Jako Stockfish? Ne.

V posledních letech je zvykem srovnávat šachovou hru lidí s hodnocením počítačových programů. Šachový program je dobrý pomocník, zlý pán 🙂 .

 

Na právě dohraném ME družstev jsme častokrát viděli i u našich hráčů „prohrané“ pozice. Prohrané podle počítačového programu a to si ještě dovolím podotknout, že ani +5 nemusí podle mě nutně znamenat výhru, ale v řeči šachových počítačů prý ano :usmev: .
Znám spoustu hráčů, kterým jejich „víra“ přikazuje: „Stockfish je nejvyšší Bůh a má vždy pravdu.“
Pominu teď to, že ani šachové programy zatím nevědí, jak má šachová hra dopadnout.
Vyhraje bílý? Černý? Remíza???
To zatím nevíme, ale mnoho hráčů bere hodnocení šachových programů za kánon.

V neděli jsem se s úžasem díval na partie mužů České republiky v zápase proti Norsku. Také jsem pročetl x-komentářů hodnotících jejich pozice. Přesto jsem napsal, že naši hráli dobře :usmev: .

Jsou hráči, kteří se snaží hrát korektní šachy za každou cenu. Věří počítačovým variantám, věří objektivnímu hodnocení pozice. Objektivně mají pravdu :usmev: .

V šachu je však pojem „objektivní“ hodně relativní : nikdo neví, co je opravdu objektivní :smich: :smich: :smich: (to je blábol :usmev: ).

Ti z vás, kteří viděli nedělní zápas českého týmu proti Norsku a myslí si, že naši hráli vesměs špatně, by neměli číst dále.
Bude to pro ně jen ztráta času :usmev: .

 

Když jsem v pondělí napsal, že se mi nedělní zápas Norska s ČR líbil, nemyslel jsem to v žádném případě jako pokus o lichotku českým reprezentantům. Zápas se mi opravdu líbil, protože jsem partiím našich hráčů dobře rozuměl.
Rozuměl jsem, protože jsem ve nedělním kole II.ligy hrál podobně (ne však tak dobře :smich: ) jako oni.
Dovolím si upozornit na komentář nejlepšího českého hráče Davida Navary z úterka, kde David celkem srozumitelně popisuje nikoliv šachové věci, ale spíše to, jak u partie přemýšlel.

V partii z II.ligy „F“, kde jsem nastoupil za tým Karviné proti Tatranu Litovel, se hrála královská indická. Mohl bych napsat, že stejně jako David Navara, jsem viděl nepříznivý vývoj zápasu, tak jsem se se rozhodl zvrátit jeho průběh :smich: .
Lhal bych, nebyla by to pravda. Ve chvíli, kdy jsem obětoval figuru, byl zápas ještě v plenkách a je pravděpodobné, že právě moje partie možná donutila hrát ostatní ostřeji.
Pravda je taková, že jsem si u partie vůbec neuvědomil, že bílý ještě nezahrál 0-0 a s vědomím, že nestojím dobře, jsem zvolil postup (12. … g5?), který vedl k „prohrané“ pozici (dle PC :usmev: ), ale dával černému poměrně dobré praktické šance.

U šachovnice neseděly stroje, ale lidé. Když bílý nezahrál 26.Kf2 s vyhranou pozicí, což mimochodem nebylo z dálky zcela jasně patrné (domníval jsem se, že „hrozba“ černého Jf6 je postačující na udržení komplikované pozice), partie se začal obracet ve prospěch černého.

Ale pozice nebyla vůbec jednoduchá. Chybovali oba hráči a partie nakonec skončila zřejmě zaslouženou remízou.

Než začnete kritizovat hru bílého nebo černého, zkuste se na partii podívat sami bez pomoci šachových programů.
Člověk přemýšlí trochu jinak než stroj.

 


 

Na webu ŠSČR dnes vyšlo doplnění k soutěžím družstev. Stále z něj však není jasné (možná jen mně :usmev: ), zda budou soutěže pokračovat.
Přesněji řečeno, jasné to možná je. Prozatím z toho vyplývá, že hrát budou moci jen hráči splňující podmínku O-N (očkování nebo prodělání nemoci do 180 dnů) a už se neuznávají samotesty. Teoreticky tak šachové soutěže mohou pokračovat, ale bez „druhořadých“ neočkovaných šachistů.

Nevím, jaká je situace v klubech, ale domnívám se, že se procento naočkovaných nebude v šachové komunitě nijak extra odlišovat od zbytku společnosti. Přeložím svou domněnku do srozumitelného vyjádření: i v klubech to bude cca 60-40% (očko-neočko), což může mnoha týmům způsobit značné problémy.

Prozatím  (23.11.2021 v 22:30) tedy platí, že by se o víkendu mělo hrát (bez neočkovaných :smich: ).


