Budoucnost?

Hrálo se druhé kolo ME žen v Praze. Skončil online turnaj FTX Crypto Cup na Floridě.

 

Ve druhém kole zahrály naše ženy o něco lépe než v kole prvním. Logicky, většina z nich měla „přijatelnější“ soupeřky.

Nejvýše „vyskočila“ Anna Lhotská, dostala Innu Gaponěnko, která si v prvním kole poradila s Aničkou Koubovou. Gaponěnko obětovala figuru za rozbití krytu před černým králem a bylo jasné, že černá bude muset materiál vrátit.
Záleželo ale na způsobu vrácení  :usmev: .
Černá se zaměřila na likvidaci pf5, větší hrozbou byl ale pěšec na f6.  Bílá dostala lepší (vyhranou?) věžovou koncovku, v níž svou převahu uplatnila.

 

 

Petra Sochorová hrála s Jovanou Rapport. Po většinu partie stála naše hráčka hůře, pak dokonce prohraně. Bílá však nabídla Sochorové šanci, když jí umožnila v 52.tahu přejít do rovné věžové koncovky. Petra však svou šanci nevyužila a partii prohrála.

 

 

Julia Movsesian si zahrála odpočinkovou partii  :usmev: . Svenja Butenandt chybovala už v zahájení a byla z toho miniaturka.

 

 

Adéla Třasáková hrála dobře až do časové tísně. Měla sice těžkou, ale obranyschopnou pozici. V časové tísni jí však nestačily zhruba tři minuty na to, aby správně vyřešila problémy s polem h7. Rachmangulova nezaváhala.

 

 

Natalia Žuková dostala tvrdý „políček“ v prvním kole od Anny Lhotské. Ve druhém kole ji čekala jiná česká hráčka, Anna Marie Koubová. Tentokrát už Žukova nezaváhala a druhou Annu přehrála.

Nataša Richterová hrála s Luisou Bashylinou z Německa. V jednom okamžiku sice mohla získat výraznější převahu, ale jinak se partie příliš neodklonila od rovnováhy. Remis.

Sofiia Tashkinova z Izraele se neubránila Elišce Richtrové, která na rozdíl od prvního kola tentokrát sehrála ucelenou partii a zaslouženě si připsala celý bod.

Ukázkově sehrála španělskou Martina Folková. Zsuzsanna Terbe ji přenechala centrum a naše hráčka zahrála téměř bezchybnou partii, což jí přineslo bod do tabulky.

 

 

Sofie Přibylová se bránila černými figurami proti Chiaře Polterauer sice dobře, ale stálo ji to hodně času. Ve složité pozici zahrála celkem rychle 20. … f4?? a měla se dostat do nevýhody, ale Chiara toho nevyužila.
Rozhodující chyba přišla ve 29.tahu, když se Sofie až příliš upnula k obraně slabiny na poli d6.

 

 

Na padesátém sedmém stole se potkaly Natálie Kaňáková a Míša Svobodová. Natálie Míši nedala šanci.

Tereza Rodshtein sice po zahájení nestála zrovna ideálně, ale podařilo se jí vyrovnat hru a v časovce dokonce i získat určitou výhodu. Elene Tsotsonava z Gruzie se mohla urputně bránit a není jasné, zda by malá výhoda stačila černé k výhře. Místo toho ale Gruzínka zakombinovala.
Obětovala věž a při propočtu zřejmě přehlédla ústup krále na g7.
S věží víc, vítězství vstříc  :usmev: , dalo by se říct, ale Tereza šla na „férovku“ a věž soupeřce vrátila (47. … Vxf4), což byl konec partie, protože po braní věže by bílá dostala mat.

 

 

Štěstí se usmálo na Olgu Dvořákovou. S Irinou Utjatskou stála na prohru, ale soupeřka udělala v časovce strašný blundr (34.Se5??) a Olga našla cestu k matu  :palec-nahoru: .

 

 

Karolína Marková zůstala ve druhém kole „na ocet“  :usmev: .Vzhledem k lichému počtu hráček, vždy jedna přebyde a dostane bod „zdarma“.

Los našich žen a dívek ve třetím kole:

 

 

Web turnaje
Online na lichess.org
Výsledky na chess-results
Youtube kanál ŠSČR
Fotogalerie na webu Zonerama

Autor náhledové fotografie: Vladimír Jagr.


 

V Miami na Floridě včera skončil online turnaj FTX Crypto Cup.

Vítězem se nakonec stal Magnus Carlsen, ale ukazuje se, že mu rostou nebezpeční soupeři. Zatímco Carlsen „sázel“ na Firúzdžu, že by se jednou mohl dostat k boji o titul mistra světa, já bych vsadil (a možná už i Magnus  :usmev: ) na Praggnanandhu.

Mladý Ind končil v turnaji na druhém místě se stejným počtem bodů jako třetí Firúzdža, kterého ve vzájemném zápase porazil. Při pohledu na hru obou mladíků, ovládání nervové soustavy a celkové vystupování, se mi zdá, že Ind má větší šance dostat se jednou k boji o titul.

 

Praggnanadhaa Rameshbabu.
Screenshot z online vysílání chess24.com

 

To ostatně ukázal i v posledním kole, když porazil Magnuse Carlsena. K jeho smůle se mu to podařilo až v tiebreaku, takže za vítězství získal jen dva body a Carlsen důležitý jeden bod, který z něj udělal vítěze turnaje.

Firúzdža si v posledním kole poradil s Aronjanem (2.5-1.5), když po třech remízách vyhrál čtvrtou partii. Špatně hrající Giri prohrál s Dudou (0.5-2.5) a Le porazil „bezbodového“ Niemanna 2.5-1.5.

 

Konečné pořadí FTX Crypto Cupu.
Screenshot z online vysílání na chess24.com

 

Výjimečně nevkládám žádnou partiovou ukázku  :usmev: , ale video z Youtube kanálu chess24.

Turnaj je totiž podle mě názornou ukázkou, jak budou v blízké budoucnosti vypadat šachy.

Formát turnaje, zkrácené tempo a přítomnost všech hráčů na jednom místě (a přece nikoli tváří v tvář, ale online), to vše je spolu s dobrými komentátory a skvělým videopřenosem cestou, jak zpřístupnit šachy i laické veřejnosti.

Poslal jsem odkaz několika známým, kteří šachy nehrají a z pravidel znají tak maximálně to, že kůň „skáče“ do „L“ (a to ani nevědí, z kolika polí se to „L“ skládá  :smich: ) a byli z toho nadšeni.
Vidí hráče, vidí jejich emoce, vidí jim přes rameno na šachovnici a rychle ubývající čas. K tomu strhující komentář Petera Leka a je z toho „koukatelná“ show i pro laika.
Nemusí rozumět šachu a nemusí ani moc umět anglicky  :usmev: .
Nejsem „videopříznivec“ (zvlášť mne iritují „videa“, kde se jen posunují panáčci a někdo k tomu „z rozhlasu“ čte komentář), ale tuhle show všem vřele doporučuji.

 

 

Web turnaje
Online na chess24.com

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michal

Lekův komentář mi přijde ještě relativně šachový. Největší sranda byla s Davidem Howellem, Simonem Williamsem, Jovankou Houskou a jednou další slečnou 😀

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x