Generační střet(-d)

Už zítra, tj. v neděli 18.9.2022, začne sedmý turnaj online série Meltwater Champions Chess Tour. V turnaji s názvem Julius Baer Generation Cup bude mít své zastoupení i Česká republika.
V akci uvidíme Davida Navaru, který je zatím v Champions Chess Tour (CCT) na 26.místě. Ovšem David hrál doposud jen jeden turnaj, v němž si vydělal 7 250 dolarů.

 

Turnaj s cenovým fondem 150 000 dolarů (120 000 + 30 000 jako bonus) se odehraje v online prostředí na webu chess24.com od 18. do 25. září.

Jinak je to už „klasika“ :usmev: .
Šestnáct hráčů sehraje mezi sebou jednokolový turnaj, z nějž postoupí osm nejlepších do vyřazovacích bojů. Za výhru partie v základní části obdrží hráči 750 dolarů, za remízu 250 dolarů.
Ve vyřazovací zápasové fázi obdrží poražení hráči ve čtvrtfinále 2 000 dolarů, v semifinále 6 000 dolarů a poražený finalista dostane 15 000 dolarů.
Vítěz pak připíše na své dolarové konto 25 000 dolarů :usmev: .

Tempo hry je 15 minut + 10 sekund jako přídavek od prvního tahu.
V základní části jsou tři body za výhru, jeden bod za remízu.  Do 40. tahu nejsou povoleny žádné nabídky remízy.

Čtvrtfinále i semifinále jsou tvořeny jednodenními zápasy v rapid šachu na čtyři partie, finále se hraje na dva zápasy ve dvou dnech.
V případě zápasové remízy sehrají hráči tiebreak, tj. dvě bleskové partie (5+3) a v případě nerozhodného výsledku i po bleskovkách následuje armageddon, v němž má bílý pět minut proti čtyřem minutám černého a remíza se počítá jako výhra černého.

Z názvu turnaje Julius Baer Generation Cup to vypadá, že by mělo jít o „generační střet“ :usmev: , ale když se podíváme na jednotlivé hráče, zjistíme, že to není až tak horké.

„Generační střed“ (věkový průměr vypočtený z roků narození :usmev: ) turnaje je 30.31 let.
Rozdělme si tedy účastníky podle věkového průměru a známého citátu „Nevěř nikomu, komu je nad třicet“ , který je často mylně připisován Johnu Lennonovi. Možná jej někdy použil, ale rozhodně není jeho autorem. Rok „narození“ citátu je 1964 a jeho autorem je Jack Weinberg (aktivista Hnutí za svobodu projevu, vedl obsazení univerzity v Berkeley v San Francisku. Hnutí mělo za cíl zrovnoprávnění černochů v USA).

 

 

Ivančuk a Gelfand by většině hráčů mohli dělat „tatínky“, ale totéž lze stěží tvrdit o Carlsenovi, který letos v dubnu oslavil  listopadu oslaví své  třicáté druhé narozeniny.  Vidíme, že název turnaje je trochu nadsazený, ale ke střetu generací určitě dojde.
Gelfand nebo Ivančuk by Christopherovi Yoo (letos bude mít šestnáct) mohli dělat nejen tatínky, ale i dědečky :usmev: .

 

 

Zajímavým způsobem zacházejí pořadatelé s ratingy.
Není mi jasné, odkud je berou. U Davida Navary jsem si „vydedukoval“, že má v turnaji rating, se kterým začal hrát v Tour, ale totéž už neplatí třeba pro Keymera (i jiné) a už vůbec ne pro zmiňovaného Christophera Yoo.
Průměrný rating turnaje vychází na krásných 2705, ale kdyby byly použity aktuální ratingy hráčů, průměrný rating by nebyl ani 2700.
Christopher Yoo má totiž rapid rating 1861 :usmev: a v tabulce má bůhví proč uvedený rating z „klasiky“. Zřejmě marketingový tahák :usmev: .
Vzpomněl jsem si, že kongres FIDE schválil změnu pravidel zápočtů pro rapid a bleskový šach, ale ani od 1.10.2022, kdy začíná tato změna platit, by neměl Yoo rapid rating 2563 :usmev: , protože bylo (mimo jiné) schváleno:

 • If the standard rating is more than 100 points higher than one of the other ratings, then that rating is moved up to: standard rating minus 100 points

(Jestliže je hráčův standardní rating vyšší o více než 100 bodů než jeden z ostatních ratingů (rapid, blesk), budou tyto ratingy navýšeny na hodnotu standardního ratingu sníženou o 100 bodů)

Od 1.10.2022 by tedy podle nových pravidel měl mít Yoo rapid rating 2563-100=2463.
Tedy, snad jsem to pochopil správně :smich: .

Turnaj začíná se v neděli a hraje se denně od 18:00.
A hádejte, proč jsem tady několikrát zmiňoval Christophera Yoo :usmev: ?
Protože je to soupeř Davida Navary hned v prvním kole :smich: .

Pokud vás zajímá, kdy narazí David na Carlsena, tak vězte, že denně se odehrají čtyři kola (kromě středy) a partie Carlsen-Navara se hraje v kole pátém, což vychází na pondělí v 18:00.

Ve středu bude znám částečný výsledek střetu generací :usmev: , budeme znát postupující osmičku hráčů.

Držme Davidovi palce (v celém turnaji)!

 

 

Web CCT
Online na chess24.com

 

 

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Navara

Pokud vím, pořadatelé používají v Tour své vlastní ratingy, jež jsou nějak odvozeny od ratingů FIDE. Pokud vím, 2701 byl můj rating v rapid šachu na začátku Tour, ale to číslo mohlo vzniknout i tím, že jsem na prvním turnaji byl poměrně úspěšný. Christopher Yoo pravděpodobně postoupil z kvalifikace pro mládež.

jaroslav hadrava

Jak to říkali husiti – bijte je a na rating nehleďte!  :potlesk: 
 

Lukáš

Magnus oslaví 32. narozeniny až 30.11.  :mrknuti: 

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x