Jedenáctý titul

David Navara získal už svůj jedenáctý titul Mistra ČR. Samostatné první místo, zisk celých dvou bodů do ratingu 🙂 a finanční cenu.
Samostatný vítěz si odnesl vypsanou finanční cenu v plné výši, ostatní se dělili podle Hortova systému.

 

V posledním kole Davidovi zřejmě nestačilo neprohrát. Bodově dostihnout jej v případě remízy mohli jen dva hráči: Vojta Zwardoń a Vlasta Babula starší. O pořadí by rozhodovala vzájemná partie, zkrácený Bucholz, Bucholz atd.
David s oběma konkurenty remizoval, Vlasta porazil Vojtu. Teoreticky byl na tom Vojta Zwardoń nejhůře a nejlepší šance měl Vlasta Babula. Všechny tyto úvahy se však ukázaly jako zbytečné :usmev: .

Na prvním stole se hrála partie Štoček-Navara.
Černý vyšel ze zahájení s malou výhodou. Bílý trochu riskantně vzal střelcem na g7 a vypadalo to, že by se černý mohl pokusit svou výhodu zvětšit. Ale když přišlo 21. … Sc5, bylo jasné, že černý král neuteče z věčného šachu.

 

 

O změně držitele titulu mohla rozhodnout partie na druhé šachovnici. Tomáš Kraus nezaložil partii s Vlastou Babulou st. ideálně a brzy se musel bránit. Bránil se však velmi dobře a vynalézavě. Nakonec se mu podařilo „najít“ věčný šach. Pomohl mu k tomu jeho soupeř, a upřímně, pokud černý viděl 37. … Sd8!, měl do toho jít, protože partii by ani tak asi neprohrál.
Černý místo 37. … Sd8 zahrál 38. … Kd7 a partie skončila remízou.

 

 

Vojta Zwardoń sehrál dobrý turnaj, ale poslední dvě kola „vypustil“. Tím nechci říct, že by je úmyslně vypustil :usmev: , ale závěr mu prostě hrubě nevyšel.
Prohra v předposledním kole a v posledním kole opožděný začátek v partii s Honzou Krejčím.
Možná neměla Vojtova časová ztráta spojená s pozdním příchodem k partii posledního kola nic společného s výsledkem partie, ale možná by vše vypadalo jinak, kdyby přišel včas :usmev: .

Ze zahájení Vojta nevylezl nejlépe, ale pak se dobře bránil a šance na remízu v koncovce těžkých figur určitě byly. Ovšem jen do tahu 33.gxh4, pak všechny naděje pohasly :smutek: .

 

 

Čtvrtá šachovnice a překvapivě hodně rychlá remíza opakováním tahů. Zbyněk Hráček nevyužil „výhodu“ bílých figur a remizoval s Janem Rubešem.

Na páté šachovnici se hrála partie Plát-Finěk.
Bílý rozehrál na sicilskou Morra gambit a černý se „chytil“. To, že soupeř hráče překvapí, se stává dost často, ale je třeba umět na to adekvátně reagovat.
Černému po 9.Jd5 zcela selhal „bezpečnostní senzor“ a o výsledku partie po 10. … Jd8 asi nikdo nepochyboval.
Bílý vyhrál v 31.tahu.

 

 

Tvrdě se bojovalo na šesté a sedmé desce. Prakticky až do konce turnaje :usmev: .
Partie Černoušek-Brejník skončila remízovou věžovkou a v partii Šorm-Rašík se hrála koncovka nestejných střelců. Víťa Rašík se v ní velmi dobře orientoval i v omezeném čase a vítězství jej posunulo v konečné tabulce na osmé místo.

 

 

Mistrem ČR pro rok 2022 se stal DAVID NAVARA. Zaslouženě…

 

David Navara při MČR 2021 v bleskovém šachu.
Autor: Vladimír Jagr

Na druhém místě skončil Vlastimil Babula starší, třetí byl Jan Krejčí, který po „těžké“ první polovině turnaje vstal z popela jako bájný pták Fénix :usmev: .

Turnaj mohl mít lepší konec pro Vojtu Zwardoně, ale šachy jsou sport a ten bývá někdy dost krutý :smutek: . Vojta však svou hrou své příznivce jistě nezklamal.
Nezklamali ani mladí hráči.
Zatím jsou jejich výkony nevyrovnané, ale některé partie sehráli na velmi vysoké úrovni (jiné naopak na velmi nízké :smich: ).
Byli však hodně vidět a i když se nevlezli do první desítky, je jasné, že mnozí z nich se dostanou dost vysoko.

K vítězství a titulu Davidovi blahopřejeme, stejně jako ostatním medailistům. :potlesk:

 

A jak si hráči rozdělili cenový fond? :usmev:

Samostatné umístění znamenalo samostatnou cenu.
Pokud měli hráči shodný počet bodů, dělily se finanční ceny podle Hortova systému, v němž platí, že hráč dostane polovinu ceny určené na jeho umístění. Druhá polovina jde do „banku“, který se rozdělí rovným dílem hráčům, kteří získali stejný počet bodů.

Kolik si kdo odveze domů, je patrné z tabulky (sloupec vpravo).

 

Za deváté až patnácté místo se udělovaly věcné ceny. Předpokládám, že u těch se Hortův systém nepraktikoval, ale co kdyby :smich:   …

 

 

 

 

 

 

Odkazy:

Web pořadatele
Výsledky na chess-results

 

 

 

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
chess

Co k tomu dodat. David Navara je superhráč. Hrál velmi zajímavé šachy. Partie s Plátem byla mimořádně odvážná. Určitě letos cítil větší tlak než obvykle, ale psychicky to ustál výborně. Hraje výborně a navíc atraktivně, i proto je, jako jediný náš hráč, uznávaný ve světové špičce a pozývaný na turnaje Magnuse Carlsena (i když by mohl být zván častěji). Jedenáctý titul jsem sei užil. Asi si každý dokáže představit, jak je těžké pořád ta mistrostí vyhrávat. Vždy totiž musí hrát s někým, kdo má top formu, vždy se totiž na každém mistroství najde někdo v top formě. Tito hráči se střídají, pořád je to někdo jiný a David je musí vždy předskočit, proto je obhajoba těžká. Klobouk dolů.

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x