Tající voda

Tající voda neboli voda z tajícího sněhu nebo ledu se anglicky jmenuje „Meltwater“. Firma se stejným názvem je sponzorem Champions Chess Tour a také finálového turnaje  Meltwater Champions Chess Tour Final .

 

Výsledky prvního kola už jsme zde zmínili.
V neděli 26.9.2021 se hrálo druhé kolo, v pondělí se dohrála runda třetí.

Ve druhém kole zmastil Duda Giriho 2.5-1.5. V „normálním“ rapidu celkem v pohodě porazil Aronjan Artěmjeva 2.5-0.5 a MVL zvítězil nad Soem 2.5-0.5.

Zbytek zápasů se rozhodoval v tiebreaku.
Hikaru Nakamura rozhodl svůj souboj už v časovkách, ale Carlsen se nadřel na vítězství s Mameďarovem a rozhodl až armageddon, v němž měl Magnus bílé figury a opět ukázal, že je schopný doslova rozdrtit každého soupeře už v zahájení.

 

 

Tvrdě se bojovalo i ve třetím kole. V souboji o poslední příčku porazil Duda Mameďarova, když v tiebreakových blickách vyhrál jednu partii a druhá skončila remízou. Stejným způsobem si poradil Carlsen s MVL. Naopak Soovi stačily k vítězství s Artěmjevem čtyři rapid partie (2.5-1.5) a nezaváhal ani Nakamura. který vyhrál s Aronjanem 3-1. Souboj Radžabova s Girim rozhodly až bleskovky, v nichž byl úspěšnější Giri.

 

Pořadí po třech kolech:

1. Magnus Carlsen 23½
2. Wesley So 18½
3. Levon Aronjan 12
4. Hikaru Nakamura 10
5. Anish Giri 9½
6. Tejmur Radžabov 9
7. Maxime Vachier-Lagrave 8½
8. Vladislav Artěmjev 5½
9. Jan-Krzysztof Duda 5
10. Šakrijar Mameďarov 1½

 

Meltwater Champions Chess Tour Final (25.9.-4.10.2021)
Výsledky a rozpis kol
Online na chess24

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
9 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
kraken8

V tomhle turnaji vidím jen jednu partii (blicky nepočítám), hned tu úplně první s Dudou, kdy někoho vyloženě zabil už v zahájení. Ale jo, včera to už byl typickej Carlsen. Já to spíš myslel tak, že (např. na jednom nejmenovaném konkurenčním webu) to mohl být námět k článku, např. o odcházení Carlsena ze šachového trůnu   :usmev: 

kraken8

Nevěděl jsem, že si to tady Carlsen čte.

Vojta Plát

Nedávno dával Magnus na instagram fotku z Evropského poháru, když podepisoval smlouvu k zápasu o mistra světa v Dubaji a označil norskou odnož sázkové společnosti Unibet. Chápu, sponzor je sponzor a jeho propagace je nedílnou součástí smlouvy, ale lidé sledující sportovní sázení moc dobře ví, jak to dnes ve světě sportu a sázek funguje   :smich: 

kraken8

Vojto, velká gratulace k titulu a hlavně k předváděné hře.
No, jasně, sázky, ale … ale tak vzhledem k limitům sázek a vzhledem k cenovýmu fondu tam a vůbec s přihlédnutím k tomu, jak si asi tak může Carlsen finančně stát … ne, v sázkách by tenhle problém jeho momentální hry být neměl   :usmev: 
 

kraken8

Na tomhle turnaji, po 4 kolech, je asi nejvic zarazejici naprosto katastrofalni, tristni vykon Carlsena. Z myho amaterskyho pohledu je tohle nehodny titulu mistra sveta. Jasne, je to rapid, ale i tak. 1. partie s Mamedyarovem, 3. partie s Vachierem, 2. partie s Artemievem a neuveritelnej 29. tah, hranej s vic nez ctyrma minutama na hodinach, to jsou proste strasny partie. A ani v nekolika dalsich to nebylo zrovna vesely. Hruza. Prohrat 2 partie ani ne v 10ti tazich!

Zdenek Cekal

Tristní výkon Magnuse jde ruku v ruce s „přesycením“ královskou hrou. Šachy se pro něho staly rutinou, každodenním řemeslem. U Carlsena postrádám i obvyklou lehkost s jakou si před pěti, deseti lety pohrával se soupeři. Jsem zvědavý, zda obhájí titul mistra světa. Při jeho vytíženosti nevěřím, že se na duel s Nepem seriózně připravuje.

kraken8

Může být. Na druhou stranu – přesycenost bych spíš chápal, kdyby hrál hodně vážných partií. Ale to v téhle kovidové době zas tak moc nebylo, pokud se nepletu. Ale jo, ty online turnaje, … je jich moc no. Na druhou stranu, tohle je finále a tak. U něho člověk nikdy neví, on se mně „čte“ nejmíň ze všech. Má náskok, v podstatě ho ohrožuje jen So, tak bych si třeba představoval, že – pokud je teda přesycenej šachama, tak zvolí přístup jako třeba Nakamura. 4 remízy a honem do tajbrejku si zablicat, bod jistej, možná dva a jedeme dál. Tak jako tak, tohle prostě není dobrá reklama pro šachy, ono i to hrací schéma tohohle finále není zrovna šťastný …

9
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x