Poslední den

Poslední den na ME družstev a možná také poslední den, kdy ještě mohli hrát i neočkovaní „takyobčané“ v soutěžích družstev (uvidíme, jak se projeví vládní opatření na českém sportu).

 

Naši muži narazili v posledním kole ME na Norsko. Podle ratingu zdánlivě „snadný“ soupeř. Jenže rating je jen číslo, které vyjadřuje dlouhodobou výkonnost, nikoli okamžitou. Navíc se poslední rok a půl téměř nehrálo, a tak nějaké ratingy mohou být silně zavádějící.

Johan-Sebastian Christiansen zahájil s Davidem Navarou královským pěšcem, 1.e4.
David si vybral sicilskou a za chvíli byla na šachovnici Najdorfova varianta. Když zahrál bílý 21.Jc3 byla na šachovnici rovná pozice. David však chtěl zřejmě víc :usmev: a zkusil 21. … Jg3!? . Možná to není nejlepší tah v pozici, ale když chcete černými více než remízu, občas musíte šlapat i po nezpevněné krajnici nad srázem.
A když řeknete „A“, měli byste říct i „B“. To je asi důvod, proč černý nehrál 26… Se6, po čemž by měl bílý možná malou, ale celkem dlouhodobou výhodu a černému by se špatně hledal nějaký rozumný (=aktivní) plán hry.
Po 26. … Sh3 stojí bílý nepochybně lépe, ale černý má materiální převahu. To znamená jen jedno: bílý musí hrát přesně, protože pokud sejde z cesty, v koncovce bude mít výhodu soupeř.
Přehrávat si partii doma s počítačem umí každý, spočítat však varianty za šachovnici tak jednoduché není a často existuje jen jedna správná cesta. Otazníky a „dvojotazníky“ v komentářích berte s velkou rezervou. Jsou jen objektivním hodnocením pozice :usmev: .
Za mě oboustranně dobrá partie.

 

 

Předpokládám, že Van (Thai Dai Van Nguyen) měl před turnajem za úkol hlavně držet přední desky. Pokud tomu tak bylo, pak svou roli sehrál velmi dobře. Odehrál všech devět kol, jednou zvítězil a ani jednou neodešel poražen. Ani Nor Frode Olav Olsen Urkedal s ním nic nezmohl :usmev: .

 

 

Partii Lars Oskar Hauge – Jan Krejčí rozhodly hrubé chyby. Poslední se, bohužel, dopustil náš hráč :smutek: .
První chyboval Nor, který se buď přehmátl nebo si prohodil v hlavě tahy :usmev: . Ovšem možné je i to, že neviděl jednoduché 26. … Jd7. Místo dvou figur za věž měl bílý najednou o kvalitu méně a „zdechlou“ pozici. K tomu měl bílý i špatný čas a to soupeře někdy může svést k „rychlým“ řešením :usmev: . V 37.tahu mohl hrát černý prakticky cokoli, jen ne tah 37. … Jf4. Po tomto tahu je pozice černého prohraná. Matové hrozby po diagonále a1-h8 sice černý vykryje, ale dostane se do prohrané koncovky.

 

 

Také v partii Žilka-Notkevich se chybovalo :usmev: .
Podle Stockfishe mohl černými hrající Benjamin Arvola Notkevich získat výhodu po 27. … Db4. Možná ano, ale spočítat a vyhodnotit správně celou variantu bez počítačové podpory není nic jednoduchého. Nedivím se, že černý zvolil praktičtější tah 27. … Vxb5, který ještě nic nekazil.
Ovšem tah 34 … Dd7 už chybou  je, i když se ještě nic moc neděje.
Po následujícím 35. … Kf7 by malou kombinaci Štěpána našel asi každý mírně pokročilý šachista. Pravda, do výhry je ještě dost daleko, ale Štěpán je více než jen mírně pokročilý šachista a vítězství si už nenechal ujít :usmev: .

 

 

Konečná remíza s Norskem odsunula náš tým „až“ na devatenácté místo. Nepovažuji to za neúspěch. Uvědomme si, že v případě výhry v posledním zápasu by český tým skončil na 11.-15.místě, tedy kolem svého nasazení. Turnaj se moc nevyvedl Honzovi Krejčímu, ale pokud jsou zákulisní informace o onemocnění Vojty Pláta pravdivé, pak Honza i přes malý počet bodů odvedl pro tým dobrý výkon. Není lehké hrát, když víte, že se vám nedaří.

Nedávno jsem tu psal, že ve „švýcarech“ rozhodují poslední kola. Své o tom vědí i Francouzi. Přes excelentní výkon Firúzdži na první šachovnici se z titulu mistra Evropy nakonec radují Ukrajinci, kteří uhráli stejně bodů jako druhá Francie, ale měli lepší vedlejší hodnocení. Na třetím místě skončilo Polsko.
Favorizovaný tým Ruska skončil až na šestém místě a při pohledu na výsledky jednotlivých jeho hráčů jsem rád, že nejsem ruský fanoušek :usmev: . Pětice špičkových hráčů má na svém partiovém kontě sice jen dvě prohry a celkově nejsou výsledky jednotlivých hráčů nijak špatné, ale to množství remíz by mi asi dost vadilo. Ani vítězná Ukrajina na tom není o moc lépe. Nebýt Volokitina na druhé desce, možná by skončili až za našim týmem :usmev: .

