Ztracení Maďaři

Tak trochu ve stínu online turnaje FTX Crypto Cup se hraje celá řada turnajů v reálném světě. Několik turnajů skončí o tomto víkendu.
Výjimkou je festival turnajů v Trnavě, který skončil už ve čtvrtek. Tedy on vlastně ještě úplně neskončil 🙂 .

Postupně: Jeseník, Nové Hrady, Staré Město, Olomouc, Polanica-Zdrój, Trnava, Miami, a Praha.
Dnes začíná v Praze v hotelu Don Giovanni ME žen.

 

Obě skupiny turnaje Open Jeseník končí až zítra, tj.v neděli 21.8. 2022.

Po sedmém kole je v „A“ turnaji v samostatném vedení FM Jiří Bauma se šesti body. Pronásleduje jej skupina pětibodových hráčů, kteří mu jistě budou chtít první místo „vyfouknout“ :usmev: , ale zaujal mě hráč na desátém místě.
Krzysztof Cieply je mladý polský hráč (r.2007), kterého jsem zaregistroval na několika turnajích v našem regionu. Jeho nadšená maminka, která jej často na turnajích doprovází,  mi při jednom turnaji vykládala, jak moc prožívá synovy partie, ač šachy sama vůbec hrát neumí :usmev: . Když jsem se jí zeptal, jak se dívá na synův rating, jen mávla rukou: „Hlavně, že ho to baví. Na rating se moc nedíváme.“
Při pohledu na jeho kartu FIDE je to patrné :smich: .
Klidně na jednom turnaji udělá +200, na jiném -100, ale skoro každou partii hraje naplno, netaktizuje kvůli ratingu a takový přístup se mi líbí.

V „B“ skupině je v čele Tomáš Filip z frýdeckomísteckého Interchessu.

Výsledkový servis na chess-results.


 

Na turnaji Open Nové Hrady se dnes hraje poslední kolo. Po osmi kolech byl v čele IM Jakub Půlpán se sedmi body, o půl bodu méně měl IM Neklan Vyskočil. Se šesti body je na třetím místě Matyáš Zeman.
Při pohledu na los posledního kola to vypadá, že na tomto pořadí se nic nezmění, ale šachy jsou sport a ve sportu není nikdy nic vyloučeno :usmev: .

Výsledky na chess-results.


 

Také FIDE Open Staré Město končí už dnes.
V „A“ skupině je v čele dvojice GM Petr Hába a FM Vojtěch Šrámek, oba se šesti body. O třetí místo se dělí skupina pěti hráčů, z nichž má prozatím nejlepší vedlejší hodnocení GM Petr Neuman.

V „B“ skupině je v čele mladíček (r.2009) Matěj Krajíček z SK Boršice. S národním ratingem 1231 „mydlí“ většinu svých zkušenějších soupeřů. Remizoval v prvních dvou kolech, zbytek partií vyhrál.

Výsledky na chess-results.
Web turnaje s online přenosem partií na Follow Chess.


 

Festival Olomoucké šachové léto 2022 se dohrává právě teď.

V GM turnaji je v čele Azer Mirzoev, následovaný Janem Krejčím a Richardem Stalmachem.
V IM turnaji B1 je v čele dvojice Jakubů. Jakub Stinka a Jakub Kůsa mají 5.5 bodů.
Turnaj B2 je také o normu IM. Po osmém kole je v čele Jáchym Němec se šesti body a jen tak od oka „střelím“, že by z toho mohla být uhraní norma na IM :usmev: . Ale jistě to nevím a vyhledávat se mi to nechce.

V souběžně hraném openu vede Paul Muzika ze Španělska, na druhé místě byl před posledním kolem Mihail Jordanov ze Severní Makedonie a třetí místo držel IM Matyáš Marek.

V seniorském turnaji (MČR seniorů) byla po osmém kole v čele skupina šestibodových hráčů, v níž jsou dva Norové (Stigar a Johnsen) a čtyři Češi (Němec, Sejkora, Vrána a Bartoš).

Výsledky na chess-results
Web turnaje


 

Jen půl bodu v pěti kolech ztratil ve velmistrovském turnaji na 58. mezinárodním šachovém festivalu Akiby Rubinsteina v polském městě Polanica-Zdrój český velmistr Vojtěch Plát (remíza s IM Teclafem). V šestém kole však prohrál s německým GM Dončenkem a v sedmém jej porazil Polák Nasuta.
Ještě stále se Vojta Plát drží na prvním místě tabulky, ale už se o ně dělí s Nasutou a Mastrovasilisem. V dnešním osmém kole se utká s Vitalijem Bernadským, v posledním kole jej čeká Řek Mastrovasilis.

