První šachový víkend

První šachový víkend roku 2022 je za námi. Už v pátek byl zahájen jubilejní 20.ročník festivalu Open Praha 2022, hrál se tradiční rapid novoroční turnaj v Bílovci, hrály se i první ligy.

 

Tiskovou zprávu ze zahájení festivalu Open Praha 2022 jste jistě na našem webu zaregistrovali a víte tedy, že se hrají dva hlavní openy, které doplní ještě rapid turnaj a blicák.

V open turnaji „A“ se sešlo na startu 157 hráčů z 27 federací, mezi nimi 4 GM. Nejvýše nasazeným je Nor Frode Olav Olsen Urkedal. Po čtvrtém kole byste jej však v čele turnaje hledali marně. Ztratil už 1.5 bodu za remízu ve třetím kole s malajským FM Limem a ve čtvrtém prohrál se švédským CM Carlssonem.

Po čtvrtém kole je v čele skupina čtyřbodových hráčů: Haring, Pijpers, Mirzojev, Vojta a Carlsson. České fanoušky jistě potěší především stoprocentní bodový zisk Jakuba Vojty  :palec-nahoru: .

V openu „B“ je v čele Jiří Světlý a Valerij Huz (UKR), oba 4 body.

Odehrán už byl i sedmikolový rapid turnaj. Zúčastnilo se jej 66 hráčů a jeho vítězem se stal americký FM Corey Acor. Nejlepším českým hráčem byl Martin Řehák s 5.5 body na čtvrtém místě.

Průběžné (a konečné) výsledky na chess-results.

(V Praze mají metro a „metrosexuály“ 🙂 )

 


 

V Bílovci si v sobotu dali dostaveníčko na tradiční Novoroční ceně města Bílovce milovníci zrychleného šachu. Devítikolový turnaj hrálo 95 hráčů, z nichž dva byli nositeli titulu GM, tři IM a jedna WIM.

Už popáté v šestnáctileté historii turnaje zvítězil GM Vojtěch Plát a počtvrté se shodným bodovým ziskem osmi bodů z devíti partií. Na druhé místo se výhrou v předposledním kole se Štěpánem Žilkou propracoval FM Jakub Rabatin, místo třetí pak zbylo na GM Štěpána Žilku.

Web turnaje

Konečné výsledky na chess-results.

Napadlo mě, že v dnešní hyperkorektní době je nesprávné užívat název OPEN pro turnaje, které nejsou tak docela „open“  :usmev: . Nabízí se příhodnější pojmenování: „UZAVŘENÝ OPEN“.


 

V sobotu a v neděli se dohrávala odložená utkání v 1.lize Východ.
Odloženy byly zápasy třetího kola: Slavoj Český Těšín-ŠK GORDIC Jihlava a TŽ Třinec-TJ CHS Chotěboř.

Sobotního utkání jsem se nechtěně zúčastnil za Český Těšín i já. Potěšilo mě, když mi kapitán Těšína v sobotu kolem desáté hodiny dopolední zavolal, zda bych mohl „narychlo“ nastoupit a ještě mi chtěl sdělit, na jaké šachovnici budu hrát, abych věděl, jaké mám barvy a mohl se připravit  :smich: . Nemám mu to za zlé a chápu to, ale opravdu mě to pobavilo  :usmev: .

Moc jsem se nepřipravoval (vůbec) a partii s Evou Kulovanou jsem s její vydatnou pomocí „doplácal“ do remízy. Ze zahájení jsem sice vylezl více než dobře (na co nějaká příprava?  :smich: ), ale pak se ve mně probudily „šachanistické“ sklony (28. až 31.tah) a dostal jsem se do prohrané koncovky. Naštěstí měla soupeřka dost málo času a ošidil jsem ji motivy „falešného střelce“ a remízové koncovky V : V+S.
(Vykřičník u tahu 41.b4! není pro jeho „kvalitu“, ale byla to jediná praktická šance jak se pokusit svést soupeřku na scestí  :usmev: )

 

V neděli dohrávaly stejné týmy čtvrté kolo, jen si domácí družstva Třince a Českého Těšína prohodila své soupeře.

 

 

 

 

 


 

1.Liga Západ pokračovala šestým kolem.

Říčany porazily Vyšehrad 5-3, České Budějovice těsně zdolaly mládež z Vlašimi 4.5-3.5. Remízou skončil zápas mezi DP Praha a Unichessem. stejně tak remizovali i ŠK Města Lysá nad Labem s Kobylisami.
Neratovice prohrály doma s favorizovaným béčkem Polabin 3-5 a Pankrác vyhořel s černým koněm soutěže OÁZOU Praha 2-6.

 

 


 

Blbost na pondělí  :usmev: .

 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Navara

Zaujalo mne následující souvětí a jeho typografická úprava:
Vykřičník u tahu 41.b4! není pro jeho „kvalitu“, ale byla to jediná praktická šance, jak se pokusit svést soupeřku na scestí.
 
Ten text zněl o dost zajímavěji před přečtením posledních dvou slov, nacházejících se na novém řádku.

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x