Finiše

MČR žen ve Frýdku-Místku se přehouplo do své druhé poloviny, Norway Chess také finišuje. Již zítra  začne MČR mužů ve Zlíně a v sobotu začíná Evropský pohár s českou účastí ( 1.Novoborský šachový klub, dle pořadatelů „Novibor“ 🙂 ).

 

Páté kolo MČR žen bylo, jak jinak, opět bojovné.

 

Na prvním stole se hrála Bogoljubova indická. Partie Novosadová-Pilsová skončila remízou, ale Stockfish „si myslí“, že černá v závěru stojí lépe  :usmev: . Vůdkyně černých asi měla trochu jiný názor a dala to za remis.
Upřímně, také jsem dost pochyboval o „úsudku“ stroje, ale když se nad pozicí hlouběji zamyslíte, pak má možná pravdu: bílí pěšci na dámském křídle nejsou až tak nebezpeční a bílý král stojí v „průvanu“ (černý je jako v bavlnce). Otázkou je, zda to vše stačí k označení závěrečné pozice jako lepší pro černého  :usmev: .

 

 

Na druhém stole remízovaly Kristýna Petrová s Natašou Richterovou. Hráčky rozehrály staroindickou, kterou sám hrávám už téměř čtyřicet let  :smich: , takže bych o ní něco málo mohl vědět. K partii jen několik poznámek: braní na e5 bývá málokdy dobré, ale pokud to umožní bílému zahrát tah c5 a pěšce tam udržet, pak čeká černého hodně těžký život.

 

 

Zajímavou partii sehrály Olga Sikorová s Kristýnou Laurincovou. Černá v symetrické anglické obětovala kvalitu za bílého „domovníka“ a bylo to plně korektní. Bílá šla neohroženě dámou do černého tábora. Po několika oboustranných nepřesnostech a chybě černé najednou stála bílá na výhru. V časové tísni nehrála nejpřesněji, ale stále měla kvalitu navíc, ale to nebyla žádná velká výhoda. Ve chvíli, kdy už měla myslet na remízu a byla ve druhé časové tísni, „ucukla“ a udělala hrubou chybu (49.Vd2+??). Laurincová svou šanci využila.

 

 

Natálie Kaňáková prohrála s Magdou Miturovou, když zahrála příliš optimisticky na „slabého“ černého krále (23. exf6?) a Magda Miturová si tentokrát už nenechala vítězství ujít.

 

 

Karin Němcová získala proti Evě Kulované převahu už v zahájení. Tu pak vystupňovala až k výhře a návratu do čela tabulky spolu s Karolínou Pilsovou.

 

 

Zadumaný rozhodčí turnaje Petr Záruba

 

Mistrovství České republiky žen (10.9.-19.9.2021, Frýdek-Místek)

Výsledky
Online na webu pořadatele
Online na chess24


 

Finišuje turnaj Norway Chess a s blížícím se koncem finišuje i Carlsen  :usmev: .
ve druhé polovině pochopil, že cesta k vítězství v turnaji vede přes tříbodové výhry v „normálním“ (bez tiebreaku) šachu.
Včera dostal šanci zabojovat a zabodovat v přímém souboji s vedoucím Richardem Rapportem. Magnus nezaváhal a dvě kola před koncem je už jen o půlbod za Rapportem. Rapport hrál skoro (a v tom je ten problém  :usmev: ) celou partii dobře. V koncovce pak zaváhal (54. … Dc5?!) a Carlsen byl rázem na koni. Po chybě  58. … Jf6 už Magnus zbytek „dotahal“ ve velkém stylu.

 

 

Vedoucí dvojici pronásleduje Firúzdža, který černými porazil Karjakina. Nedaří se (nebo nechce předčasně vytahovat trumfy?) Nepomňaščimu, který prohrál bílými s Tarim.

Rapport nemá v posledních dvou kolech zrovna lehký los, ale ani Carlsen to nebude mít proti Karjakinovi a Nepomňaščimu jednoduché.

Norway Chess (7. 9. – 17. 9. 2021)

Online na Chessbomb
Online na chess24
Online na FollowChess

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x