Tah zdravého rozumu

Ve 20. letech minulého století se vyrojilo dosti zajímavých variant a nových zahájení. Největší zásluhu na tom měli tzv. hypermodernisté. Zahájení se v průběhu doby od 1.e4 částečně překopala k 1.d4, 1.c4 a 1.Jf3. Po roce 1924 se hodně používala meránská varianta, kterou zavedl do praxe na turnaji v Meranu Akiba Rubinstein (na obrázku nahoře). Pokus vyvrátit nepříjemné 5.Sg5 tahem h6 pak vedl k moskevské variantě.


Moskevská varianta [D43]

V jedné z primárních partií, ve které se použil moskevský systém je hra z turnaje v maďarském Debrecínu. O turnaji napsal Tartakower vynikající knihu pod názvem Das entfesselte Schach (Kecskemét 1926). Bohužel v analýze se dopustil chyby, nebo možná zařádil tiskařský šotek. Nás zajímá především jeho hodnocení tahu 8…Sd6 a varianty po 9.e4, které ale nevyzněly pro bílého lichotivě. Zde je začátek partie:

Asztalos – Nagy [D43]
Debrecín, 1925

Při listování v jednom ze skvělých šachových časopisů Kagans Neueste Schachnachrichten 1926 na str. 182 jsem narazil na analýzu Grünfelda (u své partie s Lokvencem, který měl černé kameny) ve které se zmiňuje o výše uvedené partii a analýze Tartakowera a cituje partii v. Scheve – Teichmann, Monte Carlo 1902 ve které vznikla zrcadlová pozice.

Nejprve analýza Grünfelda. V 8.tahu přináší slova Tartakowera („Zde doporučuje teoretik Dr. Tartakower ve svém nejnovějším, ostatně vynikajícím díle Das entfesselte Schach, str 103 pokračování 8…Sd6 a postup 9.e4 dxe4 10.Jxe4 Sb4+ označil jako předčasný.“) a ve 14. tahu (viz ukázka) již variantu obhajuje! Rozbor jsem doplnil o několik moderních partií.

Analýza Grünfelda [D05]
1926

O moskevské variantě vychází i šachová literatura, např. jednu ze zajímavých napsal Drejev. Partie monackého turnaje pak probíhala takto:

Von Scheve – Teichmann [D05]
Monte Carlo, 1902

A zde je ještě ukázka citovaná v analýze:

Stojanovic – Draskovic [D43]
Bijeljina, 1994

Partie ke stažení.

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x