1.h4!! a rovina?

Tak…a máme to za sebou. Čerstvá informace ze „zápasu století“ Krajina – Čekal. Dohráno, Hurtu jsme tentokrát do „akce“ nepustili, takže v Porubě internet fungoval 🙂

Původně jsem sice chtěl okomentovat partie zápasu Krajina – Čekal podrobněji, ale nakonec jsem usoudil, že by to bylo příliš povrchní. Hrály se totiž celkem zajímavé partie, v nichž sice oba soupeři chybovali (bodejť by ne, hrály se blicky), ale v každé partii se objevily zajímavé myšlenky.

Předem prozradím výsledek zápasu, v němž měl 6x bílé figury Aleš Krajina a zároveň i povinnost zahajovat 1.h4 . Aleš Krajina zvítězil nad Zdeňkem Čekalem poměrem 5-1, když bílý 4x zvítězil a dvě partie skončily smírně.

V první partii se soupeři několikrát počastovali hrubými chybami. V závěru byla pozice prakticky rovná, ale černému chyběl čas. Krajina – Čekal, 1-0.

 

 

Ve druhé partii bílý přehnal snahu o iniciativu a byl na pokraji porážky. Černý však (opět v časové tísni) nenašel správnou cestu. Remíza. Krajina – Čekal, 1/2 (stav 1.5-0.5).

 

 

Ve třetí partii se hrálo dlouho vyrovnaně. Pak však černý začal stavět figurky na nepěkná pole. Vyautoval i svou dámu a bílý měl solidní výhodu. Ani bílý však nehrál bezchybně a karta se záhy mohla obrátit. Možná se na chvíli i obrátila, ale pak se černému opět pozice vymkla z rukou. Krajina – Čekal, 1-0 (v postupu 2.5-0.5).

 

 

Také ve čtvrté byla na šachovnici přibližná rovnováha. V jistém okamžiku oba soupeři „přešli“ kolem možnosti 16.Jxd5! (16.Sxf3?), což mi přišlo líto, protože to byl běžný taktický obrat, který snad ani není třeba počítat :usmev: . Pozice se tak držela v rovnováze, jenže černý si pak nechal chytit věž a byla z toho „skorominiaturka“. Krajina – Čekal, 1-0 (postup: 3.5-0.5).

 

 

V páté partii měl sice bílý trochu pošramocenou pěšcovou strukturu a komentátor IM Jaroslav Bureš by dal přednost černé pozici. Těžko říct, ale mám dojem, že černý neměl jak využít pěšcových slabin(?) bílého. Naopak to byl v jedné chvíli bílý, který mohl takticky udeřit (30.Jg6!). Nestalo se. Remíza. V postupu: 4-1.

 

 

I v poslední partii hráli oba hráči „na doraz“. Po zahájení zhruba rovnou pozici začal černý kazit. Přestože se i bílý dopustil několika nepřesností, stále se hrálo prakticky na jednu branku. Na bránu černého. V závěru si Aleš Krajina neodpustil „parádičku“  44.Sxh6 :usmev: a soupeř překročil čas. Dlužno dodat, že 44.Sxh6 je plně korektní možností (i když ne nejlepší tah v pozici).

 

 

Celkové skóre zápasu 5-1 je nelichotivé pro černého, ale pozor! Aleš není nějaké „ořezávátko“ :usmev: , někdy je dokonce i lepší než já :smich: , takže žádná ostuda :smich: .

Nekorektní šach zvítězil a šachanisté se radují (včetně samotného Šachana).

Aleš Krajina byl dnes lepší, ale i Zdeněk Čekal ukázal, že šachy umí. Ale v blickách často rozhoduje „drzá aktivita“, která dnes vůdci černých figur nevycházela.

Celkové skóre: Krajina – Čekal 5-1 .

Divácky zajímavý zápas dobře okomentovaný Jardou Burešem se hrál (samozřejmě) v herně šachy.cz a závěrem nezbývá než poděkovat oběma aktérům zápasu za korektní hru, zajímavé myšlenky a komentátorovi za pohotové reakce.

Partie ze zápasu se zde jistě brzy objeví i v komentované podobě.

Záznam komentovaného přenosu naleznete na YT šachy.cz.

 

P.S.: Před malou chvilkou jsem hovořil s jedním z aktérů zápasu, Alešem Krajinou :usmev: . Kromě doplňující informace, že soupeři sehráli o jednu partii více, což už jsme pak neviděli, slíbil, že se partie pokusí alespoň lehce okomentovat. Předpokládám, že se na ně podívá i pan Zdeněk Čekal :mrknuti: .

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
7 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honza Repák

Je skvělé, že Luboš konečně odhalil, jak asi Šachan vypadá.  :palec-nahoru:  :smich: 
Férově je třeba uznat, že na výrazném rozdílu skóre se podepsala časová spotřeba (která je ale zase zřejmě důsledkem rozdílných zkušeností se zahájením 1.h4). Při pomalejším tempu hry zápas možná mohl být vyrovnanější.

Aleš Krajina

Sláva vítězům ale čest poraženým! Rovněž děkuji panu Čekalovi, že jsme mohli diváky trochu pobavit naším (původně aprílovým) minizápasem. Z kuloárů jsem se dozvěděl, že se na mne tvrdě připravoval, a tak jsem byl nucen také něco nastudovat a připravit si pár malých zlepšení (ty hlavní sice zůstaly nehrané – ale mám zase do budoucna nějaké to eso v rukávu).
Děkuji Jardovi Burešovi za komentáře. Ale neodpustím si malou poznámku. V úvodu mě charakterizoval jako vyznavače nekorektního šachu, já sám se spíše považuji za vyznavače neortodoxního chcete-li neobvyklého šachu.  :certik: 
Šachovému sportu zdar a šachanistům zvláště!!
 
PS: Mluvil jsem s Jirkou Hurtou, který zápas lakonicky komentoval: „Nu što padělaješ!“ A již spřádá další varianty své cesty na Kubu.  :smich: 

Zdenek Cekal

Blahopřeji panu Krajinovi k drtivé výhře. Byla pro mne čest zahrát si se silným extraligovým hráčem zápas na šest partií. Děkuji rovněž panu Jílkovi, že mi umožnil na herně šachy.cz realizovat tento nevšední zážitek.

Jan Kalendovský

Viděl jsem celý ten bleskový zápas, bylo to vskutku rychlé a zábavné, chvílemi se mi zdálo, že výborný komentátor Jarda Bureš občas zazíval. Obrat s tahem 30.Jg6+ viděl asi kde-kdo, ale k matu snad nevedl. Dík všem (hráčům, pořadatelům, komentátorovi) za ušlechtilou zábavu. Ale nevím, jestli dát do novin nějakou z těch partií. Poraďte!u

Zdenek Cekal

„Ale nevím, jestli dát do novin nějakou z těch partií. Poraďte!u“
Já se nemám čím chlubit, ať to rozhodne vítěz – pan Krajina.

Aleš Krajina

Ahoj Honzo. Právě jsem začal komentovat naše partie, něco by se snad dalo poslat.  :usmev: 

7
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x