Tvrdě a nekompromisně

FTX Crypto Cup má za sebou předposlední kolo a v šestém kole jsme mohli vidět tvrdé boje.
Podobně tvrdě se bojovalo i v prvním kole ME žen v Praze, ale české hráčky moc bodů neudělaly 🙁 . Hrdinkou dne je Anna Lhotská.
S laskavým svolením autora doplněno o vynikající fotografie Vladimíra Jagra z úložiště Zonerama evropského šampionátu.

 

V Miami se hrálo šesté, předposlední, kolo online turnaje FTX Crypto Cup.
Před šestým kolem byl v čele s jednobodovým náskokem Magnus Carlsen před Praggnanandhou, ale za vítězství v „normálním čase“ (ve čtyřech rapid partiích) se udělují tři body, za výhru v „nastaveném čase“ (v tiebreaku) dostává vítěz body dva, poražený jeden bod, takže nic nebylo a není rozhodnuto.

Tři body připsal na své konto Levon Aronjan, který zdolal Hanse Mokeho Niemanna 2.5-1.5. Niemann je tak jediným účastníkem bez bodu.
Na turnaji se nedaří Girimu. Nějaké bodíky sice v průběhu turnaje nasbíral, ale včera si s ním celkem lehce poradil Liem Le. Dvě výhry, jedna remíza a při výsledku 2.5-0.5 ve prospěch Lea už byla čtvrtá partie zbytečná.

Na výhru se nadřel Carlsen.
Firúzdžu sice porazil, ale až v tiebreaku. V něm využil výhodu bílých figur v první partii a ve druhé udržel černými remízu. Za tuto výhru dostal Carlsen dva body a Praggnanandaa měl šanci jej bodově dostihnout.

Jenže Praggnanandhaa měl za soupeře Dudu.

 

První partii prohrál, když ztratil pěšce a Duda už moc nechyboval.
Ve druhé partii měl Duda na šachovnici vyhranou dámskou koncovku, ale ukázalo se, že v omezeném čase nejsou podobné pozice jednoduché ani pro hráče světové špičky.
Dámské koncovce však předcházela koncovka lehkých figur. V ní měl Duda více času než soupeř, ale vlezl králem na špatné pole (53.Kg6??), po čemž vznikla už zmiňovaná dámská koncovka. Promarněná šance, protože najít správné 53.Kg5 s minutou na hodinách by neměl být až tak velký problém.

 

 

Třetí partie skončila po vyrovnaném průběhu remízou, Ve čtvrté partii předvedl Praggnanandhaa heroický výkon a výhrou srovnal skóre zápasu. V tiebreaku Praggnanandha prohrál obě bleskové partie, ale na tu druhou měla zřejmě velký vliv strašná hrubka v první blicce.

 

 

Před posledním kolem je v čele Carlsen s 15 body. Druhý je Praggnanadhaa (13 bodů) a třetí Firúzdža (12 bodů).

Výsledky šestého kola:

 

Web turnaje
Online na chess24.com


 

V hotelu Don Giovanni bylo včera odehráno první kolo Mistrovství Evropy žen.
V prvním kole se sice objevila nějaká překvapení, ale dělat z toho nějaké ukvapené závěry by bylo asi předčasné  :usmev: .

V turnaji hraje čtrnáct českých hráček.
Na třetí šachovnici se dostala Nataša Richterová, která měla černé s Bulharkou Antoanetou Stefanovou, která hraje pod hlavičkou Evropské šachové federace.
Po zahájení byla na šachovnici vyrovnaná pozice, ale obě „Šípkové Růženky“ dřímaly nad prvními tahy dost dlouho, takže naše hráčka hrála na dvou minutách už od devatenáctého tahu a její soupeřka ji rychle „dohonila“. V blicce se Nataša Richterová dopustila několik chyb a prohrála.

 

Nataša Richterová (vlevo)
Autor: Vladimír Jagr

 

 

Gunay Mammadzada neměla moc práce s Eliškou Richtrovou, která špatně sehrála francouzskou obranu. Bílá získala poměrně velkou výhodu už v zahájení a zbytek byl už na „jednu branku“.

 

Mammadzada-Richtrová,
Autor: Vladimír Jagr

 

Jméno Mai Narva patří estonské hráčce a není mi příliš známo. Její soupeřka, Natálie Kaňáková, se černými figurami dobře držela jen v zahájení, pak začala estonská hráčka Natálii přehrávat. Nakonec 1-0.

Tereza Rodshtein hrála s Řekyní Tsolakidou. V divoké partii prošla Tereza úspěšně časovou tísní, aby se těsně po kontrole dopustila hrubé chyby, po níž následoval rychlý konec.

 

 

Anna Marie Koubová nestačila na Innu Gaponěnko z Ukrajiny.

 

A.M.Koubová,
Autor: Vladimír Jagr

 

Výborně zahrála Anna Lhotská, která jako jediná z našich hráček dokázala v prvním kole zvítězit. A nebylo to vítězství ledajaké, protože bílými figurami „smetla“ krásným útokem na černého krále známou ukrajinskou velmistryni (nikoli WGM, ale GM!) Natálii Žukovou.

 

 

 

Natalia Žukova,
Autor: Vladimír Jagr

 

Dvě naše hráčky se potkaly na 42.stole. Petra Sochorová bude asi spokojenější, protože Julii Movsesian se nepodařilo realizovat výhodu dámy proti věži a střelci.

 

Julia Movsesian,
Autor: Vladimír Jagr

 

Mariam Mkrtchyan, arménská hráčka, na jejímž příjmení si našinec poláme jazyk  :usmev: , si bez problémů poradila s Martinou Folkovou.

Sofie Přibylová stála dobře s Fionou Sieber, ale v časovce chybovala a zůstala bez několika pěšců.

 

 

Michaela Svobodová sehrála dobře zahájení s Beloslavou Krastevou, ale to bylo asi tak vše. Bulharka pak naši hráčku přehrála.

Polka Alicja Sliwicka se pustila do hazardního útoku proti Olze Dvořákové a vyšlo jí to. Naše hráčka se v obraně trochu „zamotala“  :usmev: .

 

 

Výborně zahrála Adéla Třasáková, která se nezalekla WGM Jovany Eric. Škoda, že Adéla vyhranou partii nedotáhla k vítěznému konci. Ale remíza proti silné soupeřce také není k zahození.

 

 

Karolína Marková na turnaji bude spíše sbírat cenné zkušenosti. V prvním kole se stala „chutným zákuskem“ španělské WGM Ruiz Monicy Calzetty.

 

 

Web turnaje
Online na lichess.org
Výsledky na chess-results
Youtube kanál ŠSČR
Fotogalerie na webu Zonerama

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Jílek

Video ze situace kdy Praggnanandhaa s Dudou přehlédl jednotahový mat  :mrknuti:

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x