 

Z komentáře uživatele Jim Vasilis k příspěvku ‚Poslední den‘ jsou zcela jistě pravdivá dvě tvrzení: Vojta Plát po skončení ME družstev zůstal sám ve Slovinsku a dopravil se do ČR po vlastní ose. Na otázky „proč“ a jak“ se tak stalo, sice už také existují odpovědi, ale ty nejsou zcela jednoznačné.
Vůbec si netroufám ani tipnout, kdo má pravdu a raději si počkám na vyjádření všech zúčastněných.

 

 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
16 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Lubomír Řičica

Takže zase jsem měl pravdu, že naši reprezentanti na čele s kapitánem nebyli týmem, který by nechal za šachovnicí duši, když reprezentuje naši zemi! Pardon, s výjimkou Davida Navary a Vana. A ten zbytek týmu co? Nebylo by líp se radši vzdát ambicí a hrát třeba s elově slabšími hráči, ale kteří zato budou dřít do úmoru, nechají za šachovnicí duši a budou bojovat za tým jak opravdoví lvi? Třeba dát příležitost mladým klukům! Prohrají? No a? Bude chleba levnější? Aspoň naberou cenné zkušenosti. Co na tom záleží, jestli budeme 10., 15., nebo 27.? A kapitán? Ten by měl být pro tým přínosem a ne oslabením…

Lubomír Řičica

Jako tým – ostuda ostud! David Navara vynikající, tak si představuju hrát za tým, Van hrál střídavě oblačno, ale aspoň neprohrával. Žilka podle mě +-, jak v které partii, ale podle mě solidní, zato nechápu počínání kapitána. Pokud bych kapitánem byl já, po dvou prohrách za sebou by následovalo povinné střídání, ale uhrát 0,5 bodu ze šesti, no nevím…proč hrál Plát tak málo? Komu tam vadil? Pak se nedivím, že to týmu nejde. A to nemluvím o cestě zpět, ostuda ostud. Vykašlali se něj všichni, kdo mu měli pomoct.
Ještě ke kapitánovi: Hráčku, můžete se stydět! Byl jste nejslabším článkem týmu! Vůbec jste týmu nepomohl, nejen že jste dělal trapné chyby, nejen že jste nedbal na kázeň a disciplínu v týmu, ale nechat nemocného hráče v cizí zemi bez pomoci, je odporné a hnusné a pokud jste Pláta v týmu nechtěl, neměl jste ho nominovat! Předsedo svazu, doufám, že budou následovat tresty za takovou „reprezentaci“! To radši hrajme se slabšími hráči, ale s takovými, kteří za šachovnicí „vypustí duši“!!!

Honza Repák

Nevíme, co zbytek výpravy k opuštění Vojty vedlo, tak bych s přehnaným odsuzováním hned nespěchal. Samozřejmě toto není normální jednání a minimálně kapitán by ho měl vysvětlit. Při vší úctě k Vojtovi ovšem těch podivných incidentů a zvěstí kolem jeho osoby je tolik, že se člověk neubrání pochybnostem, nakolik má on sám čisté svědomí, k něčemu vážnému mezi ním a někým dalším z týmu muselo dojít, protože takto se normální lidi nezachovají bezdůvodně.

Lubomír Řičica

Ať už provedl Plát cokoliv, na trest je doma času dost. Kapitán Hráček by se měl stydět! Jeho přístup je odporný! Nechat nemocného v cizí zemi je hnus!!! Týmu za celé mistrovství nepomohl, byl týmu platný jak díra v mostě!!! Pokud za tuto „reprezentaci“ nebudou padat ty nejvyšší hlavy, nic se nevyřeší!!! To raději hrajme s hráči, kteří jsou slabší, ale za šachovnicí nechají duši! Být já na místě Navary, tak se na takový tým vyseru a odjedu pryč!!!!

Lubomír Řičica

Tak předně: nemusí se hráči dařit, ale pokud mu to nejde, musí hrát někdo jiný, za druhé, mám zprávy, že všechno bylo jinak, než je prezentováno. Aspoň ať zodpovědní nestoudně nelžou! Pravda stejně vyjde nahoru! Nevymlouvejme se pořád na něco, když bůhví, jak to bylo s kázní a disciplínou v mužstvu. A neodeslání nominace nebyla jediná kapitánova chyba! Kdysi mi jeden šachový mistr dal radu do života: Nemusíš hrát vždycky to nejsilnější, hraj to, co je pro soupeře to nepříjemné (Lasker tak hrával)…a kdo jiný než kapitán má čas, aby sledoval to, co hrají naši potenciální soupeři???

