Multatuli alias Eduard Dekker

Multatuli, vlastním jménem Eduard Douwes Dekker (1820 – 1887), byl nizozemský spisovatel. Do češtiny byl mimo jiné přeložen jeho světoznámý román Max Havelaar. Ten byl i v roce 1976 převeden na filmové plátno.

Pod jménem Multatuli hrál i šachy, převážně korespondenčně. V databázi jsem ale našel jen 11 jeho partií a to i s hráči v té době zvučných jmen. Poznámky ke svým šachovým hrám si zapisoval. Jeho rukopis je dochován na nizozemských stránkách, kde jsou uloženy pod názvem Aantekeningen over schaakpartijen (Poznámky k šachovým hrám). Jsou z roku 1880.

Vybral jsem dvě partie. Jedna je se známým nizozemským historikem, knihovníkem, teologem a filologem Van der Linde, který je považován za prvního známého šachového historika. O druhém soupeři není známo nic bližšího.

Van der Linde – Multatuli [C25]
kor., 1875

Multatuli – Muller [C24]
kor., 1886

Na ukázku ještě přikládám dvě stránky z rukopisu:

Partie ke stažení.

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
5 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Kalendovský

Zajímavé! Jen bych o panu Van der Linde napsal, že je považován za nejznámějšího novodobého historika šachu, nikoliv prvního. I před ním se zcela jistě lidé historií šachu zabývali…

Remcik z Banika

Pokud dobře čtu, tak je v textu článku napsáno „prvního známého“. Pokud samozřejmě nebyl text článku dodatečně upraven. Nebo jsou i známí historici šachu žijící před tímto pánem Van der Linde?

Jan Jílek

Text dodatečně upravován nebyl, k tomu dochází v případě, že je zjištěna hrubá faktická chyba a i tak je to zpravidla opraveno způsobem, aby byl vidět původní, opravovaný text.
 

Zdeněk Závodný

Ano tak jsem to myslel. Díky za komentář.

Luboš Zimniok

Mimo mísu 🙂
Los 1.kola PICF

5
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x