Dočkali jsme se

Ve včerejší partii zápasu Carlsen-Nepomňašči bylo provedeno 136 tahů. Padl tak 43 let starý rekord z pámátného zápasu Karpov-Korčnoj hraného v roce 1978 ve filipínském Baguiu. jejich partie měla „jen“ 124 tahů.

 

Včerejší partie začala zmatečně, když ruský politik Sobjanin provedl „slavnostní výkop“ za bílými hrajícího Carlsena tahem 1.e4 a zmáčknutím hodin. Jenže Carlsen chtěl hrát 1.d4, takže se vše vrátilo do základního postavení, přenastavily se hodiny a mohlo se začít.

Carlsen tedy zahájil 1.d4 a vybral si vedlejší variantu, v níž koketoval s přechodem do „Katalánu“. Nepo se však nenechal překvapit a v 11.tahu efektně vyřešil problém s vývinem svého Sc8 (11. … b5!). O šest tahů později vzal na poli f6 pěšcem (17. … gxf6!?) místo dámou a bylo jasné, že o remíze nemůže být ani řeč.
Ve 25.tahu zahrál Nepo 25. … Vac8 a bílý odevzdal dámu za dvě věže. Nepo do této disbalance jít nemusel, ale bylo to v dané pozici asi nejlepší řešení. Vznikla těžká koncovka, kde ani pro takové hráče jako Carlsen a Nepomňašči nebylo vše předem jasné.

V časové tísni se oba hráči dopustili několika chyb. Partie byla v této chvíli jako na houpačce. Po časové tísni se vyjasnilo. Zdálo se, že remíza je nevyhnutelná, ale to by ji oba hráči museli chtít  :usmev: .
Bílý měl aktivnější figury a lepší pozici, ale černý nebezpečného pěšce na a3.
Nepo se však v 52.tahu rozhodl tohoto pěšce vyměnit za bílého pěšce na h4. Nebyla to dobrá volba, protože Carlsen dostal pozici, ve které mohl projevit svou „urpuťáckou“ bojovnost. Mírná výhoda bílého a hra bez rizika prohry. Černého čekala těžká obrana.
Nepo ale ukázal, že je na zápas opravdu dobře připraven, bojoval, nacházel dobré obranné možnosti a Carlsen jen těžko hledal cestu, jak dosáhnout v partii nějakého progresu.

Po druhé časové kontrole dostali hráči navíc posledních 15 minut a za každý tah bonus 30 sekund.
I v této fázi partie byl Nepo na výši. Kritický okamžik přišel ve 113.tahu. Tah 113 … h4 sice není chybou, ale černý pak musí hrát opravdu naprosto přesně. Nepomňaščimu se dlouho dařilo nacházet prakticky jediné tahy k udržení partie, ale ve 130.tahu pochybil.
Carlsen pomocí malých taktických obratů (vidlička) konečně mohl postupovat pěšci k poli proměny. Po 136.Jg7 se Nepo vzdal, protože už neměl nic víc, než několik šachů „z pomsty“.

 

 

Carlsen jde do vedení a Nepo se bude muset otřepat a více se snažit. Na záběru z tiskovky je patrné rozpoložení obou hráčů po partii.

 

Naši komentátoři Štěpán Žilka a Vlasta Babula si včera „mákli“  :usmev: , dnes nás čeká dvojice Žilka-Bureš. Štěpán může jen doufat, že partie nebude mít dlouhého trvání, protože komentování v reálném čase se moc neliší od hraní partie a je to hodně náročné.


 

Odkazy:

Oficiální web mistrovství světa
Youtube kanál šachy.cz s online přenosy
Program ctsport.cz s online přenosem od 13:30
Partie online na chess24.com

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
13 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jim Vasilis

Dnes tedy opět Antimarshall. Je velká škoda, že aspoň jednou nevidíme 8.c3 , abychom se dozvěděli, zda Magnus opravdu má v úmyslu hrát d5 nebo jenom “ straší “ .

chess

jinak ještě k tomu aaaach ve 33. Vd1. V té časovce a s obětí koně to byla spíše počítačová varianta než velmistrovská chyba

chess

jasně, chápu, … někdy je dobré něco přehlédnout 🙂 Průběh partie není tvořen jen tím, co soupeři vidí, ale také tím, co nevidí
Magnus a Nepo nevidí něco málo v časovce, my (NE-stroje) nevidíme mnohé třebaže s korespondenčním lístkem v ruce 🙂
 
 
 

Remcik z Banika

Všechno je trochu jinak, za včerejším vítězstvím Magnuse stojí vítězná oranžová propisovací tužka zmíněná v článku změny   :usmev: 

Vladimír Kusyn

Rád se něco naučím !

chess

rozdíl mezi komentátorem a komentátorem Šipov ve shodě s komentářem zde (nevím, kdo je autorem) uvádí za kritickou chybu 52. tah… De4. Šipov tvrdí, že kdyby černý zůstal stát např. Dh7 – Dh6, pak bílý nemůže nikdy vzít na a3 (uváděl k tomu variantu) a nemá žádný progres.
 
EDIT: komentář redakčně zkrácen.

chess

pak klobouk, komentář i článek má úroveň, začínám si vážit i toho, že lze napsat text česky a bez chyb

MaSo

Pokud nekoho zajima co na Magnusovy partie rika StockFish na masine s 200 CPU, necht mrkne sem:
 
http://analysis.sesse.net/

David Navara

Zajímavý odkaz! Dole na té stránce mne zaujala následující věta: Ding sound by Aiwha (CC-BY-3.0). Co s tím má společného Ding Liren?

MaSo

Ze by Ding k tomuhle propujcil svuj domaci mainframek? 🙂 Asi proto tedka po svete nikde nejsou chipy. Zrejme ma takovy stroj v Cine doma kazdy sachista…:-)

13
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x