 

České ženy si zahrály dobrý turnaj. Hned v prvním kole „vyfasovaly“ suverénní tým Ruska a v posledním narazily na Arménii, která má v sestavě také světové hráčky. Bylo to znát i v průběhu zápasu.

Karolína Pilsová se v partii s Elinou Danieljan velmi dobře držela až do časovky. V komplikované pozici udělala se čtyřiceti sekundami na hodinách hrubku, která ji stála bod :smutek: .

 

 

Kristýna Petrová hrála s hráčkou, jejíž jméno nejenže neumím vyslovit, ale mám problém i s jeho napsáním :usmev: Lilit Mkrtchjan. Kristýna měla bílé figury a partie se jí moc nepovedla, přesto mohla bojovat alespoň o „holý život“. Její tah 30.d6??  beru jako hození ručníku do ringu, jinak si jej neumím vysvětlit.

 

 

Magda Miturová měla černé se Susannou Gabojan. Po zahájení stála i bez kvality dost dobře, pak však přecenila (nebo podcenila?) své možnosti a začala převádět věž snad k útoku (?) proti bílému králi (18. … Ve6??). Bílá však také nehrála nejpřesněji a dovolila vyrovnání (19.e4?), ale když nemáte svůj den, je všechno marné :usmev: . Útok se nekonal a bílá se držela hesla: „S kvalitou víc vítězství vstříc!“

 

 

Velmi dobrou partii sehrála Karin Němcová s Siranush Ghukasjan. Bílá přetavila malou výhodu ze zahájení v pozici těžkých figur a nestejných střelců. Pravidlo, že nestejní střelci bývají zárukou remízových šancí sice platí, ale také platí, že při nestejných střelcích má výhodu strana, která útočí. V této partii to byla bílá, která měla útočnou pozici, protože černá si „proděravěla“ pozici už v rané fázi partie.

 

 

Češky prohrály s Arménií 1-3.

 

Naše dívky byly nasazeny jako šestnáctý tým. Jejich devatenácté místo tak nakonec není tak špatné, ale to je spíše šťastná souhra náhod, protože při pohledu na ratingové odpisy, je jasné, že se českému týmu „scházely“ body v některých zápasech. To však k soutěžím družstev patří.

Turnaj žen vyhrálo suverénní Rusko s tříbodovým náskokem před druhou Gruzií. Na třetím místě skončil Ázerbájdžán, který měl lepší vedlejší hodnocení než Ukrajina.

 

Konečné výsledky na chess-results:
Muži
Ženy

5 1 hlas
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Navara

Pokud jde o mou závěrečnou partii, ten tah 21…Jg3 je objektivně nevalný, ale stav zápasu byl 0,5:0,5 a pozice na dalších dvou šachovnicích se mi nelíbily. (U Honzy Krejčího to bylo krátce před 26.Db4??, u Štěpána v době, kdy střídavě stál hůře a vyrovnaně.) Možná jsem dění na dalších šachovnicích viděl až moc pesimisticky, ale připadalo mi to jako boj o zápasovou remízu a v tu chvíli to tak opravdu vypadalo. Jelikož remíza pro nás neměla žádnou cenu, usoudil jsem, že pokračováním ve hře nemohu moc zkazit a se značným sebezapřením jsem zahrál 21…Jg3. (Předtím jsem ještě prověřil, zda soupeř opravdu bude opakovat tahy.)
 
Kdybych náhodou našel, že po 26…Se6! 27.Sxa6 Se7! 28.Sb5+ Kf8 29.Sxa4 Dc4! černý získá figuru zpět a bude stát celkem dobře, určitě bych do té varianty šel. Ale to chycení střelce opravdu není vidět a je dost neuvěřitelné, že to vychází. (Po 30.Sd7?! Sxd7 je krytý bod f7, po 30.Jc5?? Da2+ bílý nestihne zahrát 31.Sb3.) Takové nezvyklé věci se dějí snad jen v knížkách, totiž ve studiích a dalších příkladech. Nebo ne?
Na konci soupeř v časové tísni přehlédl 35.Dc7 Dxa6 36.Dd8#. Já jsem to viděl, tak jsem zapsal na partiář 35…Db7 a reklamoval remízu trojím opakováním pozice.

chess

díky za zajímavý komentář k dění v partii a zápase

Jim Vasilis

Nepříliš povedené vystoupení naší reprezentace ještě završila následující příhoda, událost nebo incident , těžko najít vhodný výraz. Podle došlých informací nechala naše výprava v místě konání Vojtu Pláta a odjela bez něj, údajně s ním nechtěl jet Štěpán Žilka v autě , poněvadž Vojtu trápí silný kašel a bál se případné nákazy Covidem. Vojta si musel zajistit odvoz sám a snad už je na cestě domů. Brzy se dozvíme podrobnosti, ale je jasné, že vztahům uvnitř reprezentačního týmu to rozhodně neprospěje.

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x