Boj!

Organizátoři festivalu Tata Steel Chess Tournament 2022 si musí po třetím kole mnout ruce. Turnaj běží, jak má a navíc jsou obě skupiny dost bojovné. Což o to, ve skupině Challengers by se to vzhledem k průměrnému věku dalo předpokládat, ale tvrdě se bojuje i v turnaji Masters a to na tak vysoké úrovni nebývá samozřejmostí.

 

Třetí kolo, dva turnaje, čtrnáct partií…a jen pět remíz!

Začněme tím „jednodušším“, turnajem Masters  :usmev: .

Duda narazil na Carlsena a „doliderowal“  :usmev: . Ale pozor, Duda podal velmi dobrý výkon. V zahájení „obšlehnul“ variantu z posledního zápasu o titul mistra světa a řekl bych, ji nehrál bílými o nic hůře než Nepomňašči. Ale Carlsen ukázal, že od zápasu nic nezapomněl a partie skončila zaslouženou remízou.

Poměrně rychlou (21 tahů) remízou skončila partie Giri-Mameďarov. Za zmínku stojí fakt, že Mameďarov i ve třetím kole hrál bez rošády  :usmev: .

Třetí remíza v turnaji Masters byla k vidění v partii Caruana-Shankland. Ta byla naopak nejdelší partií třetího kola. Pokud jsem správně pochopil průběh partie, tak to byl Caruana, kdo se snažil hrát na výhru. Možná se o to mohl pokoušet při přechodu ze střední hry do koncovky, kdy vznikla malebná pozice, v níž měl černý skoro všechny figury na základní lajně  :usmev: (jen jezdec vyčuhoval). Snad se dalo zkusit 23.Jf6+ , ale ani to by zřejmě na výhru nestačilo.

 

 

Daniil Dubov poslal do čela turnaje Vidita. Dubov měl po zahájení velmi nadějnou pozici, ale Vidit se přesně bránil (21. … Vf6!). Nadějně vypadalo pro bílého pokračování 22.Vb5, ale ani tah 22.Db1, který zvolil Dubov, nebyl špatný. Vedl však jen forsírovaně k remíze. Tedy vedl by, kdyby Dubov nezahrál prohrávající 32.f3?? . Nemyslím si, že to byl pokus hrát na výhru. Spíše Dubov, se čtyřmi minutami na hodinách, neviděl matový motiv po 32.Dc8+ Kxe4. Kdyby to viděl, jistě by mu nevadilo, že by černý musel zpět 32. … Kf6 a partie by skončila remízou věčným šachem.

 

 

Přelud musel vidět Karjakin, který dlouho držel rovnou pozici černými proti Jesipenkovi. Pak najednou po pětiminutovém přemýšlení odevzdal figuru. Za co to mělo být? To ví jen Karjakin.

 

 

Hezkou sicilku sehráli Grandelius s Rapportem. Pravda, bílému se zahájení moc nevyvedlo, ale po 27. … Vc3? dostal šanci. Jenže najít jediný tah 28.fxe6!! není problém pro šachový program, pro člověka to už problém je a klidně se vsadím, že leckomu by na to nestačilo ani víc než šest minut, které měl v tu chvíli na hodinách Grandelius. Zřejmě tuhle obranu neviděl ani Rapport, protože jinak by místo 27. … Vc3 hrál raději 27. … Vxc2.

 

 

Jorden Van Foreest sestřelil mladého Inda Rameshbabu Praggnanandhu (Praggnanandhau?)  :usmev: .
Moc se nepáral s nějakými variantami v sicilce, postavil zdravou pozici a Ind chyboval už ve třináctém tahu. Tedy chyboval… Tah 13. … Se6 je logický, černý chce „nějak“ zabezpečit pole f7 a diagonálu a2-g8, ale podle mě to Ind provedl špatně. Počítač to nevidí tak jednoznačně, jako já  :smich: . Pozici po 13. … Se6 hodnotí jako mírně lepší pro bílého. Možná se krutě pletu, ale když vidím pěšce černého, tak vůbec nemám dojem, že bílý stojí jen „o něco lépe“. Spíše mi přijde, že je jen otázkou času a techniky (ne mojí  :smich: ), kdy ti pěšci popadají.

 

 

 

V turnaji Challengers se hrály fantastické partie. Prostě neskutečná řežba.
Na partii Šuvalova – L’Ami jsem proklikl zrovna ve chvíli, kdy bílá vyhnala černého krále na bojiště tahem 17.Jxf7. Říkal jsem si, že to bude asi korektní a čekal jsem rychlý konec černého. Sledoval jsem jiné partie a po kole se dívám na výsledky: Šuvalova – L’Ami 0-1.
„Baba! Baba to zkazila, to se dalo čekat.“ bylo první věcí, která mě napadla. Na dálku se Polině omlouvám  :usmev: .  Sice to opravdu zkazila, ale asi jen málokdo by následující pozici dotahal do vítězného konce. Já tedy ne, hrál bych podobně jako vůdkyně bílých figur.
Schválně si to zkuste sami. Dokázali byste najít za bílou v pozici po 19. … Kf6? vítězné pokračování? Zkuste hledat bez pomocí motoru, zbytek partie a správné řešení najdete na konci článku.

 

 

V partii Arjun Erigaisi – Daniel Dardha vypadá pozice černého hodně špatně. Špatná je, ale ne až tak, aby ji černý musel hned zahodit. Černý odevzdaně vyměnil na f5 a bílý zakončil „navarovským“ malým taktickým úderem.

 

 

Jednoduchou hrozbu přehlédl černý ve špatné pozici v partii Bjerre-Maurizzi. Když bezelstně vzal na f3, partie skončila.

 

 

Thai Dai Van Nguyen „povinně“ zvítězil černými proti Jiner Zhu (Ťi-ne-r Ču).  Nebylo to však jednoduché vítězství. Číňanka se vzpírala a nejsem si jistý, zda byla věžovka vyhraná i po Vanově 38. … g6. Asi ano, ale lehké by to nebylo.

 

 

Van se tak společně s Volodarem Murzinem a Arjunem Erigaisim dostal do vedení v turnaji (jak říkají Poláci: „Van LIDERUJE!!! “  :smich: ). Dnes je na pořadu čtvrté kolo a Van má za soupeřku Polinu Šuvalovou. Mohlo by se to zdát snadné, ale Polina hraje velmi dobře.

 

Na závěr dokončení partie Šuvalova-L’Ami. Bílá zahrála v pozici po 19. … Kf6? 20.Dd1. Pokud jste sami našli a spočítali tah 20.Db4!!, můžete si gratulovat. Jedině tento tah spojený se šachem bílému králi a s obětí věže na a1 vede k rozhodující výhodě bílého.
Neuvěřitelný tah. Bílý vytvoří matové hrozby za pomocí dámy, věže a svázaného střelce. Ta pozice a matové obrazce, to je něco, co si jistě najde své místo v šachových učebnicích.

 

 

Podaří se Vanovi před zítřejším volným dnem udržet ve vedoucí skupince? Sledujte ONLINE!

Web pořadatele

Tabulka MASTERS
Los a výsledky Masters
Masters online na chess24.com
Masters online na chessbomb.com

Tabulka CHALLENGERS
Los a výsledky Challengers
Challengers online na chess24.com
Challengers online na chessbomb.com

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ten, co vstává se slepicema

Cenzůra! 🤔🤣

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x