Družstva dobojována

Ve dnech 14.-17. 7. se v pardubickém Ideonu pořádalo Mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev – Český Lev Kolešovice Open. Po velmi napínavém průběhu zvítězilo výhrou v posledním kole družstvo ŠK Zikudy Turnov, jenž v ztratilo za celý turnaj pouze jedinou zápasovou remízu. Pro extraligový Turnov je vítězství o to sladší, že ve stejném složení (IM Vykouk GM Šimáček, IM Lukáš Vlasák, IM Tomáš Kraus a IM Tomáš Studnička) vyhrál také minulý ročník soutěže.

V modrém dresu IM Tomáš Studnička zastupuje tým Zikudy Turnov. Na druhém místě skončilo Brno Královo Pole, 3. místo obsadila Morenda v červeném.

Na krásném druhém místě se umístil tým ŠK Duras BVK Královo Pole, za který nastoupil IM Martin Červený, IM Jakub Szotkowski, IM Roman Chytílek, IM Neklan Vyskočil. Prohráli v turnaji pouze jednou, a to s nadějným týmem Beskydské šachové školy – junioři, jenž nakonec skončil na nepopulárním 4. místě. Pravděpodobně zklamáním je pro Moravskou Slávii Brno, v čele s GM Tomášem Polákem, „až“ třetí místo. Brňáky nejvíce mrzí předposlední kolo, kde jim výhra nad Turnovem a tím i celkové vítězství proklouzly mezi prsty.

Účast byla na letošním ročníku téměř rekordní, celkově si přišlo zahrát 119 týmů z pěti federací. Po dobu celého turnaje panovala přátelská atmosféra, což potěšilo zvláště rozhodčí, kteří nemuseli řešit téměř žádné spory.

První festivalový víkend nebyl ovšem jen ve znamení šachů. Na své si přišli fanoušci mnoha jiných deskových her. Ve finále backgammonu zvítězil nejtěsnějším možným výsledkem maďarský Mathe Horvath, když nakonec udolal svého anglického soka Williama Popa. Turnaj v mezinárodní dámě ovládl pro změnu Slovinec Bart Stegeman. Česká dáma již zůstala v rukou našinců, zlatou medaili si odnáší Jaroslav Dvořák. Turnaj v Bridži vyhrála výprava z Polska.

Skládala se též Rubikova kostka. Letošní nejlepší čas 10,23 vteřiny a celkové vítězství ve složení klasické 3×3 kostky patřil Emilu Huberovi. Rekord získal také ve skládání menší, 2×2 kostky. Na její složení mu stačilo ani ne 2 vteřiny. Celkově nejlepší průměrný čas měl veterán speedcubových soutěží Matouš Keder. Králem skládání Rubikovy kostky jednou rukou se stal pro letošek Tomáš Král.

V dalších dnech je na programu legendární 24hodinový maraton, rapid dvojic či Mistroství republiky ve Fischerových šachách. Všichni jste do Pardubic srdečně zváni!

Pro více informací navštivte stránky Czech Openu, kde naleznete kompletní propozice festivalu. Sledujte také naše facebookové stránky, kam dáváme to nejzajímavější z celého festivalu, co se do tiskových zpráv bohužel nevejde.