidův šachový HIT. Vítězný pochod bílým králem do soupeřova tábora, který uskutečnil v roce 2015 na turnaji ve švýcarském Bielu.

 

 

Já vidím Davida jako velmi slušného člověka s nadprůměrnou inteligencí. Píši-li „velmi slušného“, tak myslím tak slušného, že i člověk s „dlaždičským slovníkem“ (např. já) si v Davidově přítomnosti dává pozor na jazyk  :smich: .
Vidím člověka sečtělého, se širokým rozhledem, který má talent nejen na šachy, ale i na jazyky a mnohé další věci.
S Davidem nás kromě lásky k šachu jistým způsobem spojuje i podobný smysl pro humor a záliba ve slovních hříčkách  :usmev: .

Dovoluji si upozornit na zajímavé interview s Davidem Navarou (z 25.6.2020), které, včetně fotografií z Davidova domácího alba, naleznete na webu belisrael.info a to jak v ruštině, tak v anglickém jazyce.

 

 

Za celou naši redakci, ale i za naše čtenáře, kteří by chtěli, leč nemají možnost Davidovi popřát, přejeme nejlepšímu současnému českému hráči šachu k jeho dnešním narozeninám

VŠE NEJLEPŠÍ,

hodně zdraví, spokojenosti, štěstí a úspěchů do dalších let.

 

Ať se Ti stále daří, Davide!!!

 

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
7 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

Připojuji se k redakci šachy.cz a přeji Davidovi všechna nej k narozkám.
Duel GM Navara vs. GM Wojtaszek se právem řadí ke klenotům šachové tvorby. Značný prostor inkriminované partii věnuje Ján Markoš ve své knize „Pod Hladinou“ (str. 249 – 251)
Podívejme se blíže na pozici po tahu 24.Vh-d1:


 

Honza Repák

Jsou šachové pozice, kterým počítače prostě stále nerozumějí. Vzhledem k dalšímu průběhu partie je podle mě naprosto jasné, že jediným správným postupem černého bylo co nejrychleji zaktivizovat krále a zaútočit jím po vzoru bílého, nabízel se pochod přes c7 a b6. Koneckonců o výsledku partie rozhodla větší aktivita bílého krále než černého v koncovce.   :smich: 
 

Jirka Kadlec

David Navara má pravdu, pozice po 24…Sd3!! je pro černého vyhraná. Po 25.cxd3 totiž černý nehraje Vámi doporučený tah 25… Vd6, ale lépe 25…Je7+! Dovolím si citovat některé varianty, které David uvádí v komentářích k této své slavné partii (viz knihy Můj světový šach, str. 99-106; My Chess World str. 514-523; z časopisů pak např. New in Chess 2015/6 str.19-24):
26.Kf6 (26.Kxe4 Jd5+ 27.Kf5 Jxe3+ 28.Kf6 Jxg2 29.Vbc1 Sf2! 30.J5e4 Sd4+! 31.Kxf7 Vf8+ 32.Ke7 Vde8+ 33.Kd6 Kd8! 34.Kd5 Sxc3 35.Jxc3 Je3+)
26…Jg8! 27.Kg7 Sg3! 28.Kxh7 Je7! 29.Kg7 Se5+ 30.Kxf7 Jc6 s rozhodujícím ůtokem.

Zdenek Cekal

Máte pravdu, pane Kadleci. Pozici jsem ještě jednou podrobil počítačové analýze a Vámi uváděné závěry jsou správné. Vyžaduje to ovšem dlouhý čas. Dále je třeba postupovat metodou „per partes,“ (po částech) tj. z úvodních variant (zkoumal jsem pět větví) použít maximálně dva tahy a „jet nanovo…“ koruna stromu však neúměrně košatí a celý proces se extrémně vleče.
Závěr: GM Navara je nejenom o něco lepší hráč než já,  :smich:  ale vlastní i výkonnější PC. Zajímalo by mne, jaký typ procesoru obsahuje jeho hardware.

David Navara

Komentáře si čtu až teď. Výhru po 24…Sd3!! našel počítač jednoho uživatele Chessbase a mne na to upozornil GM Knaak z Chessbase těsně předtím, než partie šla do tisku ve třech renomovaných časopisech. Tehdy jsem vlastnil jen MacBook vážící méně než 1 kg („Bůček“, což je zkrácená zdrobnělina od slova notebook), ale s touto informací a s využitím softwaru jsem cestu k výhře našel. Teď mám poměrně nový notebook, PC nemám už asi 15 let. (Těžko se vozí na turnaje.  :usmev:  Pravda, pokud budu nadále hrát více soutěží přes internet než naživo, možná to přehodnotím.)
Nemám kdovíjak výkonný hardware, ale velmistrovská síla to většinou dovede vynahradit. Většinou dokážu odhadnout, na kterém místě mám nechat počítač kopat do hloubky, případně mu v analýze na správném místě sám odhazuji hlínu do hloubky několika půltahů, než objeví poklad.

David Navara

Děkuji za pěkné přání! Přeji Vám všem hodně zdraví, pěknou neděli a hezké jaro!

7
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x