O vítězi rozhodnuto

Už výsledky předposledního (opět silně remízového) kola turnaje Superbet Chess Classic Romania 2021 určily vítěze turnaje.

 

Jeden bod před ostatními byl před osmým kolem Mameďarov. Nic se na tom nezměnilo ani po předposledním kole, v němž čtyři partie skončily remízou (jaké překvapení!) a jen Aronjan se dotáhl na čelo tabulky svou výhrou s Deacem.

 

Mameďarov s Girim vlastně ani nehráli. Šli jednoduše do remízové varianty Gruenfeldovy obrany, kterou jsme v tomto turnaji už viděli (nejméně jednou).

 

 

Taková krásná remíza samozřejmě nemohla ujít pozornosti pronásledovatelů Mameďarova a zvlášť Soovi, který byl stejně jako Griščuk jen o bod zpět za Mameďarovem. Jenže So postavil už v zahájení neperspektivní pozici (z hlediska hry na výhru) a MVL neměl problém s vyrovnáním a ani nic nenamítal proti remíze.

 

Svou šanci vycítil i Griščuk a pokusil se v partii s Caruanou vydolovat z opticky lepší, ale jinak naprosto rovné pozice maximum. Nemohlo to dopadnout jinak, než jak to dopadlo. Neobjektivní postup Griščuka (15.Se3?! , 17. d5?!) posunul jazýček na vahách ve prospěch černého. Ale brzy se oba hráči ocitli v časové tísni (pravda, Griščuk v ní byl mnohem dříve) a karta se začala obracet (22. … Da4? =). Saša však měl málo času a znovu zahrál několik nepřesností, ale ani Caruana nehrál nejlépe (34. … Je5? , 40. … Vc8? +=).  Griščuk dokonce získal pěšce, ale ve vzniklé koncovce jej bylo těžké (možná přímo nemožné) uplatnit a partie skončila remízou.
Ani Griščuk se Mameďarovi nepřiblížil.

 

 

Radžabov měl bílé s Lupulescem. Dovolím si smeknout pře rumunským velmistrem, který se po osmém kole dělí se třemi body o poslední příčku s Vachier-Lagravem. Už ve 20.tahu totiž Radžabov začal „nabízet“ opakování tahů. Kdyby Lupulescu se silnějším hráčem a ještě k tomu černými figurami na remízu přistoupil, nikde by se asi nedivil. Ovšem Lupulescu chtěl hrát a opakování tahů se vyhnul i za cenu horší pozice. Ani malá výhoda bílého však nedonutila Radžabova bojovat. Nakonec si remízu opakováním tahů stejně vynutil.

 

Remízová „vlna“ určitě vyhovovala Aronjanovi, který měl sice černé figury, ale za soupeře hratelného Deaca. Aronjan si na soupeře zřejmě připravil novinku už v desátém tahu (10. … 0-0!?) a dostal soupeře pod tlak. Deac se však velmi dobře bránil, Chyboval až v koncovce (59.Je5??) a umožnil tak Aronjanovi dotáhnout se na špici.

 

 

Tabulka před posledním kolem vypadá následovně (screen z TWICu):

 

 

A jak je to při rovnosti bodů?

Nehraje se tiebreak a jako vedlejší hodnocení jsou:
1/ vzájemné utkání
2/ větší počet výher
3/ Sonneborn-Berger

Při pohledu na tabulku je jasné, že Mameďarov je vítězem turnaje už před posledním kolem bez ohledu na výsledek devátého kola.
Doskočit na něj mohou: So, Griščuk a Aronjan.

Podle prvního kritéria (vzájemné utkání) odpadá Aronjan, který s Mameďarovem prohrál.

Druhým kritériem je počet výher a je jasné, že ani So, který má na svém kontě doposud jen jednu výhru, nemůže Mameďarova přeskočit (ledaže by So udělal v jednom kole 2 výhry  :smich: ).
Zůstává tedy Griščuk, který s Mameďarovem remízoval a v případě, že by Griščuk vyhrál a Mameďarov v posledním kole prohrál, měli by oba po třech vítězstvích.

Přichází na řadu třetí kritérium: Sonnenborn-Berger (hráčům se jako vedlejší hodnocení počítají body soupeřů, pokud s nimi vyhráli nebo polovina bodů soupeřů, pokud s nimi remízovali).
Aktuální Mameďarovův SB má hodnotu 21.25 a kdyby v posledním kole prohrál, toto číslo se už nezmění. Griščuk má po osmém kole SB ve výši 16.75 a v posledním kole hraje s  Girim ( 4 body). Kdyby zvítězil, započtou se Griščukovi  do SB Giriho 4 body, tedy 16.75+4=20.75 a ani Griščuk tak Mameďarova už nemůže přeskočit (resp.může, nezapomínejme na partie posledního kola, ale to by mu muselo hrát vše „do karet“, což je mizivá pravděpodobnost).

 

Ale pozor!
Stále je o co hrát  :usmev: . Vedlejší hodnocení určí jen pořadí v tabulce, ale ceny a body do celkového pořadí GCT se v případě rovnosti bodů dělí rovným dílem (viz propozice).

Celkový cenový fond je 325 000 dolarů. Finanční ohodnocení míst je patrné z obrázku.

Los posledního kola:

Lupulescu-So, Aronjan-Radžabov, Caruana-Deac, Giri-Griščuk, MVL-Mameďarov.

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jim Vasilis

Poslední kolo už žádné změny nepřineslo, pět remíz ( od čtrnáctitahové “ bitvy “ Aronjan – Radžabov až po partii Caruana – Deac, kde na šachovnici zůstali jen samotní králové ) . Takže i přes některé skvělé partie pro mě turnaj zůstal poněkud za očekáváním a komentář na Kasparovchess “ Congratulations to all players for the excellent games played throughout this intense #tournament – we’re looking forward to seeing more excellent #chess being played.
 
And don’t forget, @GrandChessTour is back on Wednesday for the #Paris leg of the tournament! #GrandChessTour “ je podle mě až příliš lichotivý.

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x