Definitivní konec Tata Steel 2022

Konec, oficiálně potvrzeni vítězové turnajů Masters a Challengers ve Wijk aan Zee. Turnaj Masters se poosmé stává kořistí Magnuse Carlsena, v turnaji Challengers vítězí ve velkém stylu Arjun Erigaisi.

 

V posledním kole dostal Carlsen kontumační bod za (ne)partii proti coviďákovi Dubovovi  :usmev: . I bez tohoto dárečku by se však stal Magnus Carlsen vítězem turnaje.

Ostatní partie se hrály a bojovalo se i v „nižších“ patrech tabulky. Ne vždy tomu tak bylo.
Partie Mameďarov-Caruana skončila už po 13.tauh remízou. Ani Rapport s Girim nebojovali o moc déle. Remízu „vyrobili“ ve čtrnáctém tahu.
Také Duda opět remizoval a jako obvykle tak učinil ve „velkém“ stylu  :usmev: . V ostré sicilce měl nejdříve o něco lepší pozici bílými figurami hrající Grandelius, ale hrál nepřesně (19.Sd4?!) a když chyboval tahem 31.h5?, byla rázem iniciativa na straně černého. Bílý v pozici nic neměl a černý mohl v poklidu potahovat lepší pozici. Jenže Duda to viděl jinak  :usmev: . Nebo možná právě, že neviděl…
V pozici, kde měl za figuru dva pěšce a vynikající protihru v útoku na bílé centrum a na bílého krále, se Duda rozhodl dobrat figuru zpět (26. … bxc3?). Vzápětí obětoval figuru bílý a přidal k tomu ještě i věž. Černý však musel materiál vrátit, protože jinak by se nevyhnul matovým hrozbám. Sečteno a podtrženo: remíza v superrovné pozici  :usmev: .

 

 

Rameshbabu Praggnanandhaa přehrál Andreje Jesipenka. V těžké pozici pak Jesipenko buď něco neviděl nebo něco špatně spočítal a zahrál 28. … Vf7??. Po šachu jezdcem na poli f6 se vlastně mohl s klidným svědomím vzdát. Přitom stačilo tak málo, vyměnit střelce za jezdce.

 

 

Sergej Karjakin porazil těžce se trápícího Vidita. Vidit hrál v první části turnaje velmi dobře, ale pak se mu přestalo dařit. Ani v posledním kole nestál černými nijak špatně, jenže neznal nebo zapomněl na partii Soa s Carlsenem a místo 21. … Se2 s rovnou pozicí zahrál pasivní 21. … Ve7?!. Nic strašného by se asi nedělo, kdyby neodevzdal pěšce ve špatné relaci (28. … Kd8?). Ovšem spočítat a správně vyhodnotit pozice po 28. … Vc6 by nebylo nic jednoduchého. Pak už Karjakinovi zbývalo jen dokázat, že jeho technika stačí k uplatnění převahy  :usmev: .

 

 

Hodně těžká koncovka vznikla v partii Jordena Van Forresta se Samem Shanklandem. Bílý měl o dva pěšce více, ale černý měl nebezpečně našlápnuto b-pěšcem k poli proměny. Bohužel se Shankland v rozhodujícím okamžiku „zasekl“ a místo dalšího postupu (53. … b3!) s dobrými šancemi na remízu ztratil tempo (53. … Va5?). To se v koncovkách nevyplácí. Oba hráči pak postavili dámy a černý dokonce o tah dříve, ale bílému zůstali dva pěšci navíc a jeho král byl jako v bavlnce.

 

 

Magnus Carlsen v turnaj suverénně zvítězil. Bez jediné porážky a jedenapůlbodoým náskokem. Na druhé místo se prodral Mameďarov s osmi body. Stejný počet bodů měl i Rapport, ale měl horší vzájemné hodnocení.

 

 

O vítězi turnaje Challengers bylo také rozhodnuto už před posledním kolem, ale Arjun Erigaisi si „neodpustil“ výhru ani v posledním kole  :usmev: (porazil Maurizziho). Svým soupeřům povolil jen pět remíz, uhrál 10.5 bodů ze třinácti partií a na druhého Nguyena měl náskok celé dva body.
Thai Dai Van Nguyen sehrál dobrý turnaj. Ani on neokusil hořkost porážky, jen těch remíz měl od odst víc než Erigaisi. Druhé místo je pro Vana jistě obrovských úspěchem a nic na tom nemění ani skutečnost, že se o ně dělil s Bjerrem.

 

 

Web pořadatele

Tabulka MASTERS
Los a výsledky Masters

Tabulka CHALLENGERS
Los a výsledky Challengers

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x