Akce!

Dost možná nepřesný název, ale nic lepšího mě nenapadá 🙂
Již zítra, tj. 7.4.2021 od 20:00 se uskuteční opakovaný zápas Krajina – Čekal. Komentovat bude opět IM Jaroslav Bureš.

Už jsme informovali o tom, že podmínky zápasu se „mírně“ změnily. Bude se hrát jen na šest partií, tempem 3+2, přičemž bílé figury bude mít VŽDY Aleš Krajina a každá partie bude zahájena tahem 1.h4 .

Pozvánku na online přenos naleznete v našem kalendáři (viz pravé menu).


Kromě této „monstrakce“ nás od 8.4.čeká další zajímavá událost. Seriál turnajů pod názvem Julius Bär Challengers Chess Tour.
Oč jde?
Podobně jako v Carlsenově Tour se i zde budou potkávat hráči v uzavřených turnajích, z nichž budou postupovat do vyřazovacích bojů.
Rozdíl? V turnajích bude hrát dvacítka mladých talentovaných hráčů, které si vybraly šachové legendy: Tým Judit Polgárové tvoří deset jinochů a dívek (či mladých žen), které jí pomáhali vybrat tři její „poradci“.

Tři „poradce“ měl také Vladimir Kramnik, který je kapitánem druhého týmu.
Sestavy obou týmů naleznete zde.

Píši-li, že jde o mladé talentované hráče, pak to ještě neznamená, že to jsou nějaká „ořezávátka“. Většinu z nich budete jistě dobře znát!

Samozřejmě se bude hrát o hezký cenový fond. Pravda, nebude tak „hezký“, jako v turnajích Carlsena, ale zase je tu pro mladé hráče kromě příležitosti vydělat si nějaký dolárek i možnost dostat se do Magnusovy CCT (Champions Chess Tour) a to už stojí za „námahu“.

První turnaj s názvem Polgar Challenge se hraje ve dnech 8.-1.4.2021. Cenový fond 15 000 dolarů + divoká karta do CCT. Tempo hry jako v CCT, tedy 10+5. Hraje se online na chess24.com.
Veškeré informace (v angličtině) naleznete pod tímto odkazem.


 

Na webu chess-news.ru si kromě jiného můžete (samozřejmě v ruštině) přečíst zajímavý text Davida Navary s názvem Postřehy (nebo chcete-li, tak Zápisky) nezaměstnaného. David stručně rozebírá turnaje Magnuse Carlsena, resp.možnosti účasti v nich pro hráče „druhého sledu“. Nebudu prozrazovat vše, ale zmíním jednu větu týkající se pandemie: „Kdybych věděl, že takto to zůstane navždy, hledal bych si už jinou práci. Ale stále ještě věřím, že se šachy opět začnou hrát, i když ve změněném světě.

Snad má David pravdu.


 

Celkem důkladně probíraným tématem na webu chess-news.ru je stále i „případ Julia Osmak“. O diskvalifikaci hráčky jsme již informovali. Hodně lidí věří tomu, že hráčka hrála čestně, ale najde se zhruba stejné množství šachistů, kteří jsou přesvědčeni o opaku.
Sám na to nemám jednoznačný názor, ale na celé věci mi vadí především to, že takto obviněný hráč (ať už vinen či nevinen) nemá možnost odvolání proti verdiktu komise.
Myslím, že i největší padouch by měl mít možnost se bránit a navíc, když někoho tímto způsobem odsoudíte (i když třeba právem), pak se může snadno stát, že z takto obviněného člověka se stane „mučedník“.
K záležitosti se vyjadřuje i sama hráčka a ve videu dokonce rozebírá i své partie.
Případné cheaterství hráčky ponechávám na úsudku čtenářů.


 

Cheaterů se „bojí“ GM Rauf Mamedov, který odmítá hrát „hybridní“ postupové turnaje na Světový pohár. Pod slovem „hybridní“ se rozumí online turnaje, ale s fyzickou kontrolou hráče rozhodčím.
Mamedov vyzývá hráče (jistě, že ne mě  :usmev: ), aby jej v jeho postoji solidárně podpořili. Mnozí už se ozvali, že také nebudou něco podobného hrát. Ale všichni víme, jak to chodí: solidarita končí tam, kde jde o peníze.
Uvidíme, co z toho bude.


Jen tak mimochodem…
Při kreslení obrázku k článku Jirky Hurty „Před zápasem století“ jsem narazil na „problém“ s ruštinou  :usmev: .

Na obrázku leží na stole list, kde je azbukou napsáno „Xypтa“, tedy přepis jména „Hurta“. Při té příležitosti jsem si uvědomil, že ač Rusové poměrně důsledně přepisují cizí jména tak, jak znějí (např.Wesley So= Уэсли Со ) a že nemajíc písmeno „h“, nahrazují jej písmenem „ch“ [x] (např.heslo „hokej“ = „хоккей“ na Wikipedii), nečiní tak zřejmě vždy.

Zarazil jsem se právě u slova „Xypтa“. Nemělo by to být spíše „Гypтa“???
GM Vlastmila Horta znám totiž v ruštině jen jako „Гортa“.
Proč není v ruštině „Xopт“, ale je „Горт“ ?

Víte někdo?

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
david brazina

Hurta je v ruskem prepisu s G. Hora by byl s G, Hort je s G. Home je ale treba s Ch. Nejake pravidlo neni, rusove to berou k nejblizsimu znamemu slovu, tedy spis podle citu.
 
 

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x