Janous

10.12. se tím bude zabývat VV ŠSČR. Počkejme si a budeme moudřejší. K vysvětlování je toho více

 • proč Krejčí který byl evidentně z formy odehrál 6 partií?
 • jak vážně byl nemocen Vojta Plát, když v době zápasu který pro nemoc nehrál prý seděl v baru a pil pivo
 • jak to bylo s omylem neodeslanou sestavou
 • jaké byly plány pro případ kdyby reprezentant onemocněl, např covidem
 • jak byla zajištěna doprava domů zdravých a nemocných reprezentantů
 • proč kapitána nezajímá, jestli se hráči dostanou ve zdraví domů z reprezentační akce

Na druhou stranu buďme rádi, že to bylo jen ME ve Slovinsku. Kdyby to byla šachová olympiáda a hrálo se v Tokiu, tak je pokašlávající Vojta Plát touhle dobou buď na lodi do Vladivostoku, nebo ve vlaku na transsibiřské magistrále.

Lubomír Řičica

proč Krejčí který byl evidentně z formy odehrál 6 partií? Protože údajně tým Pláta nechtěl…proč ho tedy kapitán nominoval?
jak vážně byl nemocen Vojta Plát, když v době zápasu který pro nemoc nehrál prý seděl v baru a pil pivo
Protože přes katastrofální výkony Krejčího Plát nehrál, pak chápu, že byl naštvaný, že nehraje, určitě by uhrál víc bodů než 0,5 ze 6…podle zpráv, které mám, tak nepil jen Navara a Van…
že někdo onemocní, na to se jaksi pozapomnělo, ale kapitán má seno v hlavě? Stačilo zvednout telefon a zavolat nějakému lékaři, aby poradil, jak nemoc řešit, když už…
proč kapitána nezajímá, jestli se hráči dostanou ve zdraví domů z reprezentační akce
Možná umí hrát šachy, ale jinak to má v hlavě zřejmě vykradeno…
Závěr: náš tým rozhodně nefungoval jako tým, jediný, kdo zaslouží naprostý obdiv, je David Navara, ještě uznání zaslouží Van a to je vše…nevadí mi to, že se někomu nedaří a udělá chyby, ale pokud je pravda to, co jsem se našem týmu dozvěděl, tak ten zbytek týmu tam nemá co dělat, to radši hrajme se slabšími hráči, ale s hráči, kteří nechají u šachovnice duši!!!

Honza Repák

Souhlas Luboši. V dnešní počítačové době spousta hráčů na všech úrovních příliš hltá hodnocení motorů jako jediný správný světonázor. Do jisté míry se tomu člověk ani neubrání. Mnozí při tom zapomínají, že proti nim za deskou nesedí počítač, ale živý člověk, v jehož silách přes veškerou snahu nikdy nebude hrát přesné počítačové tahy ani propočítávat varianty podle motoru, a tím pádem i příprava podle počítače je často k ničemu (hlavně na nižších úrovních), protože prostě na super korektní nastudované varianty nedojde. Výsledkem je, že i druhořadý tah, po kterém člověk je schopný v omezeném čase porozumět většímu množství variant než soupeř, má často reálnější hodnotu než nejlepší tah podle počítače. Je někdy až zarážející, jak někteří vyzbrojení motorem přehnaně kritizují tahy hráčů, kteří jsou přitom výrazně silnější než oni sami a mají o tolik lepší výsledky.
 

Etymolog

Snad to nevyzní zle, ale beru článek i jako určitou sebereflexi autora, protože právě tak někdy vypadalo hodnocení partií na tomto serveru (tedy s motorem v ruce a nedostatkem lidského pohledu). Faktem je, že brutální hodnocení aktuálního Stockfishe ke kategorickým soudům svádí.

kyssling

Já vím, že jsem asi v dnešní době výjimka a blázen, ale raději mám analýzu „bez motoru s chybami“ nežli naopak.

Kamil Mihalik

Veď názor na hru môže mať predsa aj slabší hráč. Nemôže sledovať vôbec šachové zápasy? Ja pozerám rád na hru silnejších hráčov. Napr. chodil som sledovať pravidelne 5 hodín 1. ligu vo svojom meste. O motore to ani nie je spoznám už väčšinou, keď niekto stojí blbo, ale uvedomujem si, že partia končí až podpísaným partiárom. Hrubá chyba môže prísť kedykoľvek. Fakt je ten, že o 18. hodine na online šachovniciach s Nórmi nevyzeralo to veľmi dobre. Koniec koncov najlepší hráč Navara povedal sám, že videl zápas veľmi pesimisticky…

Kamil Mihalik

Neviem no. Ja sa snažím analyzovať vlastnou hlavou. Motor som nemal pustený počas celého šampionátu, keďže na follow chess v online prenose som nenašiel ho ani na šťastie. Tam asi ani nie je. Vyhravajúce pokračovania, preto nepoznám, ale len odhadujem a hodnotím. Už hodnotím väčšinou to konečne správne. Rešpektujem v hodnotení aj to, že hrajú hráči s rôznymi ratingmi. Keď je rozdiel 100-150 bodov tak si uvedomujem, že favorit môže ísť úmyselne aj do horších pozícii a partie vyhrávať alebo udržať. Tiež všímal som si aj formu jednotlivých súperov českých a slovenských hráčov od 4. kola ako aj tých našich. Aj to som bral do úvahy…

16
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x