Konec ME jednotlivců

V neděli 5.9.2021 skončil evropský šampionát v šachu. Tři čeští hráči nezklamali a ukázali, že šachy hrát umějí. Jistě, výsledek mohl být i lepší (ideálně: zlato, stříbro a bronz 😀  ), ale není si nač stěžovat.

 

Thai Dai Van Nguyen měl v posledním kole černé figury proti IM Nikolazi Kacharavovi z Gruzie. Van zřejmě viděl partii Davida Navary z desátého kola, protože to černými sehrál stejně brilantně a po drobných chybách soupeře začal získávat stále více půdy po nohama. Trpělivě zvyšoval svou převahu, až ji nakonec dovedl k vítěznému konci. Klobouk dolů. Velmi dobrý výkon!

 

 

Davidu Navarovi přisoudil los v posledním kole Rusa Michaila Antipova. V „klidné“ italské neměl černý problém s vyrovnáním, ale ke hře na výhru by to chtělo něco „víc“. Ale to by také musel nějakou chybu udělat i bílý  :usmev: .
David se určitě snažil hrát na výhru, ale pozice tomu nepřála. Byl to spíš bílý, kdo měl minimální výhodu. David hrál velmi dobře a v 19.tahu našel asi jediný způsob, jak vyrovnat hru. Oběť kvality (28. … Vxc2) byla asi jediným dobrým tahem v pozici.
Antipov i David hráli v dalším průběhu honě přesně a nakonec každý z nich připsal půlbod za remízu. Zaslouženě.

 

 

Zajímavou partii sehrál černými Vojta Plát s Helgi Gretarssonem. Vojta má za zahájení u mě „malé bezvýznamné plus“ za volbu Čigorinovy varianty v dámském gambitu.
Méněcenné zahájení, ale bílý musí trochu počítat. Vtip je v tom, že obvykle toho počítání není až tak moc  :usmev: .Ani teď tomu nebylo jinak.
Vojtovi v závěru turnaje o nic moc nešlo, tak proč si nezahrát jen tak pro radost?
Jen by to chtělo ještě malinko dopilovat ty „nuance“ zahájení  :usmev: .

V osmém tahu sice černý „vylepšil“ (?) hru černého, ale Gretarsson nezaváhal a ukázal černému, proč se  tohle zahájení moc nehraje.

 

Partii si černý „za rámeček“ asi nedá, ale přece jen je sympatické, že ve chvíli, kdy již nemohl nijak zasáhnout do boje o ceny, tak se alespoň šachem bavil a zkusil soupeře překvapit.

Mistrem Evropy se stal Rus Anton Demčenko s 8.5 body před druhým Vincentem Keymerem z Německa (rovněž 8.5 b.) a třetím Alexejem Saranou z Ruska (8 bodů).

David Navara skončil na devátém místě, Thai Dai Van Nguyen na 34.místě a Vojtěch Plát na 68.místě.
Sice nemáme medaili, ale naši hráči určitě nezklamali a hráli solidní šachy. K plnému úspěchu chybělo trochu „válečnického“ štěstí.

 

Konečná tabulka ME na chess-results.

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jim Vasilis

Dnes začíná ve Stavangeru turnaj těch největších hvězd – Norway Chess. Nechybí mistr světa Carlsen, jeho vyzyvatel Něpomňaščij, dále uvidíme Rapporta, Firouzju a Karjakina, které doplní elově přece jen o něco slabší Tari. Mělo by se zahajovat v 17 hodin, dnes uvidíme jen dvě vážné partie ( a možná i nějakou rychlejší v případě remízy ) Firouzja – Carlsen a Tari – Rapport. Jan Něpomňaščij měl totiž nějaké problémy s vízem, ty se sice povedlo rychle vyřešit, ale přiletí až dnes odpoledne a tak byl jeho souboj s Karjakinem odložen na sobotu, kdy je plánovaný volný den.

Homunkulus

Kuriózní je i podobnost Vanovy koncovky s jeho partií z předchozího kola, kde to ovšem proti dámě udržel.

Jan Jílek

Jako promiň Luboši, ale taková faktická hrubka hned v úvodníku?  :usmev: Ideální výsledek by byl dělené první místo našich tří reprezentantů …   :mrknuti: 

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x