OPEN PRAHA 2022

Jubilejní 20. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Praha byl zahájen v pátek 7. ledna a bude probíhat až do pátku 14. ledna, kdy se vyhlásí celkové pořadí ve dvou hlavních turnajích. Celá akce probíhá v krásných prostorech kongresového centra hotelu Olympik. Záštitu nad festivalem převzal starosta městské části Praha 8 pan Ondřej Gros.

Hrací prostory hotelu Olympik

V rámci festivalu se konaly následující turnaje:
A – hlavní turnaj s možností splnění normy mezinárodního mistra započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE

B – hlavní turnaj započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE

C – turnaj v rapid šachu

D – turnaj v bleskovém šachu

Na startu dvou hlavních turnajů se sešlo 253 hráčů ze 32 zemí. Nejpočetněji je samozřejmě zastoupena Česká republika (132), dále pak, Slovensko (20), Německo (20), Norsko (13), Holandsko (9) a Polsko (6). Z neevropských zemí můžete v celkových výsledcích najít Azerbajdžán, Gruzii, Indii, Irák, Izrael, Kuvajt, Malajsii, JAR či USA. Nesmírně si vážíme toho, že i v současné nelehké době, přijelo na náš první turnaj roku 2022 tak velké množství hráčů z tolika zemí. Rekordní počty to samozřejmě nejsou, ale v současnosti jde především o to „přežít“ a zachovat tradici.

Z hlediska výkonnosti, najdeme na startovní listině 4 hráče s titulem GM, 6 s titulem IM a 3 ženy s titulem WIM. Největším favoritem na celkové vítězství je jistě jediný hráč 2500+ GM Urkedal z Norska, který však již ve třetím kole ztratil půl bodu remízou s FM Limem z Malajsie. Mezi spolufavority jistě můžeme zařadit i IM Pijperse z Holandska, GM Mirzojeva z Azerbajdžánu, GM Neumana, FM Haringa ze Slovenska, kteří mají po 3 kolech plný počet bodů, či GM Jurčíka ze Slovenska (2,5 bodu).

Co je třeba jistě zmínit je velké množství talentovaných českých mládežníků, kteří využili možnost poměření svého šachového růstu v této mezinárodní konkurenci. Do jisté míry to je zajisté i zásluhou finanční podpory ŠSČR na startovné a trenéry mládeže.

V doprovodném turnaji v rapidu, který proběhl v neděli 9. 1. za účasti 66 hráčů zvítězil reprezentant USA FM Corey se ziskem 6.5.bodu před Kianim z Iránu (6bodů) a Finnem z Anglie (5,5 bodu). Nepopulární čtvrtou příčku obsadil nejlepší z českých hráčů Řehák z Vyšehradu, taktéž 5,5 bodu.

Vítěz turnaje FM Acor Corey (vpravo)

Podrobné výsledky, onliny a partie jsou na adrese: Open Praha – Czechtour – série šachových turnajů

Petr Laušman, ředitel festivalu Open Praha 2022

0 0 hlas
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x