Cheateři, na scénu!

Žijeme ve světě plném absurdit. I sportovní analfabet jistě zaznamenal „skandál“, který se odehrál při fotbalovém utkání FC Rangers a Slavie Praha. Neřeší se zranění hráčů, neřeší se nefér hra, neřeší se sportovní výkony. Řeší se slova, která asi jen těžko někdo někomu dokáže.
Absurdity nás obklopují, dokonce i v šachu. Asi nikdo by nečekal, že se NA cheatingu (nepíši cheatingem!) v šachu dá vydělat hezká sumička peněz, ale přece se to stalo.

K věci.
Honza Repák mě upozornil na zajímavý článek na serveru chess.com. Nehodlám jej zde celý překládat, jen popíši, oč tam běží.
Americký IM Levy Rozman (aka GothamChess) prohrál online zápas s hráčem Dewa Kipas (Indonésie). Svého soupeře pak Rozman ve svém vysílání na Twitchi obvinil z cheatingu, kromě jiného i proto, že mu přišlo podezřelé, že onen hráč za deset dnů hraní „nahrabal“ cca 800 ELO bodíků a přitom na každý tah v partii spotřebovával kolem deseti vteřin. Na každý, tedy i na ty absolutně jasné, které i IV.VT zahraje a tempo  :usmev: .
Chess.com se stížností zabýval a účet hráče Dewa Kipas byl zablokován.

Ovšem syn hráče Dewa Kipas, obviněného z cheatingu, se svého otce zastal, že prý je to velmi dobrý hráč, který se „vypracoval“ tréninkovými partiemi s počítačem a že jeho „chesscomový“ účet byl zablokován neprávem. Na sociálních sítích se proti IM Rozmanovi strhla lavina nenávistných komentářů a příspěvků, což ho donutilo dočasně své účty „dát k ledu“.

A začínají absurdity…

Hráč s nickem Dewa Kipas (vlastním jménem Dadang Subur)  nakonec přistoupil na živý zápas s indonézskou IM Irene Sukandar, aby dokázal, že šachu opravdu rozumí, hraje na vysoké úrovni a že není žádný „unterwassermann“  :usmev: .
Předchozí výzvy na zápas v reálu (s GM Susanto Megaranto a IM Anjas Novita) pan Subur odmítal. Přesvědčily ho až peníze.
Našel se sponzor, který na zápas věnoval 10500 dolarů, jistý youtuber pak částku ještě zdvojnásobil.

Výsledek zápasu?  :smich:
Subur – IM Sukandar 0-3.
Samozřejmě se to dalo čekat. Absurdní je, že cheater Subur obdržel za faktické prokázání své viny (cheating) 7 000 dolarů. Vítězka získala 14 000 dolarů.

Absurdní je nejen výše uvedený výdělek cheatera, ale i skutečnost, že zápas sledovalo online cca 1.25 miliónů diváků (kam se hrabe nejmenovaný Youtube kanál  :usmev: ) . Podobně divně mi zní, že po tomto zápasu rapidně vzrostl zájem o šachy v Indonésii.

Mám obavy, aby neobvyklý zájem o šachy v Indonésii nebyl spojen s vidinou lehce nabytých peněz při „dokazování cheatingu“.

 

Úroveň hry pana Subura můžete posoudit sami. Partie ze zápasu Subur-Sukandar se mi ani nechtělo nijak analyzovat a jen jsem je nechal „projet“ expresní analýzou programu Stockfish 11. Myslím, že tři krátké miniaturky hovoří za vše i bez dlouhých komentářů.

 

 

 

 

Druhý případ tady už byl probírán (Cheaterské okénko). Petr Kičmer (prozradil jsem identitu uživatele Remčik z Baníka  :usmev: , ale snad i průměrně inteligentní člověk, který umí číst pozpátku, by jeho identitu jistě odhalil) pod článek přidal komentář, že hráči „BarashevNikita“, o němž se v článku píše, byl na Lichessu zablokován jeho účet.

Nic překvapivého (alespoň pro mě). Více mě překvapila jiná věc a to vyjádření samotného hráče na jeho zablokovaném účtu.

 

Volný překlad:
Zdravím programátory lichess.org. Lituji (omlouvám se za to) toho, že jsem hrál ze dvou účtů, čímž jsem si navyšoval rating atd. Prosím, dejte mi druhou šanci, nezklamu.

(*oprava: David Navara správně v komentáři připomíná, že „slival rejting“ znamená snižovat rating. Špatně jsem si vyložil hráčovu větu, viz můj komentář v odpovědi Davidovi )

Po přečtení tohoto vyjádření by se neznalý člověk nad mladým hráčem slitoval a dal mu ještě šanci. Člověk znalý marně hledá slova o počítačové pomoci, o níž jsem přesvědčen.

Prostě nic. Žádná vina?
Hmmm, asi ne.

Po počátečním rozhořčení nad oběma případy jsem se zamyslel.

To, co se nám zdá být jako evidentní podvod (a podvod to je), vidí ti hráči jako něco „normálního“ (a normální to není) a neškodného.
Vědí vůbec tihle hráči, čeho se dopustili? Asi ne.
Vždyť možná ani netuší, jak velký rozdíl je mezi „hráčem“, který sotva umí tahat figurkami a hráčem, který o hře ví poměrně hodně. Možná proto se jim zdá, že na takové podvádění se vlastně ani nemůže přijít, když si jen „trochu“ pomohou počítačovým programem.
Prostě nevnímají ten propastný rozdíl ve výkonnosti.
Je to, jako když vás někde v hospodě IV.cenové skupiny vyzve někdo na partičku šachu o pivo a po dvanácté prohře si stále myslí, že vyhráváte jen čirou náhodou.

