Střelci

Vypadá to, jakoby se někteří hráči a hráčky domluvili, že si vyzkoušejí střelcové koncovky 🙂 . Na turnaji Norway Chess i na MČR žen se tyhle koncovky „procvičovaly“.

Začněme turnajem Norway Chess.
V šestém kole skončila remízou jen jedna partie. Sergej Karjakin remízoval s Janem Nepomňaščim a museli (chtěli?) do tiebreaku, v němž bílými figurami hrající Karjakin zvítězil a připsal si 1.5 bodu. Vypadá to, že Karjakin se pomalu, ale jistě, vrací zpět na výsluní.

Do koncovky stejnobarevných střelců přešla partie Rapport-Tari. Nebylo však co procvičovat. Bílý měl pěšce víc a vyhranou pozici. Nic těžkého pro hráče Rapportových kvalit.

 

 

Jinou střelcovku si vyzkoušela dvojice Carlsen-Firúzdža, kde měl černý pěšce na dámském křídle blokované na polích barvy střelce.
Nemuselo na ní být nic zajímavého, kdyby černý zahrál 30. … Ke5, tak bílý nemá kudy proniknout do černého tábora. Místo toho přišlo ležérní 30. … c5?!, po čemž se pozice komplikuje.
Bílý obětoval pěšce na královském křídle za to, aby se dostal k pěšcům na křídle dámském. Ve 41.tahu černý pěšce vrátil, jenže vrátil nesprávného pěšce. Jistě, málokomu by se chtělo nechat bílému volňáska na poli a5, ale jen tak mohl černý udržet partii.

 

 

Po šesti kolech je v čele turnaje Richard Rapport.

Norway Chess (7. 9. – 17. 9. 2021)

Online na Chessbomb
Online na chess24
Online na FollowChess


 

Na MČR žen se hrálo třetí kolo a i tady se hrála jedna zajímavá střelcovka.

 

Partie Richterová-Pilsová se rozhodla v časovce. Bílá měla pokrýt matové hrozby a moc rozumných možností neměla. Svou roli sehrál nedostatek času a asi i lidská psychika. Po 36. … Va8 hrozí mat na a1. Člověk je od svých šachových začátků zvyklý krýt hrozbu obvykle ústupem (tady není kam), sebráním hrozící figury (není co) nebo předkrytím, což se stalo v partii (37.Jc1??) . Tady však šlo pokrýt hrozbu Da1#  tahem 37.Dg1 a bílá dáma kontroluje pohyb černé dámy  :usmev: . Ale když má člověk málo času (42 vteřin), řídí se spíše stereotypy (nebo instinkty).

 

 

Va partii Novosadová-Laurincová mohla černá udržet výhodu hezkým taktickým obratem s přechodnou obětí dámy ve 20.tahu. Nestalo se a partie skončila remízou.

 

 

A máme tu střelcovku z partie Petrová-Miturová. Po bojovném průběhu dospěla partie do koncovky, v níž má černá pěšcovou převahu na dámském křídle. Na první pohled to vypadá, že bílá stojí špatně. Možná ano, ale nejsem si tím tak jistý. V každém případě černá uspěchala postup pěšců k poli proměny. Pak už je pozice zřejmě remízová (ruku do ohně bych za to nedal  :usmev: ).

 

 

Časová tíseň sehrála svou roli v partii Sikorová-Kulovaná. Koncovka, do níž partie dospěla, je jistě o něco lepší pro černou, vyhraná by však být neměla. Ale v horší pozici a s nedostatkem času se snadno „hledají“ chybné tahy  :usmev: .

 

 

Natálie Kaňáková hrála s Karin Němcovou. Těžko říct, co měl znamenat tah černé 12. … h5. Chtěla-li takto krýt pole g4, pak oslabení královského křídla za tuto „vymoženost“ určitě nestálo. Ale možná chtěla černá útočit, protože hned v následujícím tahu ještě natáhla 13. … h4?. Pokud se pozice po prvním tahu h-pěšcem ještě dala hrát, pak  po postupu na h4 je to už velmi špatné. Slabí pěšci, slabé královské křídlo, převaha bílé v centru.

 

 

Památná deska informuje, že v penzionu pobývali ruští vojevůdcové Suvorov a Kutuzov, což byli svým způsobem také „střelci“ 🙂 . Zdalipak si tam dali partičku šachu?

 

 

 

Mistrovství České republiky žen (10.9.-19.9.2021, Frýdek-Místek)

Výsledky
Online na webu pořadatele
Online na chess24

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x