Web turnaje
Výsledky
Online partie


 

Někdo z početné skupiny českých účastníků festivalu Tirnavia – Richard Reti Memorial 2022, hraném ve slovenské Trnavě, by mohl doplnit informace k tomu, že turnaje nedohráli žádní maďarští hráči (a jeden slovenský hráč Gabor Farkas [nebo Farkaš?] ).
V posledním kole se všichni Maďaři „ztratili“ :smich: .

 

 

Ve velmistrovském turnaji zvítězil GM Jerguš Pecháč (SVK), na druhém místě skončil Karel Malinovský (CZE), třetí byl IM Samir Sahidi (SVK). Velmistr Petr Velička skončil na čtvrtém místě, FM Václav Finěk byl sedmý.

 

 

IM turnaj se na chess-results „tváří“ jako nedokončený :usmev: .
V tabulce chybí výsledek partie Leszko (HUN)- Straka (SVK). Maďarský hráč Leszko z turnaje vystoupil už po pátém kole a normálně by v tabulce měla být kontumační výhra slovenského hráče.

Jenže ta tam není :usmev: .
O důvodu mohu jen spekulovat, ale vzhledem k tomu, že slovenský hráč by zřejmě splnil normu na IM, vypadá nedoplněný výsledek tak „trochu“ podezřele.
Nějak nedokáži pochopit, proč tam ten výsledek chybí.
Čekají snad pořadatelé, že se Bence Leszko vrátí, aby onu partii odehrál? :smich:
Nevypadalo by to „divně“???
Opravdu zajímavý přístup. V každém případě jsou kontumační výsledky v uzavřených turnajích o normy prvkem, který dokáže nejen zamíchat pořadím, ale i znechutit hráče, kteří si zaplatili možnost o normu bojovat.

Vítězem IM turnaje se asi :usmev: stal jediný český zástupce IM Jaroslav Bureš.

 

Výsledky na chess-results.


 

Úmorná vedra v našem kraji mi znemožnila sledovat pozorněji online turnaj FTX Crypto Cup :usmev: .

Pokaždé, když jsem usedl k počítači, abych sledoval zajímavé partie, zpocená víčka padla dolů a když jsem zase otevřel oči, bylo už dohráno :smich: .
Postupně teď zpětně procházím partie jednotlivých kol, abych zjistil, jak turnaj probíhá.

V čele je stále dvojice Carlsen (13 bodů) + Praggnanandhaa (12 bodů). U Carlsena se to dalo čekat, ale mladý Ind jde evidentně výkonnostně rychle nahoru.

V prvním kole si Praggnanandhaa poradil s Firúzdžou (2.5-1.5), ve druhém porazil Giriho poměrem 2.5-1.5, ve třetím kole si bez problémů přešel přes zatím posledního Niemanna (2.5-1.5), ve čtvrtém kole zmastil Aronjana 3-1, když po dvou remízách přidal dvě výhry, a až teprve v pátém kole jej přibrzdil Le, který Praggnanandhu porazil 2.5-0.5.

Naštěstí poslední dvě kola připadla na víkend a určitě si nenechám ujít zápasy mladého indického talentu proti Dudovi (dnes) a Carlsenovi (zítra).

I když jsem prakticky celý turnaj prospal :usmev: , nemohla mi uniknout jedna Carlsenova „perlička“.
To, že ve třetí partii druhého kola zahrál proti Niemannovi 1.a3, není nic zvláštního. Ale jeho další postup (7.f3, 15. Kf2 atp.) už zavání „šachanismem“ :usmev: .

Není to poprvé, co Carlsen šachovému světu ukazuje, že není důležité co hrajete, ale jak hrajete. :mrknuti:

 

 

Web turnaje
Online na chess24.com


 

ŠSČR byl pověřen Evropskou šachovou federací (ECU) uspořádat ME žen v klasickém šachu.

Turnaj začíná v pražském hotelu Don Giovanni právě dnes.
Na jeho startu je registrováno 123 hráček ze 28 zemí. Nejvýše nasazenou je Nana Dzagnidze, ale na startu je také Oliwia Kiolbasa, která zazářila na nedávno skončené olympiádě.

Z České republiky je přihlášeno jen 14 hráček a nejvýše nasazenou českou hráčkou je na 43.místě Julia Movsesian.
Z českého olympijského týmu hraje ještě Anna Marie Koubová, zbytek hráček zřejmě odpočívá :usmev: .

Na Youtube kanálu ŠSČR poběží komentované přenosy v anglickém jazyce v režii Martina Petra.
Více o turnaji a přenosech najdete na webu ŠSČR.

Sledujme a fanděme našim hráčkám!

Web turnaje
Online na lichess.org
Výsledky na chess-results

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x