Absurdní je, že v dnešním světě si šachy nezískávají popularitu díky kráse šachové hry nebo díky vynikajícím hráčům, ale díky odhaleným podvodům. A cheaterům za odhalení pravdy ještě platíme…
Opravdu absurdní.

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
10 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

Začátkem března se uskutečnil v online herně ChessBase souboj kyborgů (kříženec člověka a elektronického stroje). Takto eufemisticky jsme pojmenovali duel mezi mou maličkostí a Janem Petrem. Pointa spočívala v tom, že jsme při rapid partiích mohli používat libovolný software a hardware. Pochopitelně jsme měli obavu, že budeme nařčeni z cheatingu (přísně vzato tento fenomém, byť po vzájemné dohodě, nastal) a záhy zablokováni. Pan Petr informoval pro jistotu support herny k čemu se schyluje. Utkání hrané na čtyři partie pak proběhlo bez sebemenších zádrhelů.
Podrobnosti zde:
http://www.pansach.cz/index.php/news/1635-souboj-kyborgu

Jong

Dobrý den,
možná by stálo za to ten odkaz uvésti na pravou míru.
 
Stockfish 12 i Fat Fritz 2 jsou ve své podstatě Stockfishové, s následujícími rozdíly:
Stockfish 12 vyšel někdy na začátku září 2020, Fat Fritz 2 v polovině února a obsahuje vývojovou verzi Stockfishe z první poloviny února 2021, tj. FF2 využívá novější verzi Stockfishe, rozdíl je asi někde okolo 20ELO bodů (odhad).
 
Stockfish 12 STEJNĚ jako FatFritz 2 využívají NNUE, tj. oba jste používali „umělou inteligenci“ (zlí jazykové by určitě řekli, hodně umělou…  :usmev: ), rozdíl je v tom, že Stockfish 12 má verzi sítě srpen/září 2020 a FF 2 používá vlastní síť – myšleno tím jinou síť než oficiální nn-62ef826d1a6d.nnue z 28.11.2020 a zároveň síť která je „větší“ – proto je verze Stockfishe použitá pro FF2 upravená pro možnost použítá takové větší sítě.
 
Protože se ze strany Chessbase jednalo o krok na hraně legálnosti a za hranou etiky, v zápětí vyšel Stockfish 13 s upravenou GPL licencní, která podobné šméčko jako je Fat Fritz 2 znemožňuje.
 
 

Ondrej Havelka

Je fakt, že algoritmy lichessu fungují občas podivně.
 
Několikrát jsem si všiml nějakého zablokovaného účtu, u kterého jsem nevěděl ve které partii je problém. Jednalo se o hráče, jejichž rating na lichessu celkem odpovídal jejich úrovni před covidem, jediný detail byl, že v posledních partiích se takovýmto hráčům podařilo dobré umístění v nějakém relativně solidně obsazeném turnaji, i když umístění mohlo být dost dobře způsobené štěstím.
 
Na druhou stranu jsou i zablokované účty hráčů jejichž reálná úroveň před covidem byla nízká, ale rating na lichessu byl vysoký.

Ondrej Havelka

Ano, i to jsou samozřejmě možnosti. Bohužel lichess z nějakého důvodu nesděluje proč k podobným zablokováním účtů dochází. Pamatuju si, že ještě před rokem lichess hráče, kteří hrají s pomocí, odděloval (co děla v případech, když se hráči navzáje uráželi a pod. to nevím) a uvedl to že hrají s pomocí počítače na jejich profil. Dnes pouze napíše, že daný hráč porušil podmínky a bohužel to nikterak to nespecifikují.

zakzak

Rating na lichessu je nadhodnocený. Mně se podařilo v desetiminutovkách přelézt přes 2300 elo. Reálně mám 1885 fide. I když asi hraji silněji. Dostal jsem se na 2074 národního ela (teď už jen klesám   :plac: )
 

Ondrej Havelka

U lichessu to je hodně rozdílné. Jsou hráči, kteří opravdu mají lichess elo o několik set bodů vyšší než elo reálné.
 
Mi se zase před 3 lety povedlo nešťastnou sérií si lichess elo oproti normálnímu elu podseknout asi o 200 bodů   :usmev: , ale i jinak se tam moje úroveň neliší nějak zásadně oproti fide elu.

David Navara

Ad Nikita Barašev: Podle mne slovní spojení „slival rejting“ znamená, že si úmyslně SNIŽOVAL rating. Tyto pojmy nepoužívám ani nevyužívám, ale už jsem to párkrát slyšel a divil bych se, kdyby to bylo naopak.
Když hráč s ratingem okolo 1500 má na Lichessu 2400 a po zablokování se omlouvá, že si úmyslně snižoval rating, vedle jasného podvádění to ukazuje, že šachu vůbec nerozumí. (A asi nejen šachu.)

zakzak

U toho Nikity trvalo sakra dlouho to zablokování. Už jsem ani nevěřil. Přitom z partií, které jsem si prohlížel byla poznat počítačová pomoc.

10
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x