Bude tiebreak?

Jedno kolo zbývá do konce festivalu Prague International Chess Festival (PICF) a pod minulým příspěvkem byl položen zajímavý dotaz 🙂 .
Bude se hrát v případě rovnosti bodů tiebreak jako v roce 2020? Tehdy dosáhlo pět hráčů pěti bodů, ale tiebreak hráli jen dva nejlepší, Vidit a Firúzdža.
Jak to bude letos?

 

Před námi je ještě jedno kolo, ale už teď to vypadá, že by se o první místo mohlo dělit (podle získaných bodů) více hráčů.
V propozicích festivalu není o tiebreaku ani slovo (pokud jsem něco nepřehlédl :usmev: ), ale to nebylo ani v roce 2020 a přesto se tiebreak hrál (snad ne kvůli Firúzdžovi :usmev: ).

Ale je také možné, že se „staráme“ zbytečně, protože dnes dopoledně už od 11:00 se hrají poslední kola všech festivalových turnajů a k dělbě bodů vůbec nemusí dojít.

Včera se hrálo kolo předposlední a v turnaji Masters se hojně remizovalo.
David Navara měl bílé figury se Samem Shanklandem a v Tarraschově variantě dámského gambitu měl skoro celou partii více ze hry. Shankland se ale v pozici s izolovaným pěšcem dobře bránil a i když to na malý moment vypadalo, že by se bílý mohl k něčemu dostat na poli g7, nic takového v pozici nebylo.

 

 

Bílé figury měl i Thai Dai Van Nguyen s Franciscem Vallejem Ponsem.
Při rychlém přehrávání partie se mi šachový motor Stockfish 15 sice občas pokoušel namluvit, že po zahájení stál lépe bílý a pak zase černý, ale na to mu neskočím :smich: , podle mě to bylo celkem rovné.

 

 

Quang Liem Le remizoval s Viditem. Snažil se, v koncovce lehkých figur dokonce „získal“ pěšce, ale Vidit mu ho klidně nechal, protože věděl, že pozici bílého nelze vyhrát.
David Antón remizoval s Parhamem Maghsoodlooem už v osmnácti tazích věčným šachem a řekl bych, že španělský velmistr bude jedině rád, až tento, pro něj nepovedený, turnaj skončí.

Dalším „něudačnikem“ je Saleh Salem, který přiletěl do Prahy jen tak „nalehko“.
Nevím sice, co si přivezl v zavazadlech, ale šachovou formu buď nechal doma ve Spojených arabských emirátech, nebo mu ji zabavili při celní kontrole :smich: .
V osmém kole ztratil (nebo obětoval???) dvě kvality proti Harikrishnovi, který si v miniaturní partii připsal celý bod a vyšvihl se do čela turnaje.

 

 

Tabulka turnaje MASTERS před dnešním dopoledním posledním kolem:

 

V turnaji Challengers se remizuje o mnoho méně :usmev: .
V osmém kole remizovala dvojice Sasikiran – Abdusattorov.
Rozjetého Vincenta Keymera přibrzdil remízou černými figurami Jirka Štoček, který by evidentně potřeboval, aby turnaj trval ještě aspoň dalších 9 kol :usmev: , protože po špatném začátku hraje ke konci velmi dobré šachy.

U konce s dechem je známý film Jean-Luca Godarda s Belmondem v hlavní roli.
Těžko říct, zda tento film z roku 1960 viděl Jerguš Pecháč, ale řídí se jeho názvem :usmev: .
Po výhře v prvním kole a následujících šesti remízách prohrál v sedmém kole s Peterem Michalíkem a ve včerejším osmém kole jej „zabil“ Marcin Krzyzanowski.

Hodně zajímavý závěr měla partie Hanse Niemanna a Petera Michalíka. Peter stál na prohru, ale Hans mu umožnil vyklouznout (52.Se6??) , jenže pak stál zase na výhru černý (54.Ke2), pak to černý zdrbal, potom to opět zkazil bílý :usmev: a jako poslední chyboval černý, ale to už hrál s jednou minutou na hodinách.
Super partie, diváci a kibicové si jistě v místě hry rvali kštice na svých hlavách :smich: .

 

 

Zbyněk Hráček prohrál s Maxem Warmerdamem. Partii pokazil vlastně už v zahájení, tah 16.c5 sice není přímo chybou, ale od té doby už „hraje“ jen černý.

 

 

Tabulka turnaje CHALLENGERS před dnešním dopoledním posledním kolem:

 

 

V turnaji mladých nadějí Futures pohřbil v osmém kole své naděje ( :usmev: ) na vítězství náš Jirka Bouška, když prohrál s Polákem Kamilem Warcholem. Ten se tak s 6.5 body dostal do samostatného vedení.
V posledním kole jej však čeká druhý hráč průběžného pořadí, Atilla Kuru. Warchol bude mít bílé a má půlbodový náskok, ale svou roli mohou hrát i nervy :usmev: .

 

V open turnaji remizoval na třetím stole Martin Petr se Španělem Garrigou a drží se na špici turnaje.
Do samostatného vedení se se sedmi body dostal výhrou se Srbem Nikolou Sedlakem Alexander Motyljev. Pronásleduje jej však poměrně velká skupina hráčů s šestiapůl body a nás těší, že je v ní i český zástupce, již zmiňovaný Martin Petr.

 

Tak co?
Bude se hrát v případě rovnosti bodů na prvních místech v uzavřených turnajích tiebreak?
Co myslíte? :usmev:

 

 

Prague International Chess Festival

Web pořadatele
Online na chess24.com (Masters)
Online na chess24.com (Challengers)
Online na chess24.com (Futures)
iVysílání ČT
Výsledky na chess-results

 

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x