Promarněná šance

V neděli jsme tu zmiňovali několik turnajů. MČR železničářů, turnaj v Goleszowie, Memoriál Věry Menčíkové….
V neděli však také pokračoval i turnaj Norway Chess a šlágrem kola bylo jistě střetnutí exmistra světa Vishwanathana Ananda s úřadujícím mistrem světa Magnusem Carlsenem.
Zajímavá partie, v níž měl navrch Anand, ale svou šanci promarnil.

Mistrem českých železničářů se stal FM Lukáš Karásek z klubu GORDIC Jihlava. K samostatnému vítězství mu stačilo uhrát 6.5 bodů. Ani jednou neprohrál, pětkrát remizoval, čtyřikrát vyhrál.

Na druhou příčku se dostal Miloslav Klíma z TJ Sokol Plzeň-Letná se šesti body. Stejný počet bodů získali i Václav Mitura (Slavoj Český Těšín) a Zdeněk Růžička (Šachový klub Loko Praha z.s.).

O pořadí na druhém až čtvrtém místě muselo rozhodnout vedlejší hodnocení.
Prvním kritériem byl vzájemný zápas. Klíma porazil Růžičku a remizoval s Miturou, Mitura remizoval i s Růžičkou, což znamenalo bronz pro Mituru.

Konečná tabulka na chess-results.

Vojta Zwardoń byl favoritem turnaje MOKATE Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Gminy Goleszów.
Ale být favoritem neznamená být vítězem  :usmev: , zvlášť když hrajete proti mladým polským hráčům, u nichž často rating neodpovídá jejich skutečné výkonnosti.
To však nebyl Vojtův případ.
S mladými Poláky si poradil, body ztrácel se zkušenými borci.
Ve čtvrtém kole Vojta remizoval s Karinou Cyfkou (mimochodem, ani ona, ani další opora polské repre Zawadska nejsou v týmu pro olympiádu), v následujícím kole prohrál s Vadimem Razinem z Ukrajiny. Poslední porážku mu uštědřil u nás dobře známý FM Rafal Tymrakiewicz (hraje za Třinec) a to odsunulo Vojtu až na konečné čtvrté místo.

Vítězem se stal Vadim Razin s 8.5 body (remizoval jen s Karinou Cyfkou), druhý skončil Rafal Tymrakiewicz, třetí Enenasz Wiewióra a čtvrté místo připadlo Vojtovi Zwardoňovi.

Výsledky a tabulka na chessarbiter.

5.Memoriál Věry Menčíkové se hrál v Praze.
Zároveň to byl i poslední turnaj započítávaný do Grand Prix v rapid šachu jednotlivců.

První kolo jsem sledoval online a překvapilo mě, že pořadatelé měli „odvážně“ nalosováno (na chess-results) s velkým předstihem před prvním kolem. Vyplatilo se, naprostá většina z 267 hráčů na turnaj opravdu dorazila, podle losu chybělo jen devět hráčů.
Ve druhém kole už chybělo dvanáct hráčů  :usmev: a kolo bylo o trochu zpožděné. Na třetí kolo jsem čekal dost dlouho, ale marně.
Domníval jsem se, že v hrací místnosti jsou možná problémy s připojením na internet, takže jsem sledování turnaje zanechal.
V hodně pozdním odpoledni (snad kolem šestnácté nebo sedmnácté hodiny?) jsem se podíval, kdo vyhrál…a zjistil jsem, že se hraje sedmé kolo (a chybělo už 38 hráčů  :usmev: ) . A to bylo také poslední kolo turnaje.
Po sedmém kole byl turnaj ukončen.

V sedmi kolech uhrál nejvíce bodů (6.5) GM Petr Neuman, následovaný skupinou šestibodových hráčů, v níž byli (dle konečného pořadí): GM Vojtěch Plát, FM Gistav Brejník, GM Miloš Jirovský, FM Richard Mládek, IM Samir Sahidi, IM Matej Hrabuša, Zdeněk Vybíral a WGM Eva Kulovaná.

Chyby se stávají, pamatuji se na jeden ročník karvinského openu, kdy jsme dali dohromady startovní listinu až napočtvrté  :smich: . Nejdříve nebylo několik hráčů zapsaných, pak přijelo několik opozdilců a když jsem chtěl po rozhodčím, aby přečetl jména a zkontroloval, kdo je přítomen, odbyl mě slovy: „Támhle jsem to vyvěsil, tak snad jsou šachisté dost inteligentní a umějí číst!!!“
Poté, co se hráči začali usazovat ke stolům, jsme zjistili, že ti nepřítomní si právě z důvodu své nepřítomnosti startovní listinu nepřečetli (bez ohledu na jejich IQ). Letmým pohledem na los prvního kola bylo jasné, že by cca čtvrtina z „přihlášených“ šedesáti hráčů v prvním kole nehrála  :smich: , což se nám zdálo být dost na to, abychom přečetli jména a nalosovali znovu první kolo  :usmev: .
Zažil jsem i turnaj (Bohuslavice?), kde se také začátek o dost opozdil, ale pak už vše běželo tak svižně, že celková časová ztráta činila na konci asi jen 15 minut.

Nedalo mi to a zeptal jsem se jednoho z účastníků, co se stalo. Dostalo se mi poměrně stručných odpovědí, z nichž vyplynulo, že turnaj měl dvouhodinový skluz.
Zpoždění, jaké nabral pražský turnaj, jsem ještě nezažil.
Takže asi tak…

„Konečná“ tabulka po sedmém kole na chess-results.
Tabulka GP po sedmém (Mostecká věž) turnaji na webu ŠSČR. Pražský turnaj zatím (6.6.2022, 16:50) není započítán.

Norway Chess byl v pátém kole ve znamení souboje Ananda a Carlsena.

V „normálním“ šachu porazil Tari Wanga a připsal si tři body. Anish Giri si poradil s Radžabovem, který si před turnajem kandidátů své sebevědomí asi moc nezvedne. Ledaže by to byla jeho taktika  :usmev: .

Remízami skončily partie Vachier-Lagrave – Topalov, Mameďarov – So a remizovali i Anand s Carlsenem.
V tiebreaku opět bodovali hráči hrající bílými figurami. Mameďarov porazil Soa, MVL vyhrál s Topalovem a Anand porazil Carlsena.

Anand sice s Carlsenem v armageddonu vyhrál a připsal si 1.5 bodu, mohl si však připsat celé tři body. Jeho pozice byla lepší, ale Anand má zřejmě nějaký blok  :usmev: .

Sledoval jsem partii online a při pohledu na oba hráče mi Anand nepřipadal, že by si nějak moc věřil.
Najít tahy vedoucí k výhodě není úplně jednoduché, ale zarazilo mě spíše to, že Anand zahrál tahy 31.Vb6 a 32.Vc6 dost rychle, jako by ani nevěřil, že by se tam dalo něco najít. Na hodinách měl přitom skoro půlhodinu.
Vsadil bych se, že kdyby proti němu seděl někdo jiný (nějaký salát, třeba já  :usmev: ), dal by si Anand práci a alespoň by hledal lepší tahy než Vb6 a Vc6.

Škoda, Anand se podle mě po šachové stránce Carlsenovi nejméně vyrovná, ale Carlsen je lepší „hráč“.