Julius Baer Generation Cup

Dlouho očekávané střetnutí mladé a starší generace je tady 🙂 .
První den turnaje The Julius Baer Generation Cup a stručný přehled třiceti dvou partií.

 

David Navara si v prvním kole připsal na své konto nejen tři body za vítězství, ale také 750 dolarů.
Jeho mladý soupeř (15 let), Christopher Woojin Yoo, sledoval až do 15.tahu partii Farago-Landa, která v roce 1996 skončila po 15.Vb1 remízou.
Jenže tady David pokračoval 15. … Jd7 a Yoo už v šestnáctém tahu vstoupil na špatnou cestu.
Po 16.c6?! je pozice stále ještě přibližně v rovnováze, ale černý přebírá iniciativu. Mladý Američan postupně ztrácel půdu pod nohama, až zabředl do prohrané koncovky.

 

 

Arjun Erigaisi si „naběhl“ v partii s Carlsenem. Magnus si na soupeřovo 1.e4 vybral Pircovu obranu, v níž nechyběly oblíbené tahy h4 (bílý) a h5 (za černého), které dávaly tušit, že se nebude hrát žádná připláclá klidná varianta. Bílý nastupoval na královském křídle a v centru, černý se zaměřil na dámské křídlo, kde našel útočiště bílý král.
První chybou Erigaisiho bylo, že si sedl k šachovnici proti Carlsenovi :smich: , druhou chybou byl pasivní ústup 10.Jb1.
Tah 11.Sg5? byl sice aktivnější, ale málo :usmev: . Po zajímavém 11.e6!? by vznikla na šachovnici dost divoká pozice, v níž by šance obou stran byly zhruba rovné.

 

 

Dva veteráni nehráli tak špatně, ale oba se sami porazili hrubými chybami. Ivančuk se s Praggnanandhou přepočítal v časovce. Nejdříve obětoval věž a když zjistil, že chyboval, nenašel už v omezeném čase ani cestu k remíze.

 

 

Gelfand udělal v partii s Niemannem hrubku (20.Sg5??) jak z okresního přeboru a byla z toho miniaturka.

 

 

Ostatní partie prvního kola skončily víceméně pohodovými remízami :usmev: .

Výsledky 1.kola:


 

Také druhé kolo bylo celkem bojovné.
Remízy v partiích Navara-Wojtaszek a Giri-Carlsen nikoho moc nepřekvapily. Soupeři se přece jen dost dobře znají…
Le měl sice proti Keymerovi dvě lehké figury proti věži, ale Keymer hrál dobře a také tato partie skončila remízou.

V indickém derby stál Adhiban s Erigaisim s figurou navíc jasně na výhru, ale na hodinách mu už zbývala jen půlminuta, když zahrál 29.De4?? . Strašná hrubka, po které Erigaisimu, který měl času dostatek, nedalo žádnou práci najít cestu k výhře.

 

 

Niemann porazil Yooa v koncovce. Yoo zřejmě přecenil sílu nestejných střelců a Niemann koncovku věží a nestejných střelců sehrál téměř bezchybně. Zatímco Yoo měl na konci partie po osmdesátém tahu deset vteřin, Nieman měl na hodinách ještě přes deset minut.

Aronjan s přehledem přehrál bílými Gelfanda, ale ve zbývajících dvou partiích už to bylo více divoké.
Praggnanadhaa stál s Dudou hodně dobře (věž a dvě lehké figury proti dámě), pak však chyboval a pozice se vyrovnala. V těžké koncovce s omezeným časem však chyboval i Duda a Praggnanandhaa už si nenechal svou šanci ujít.

 

 

Partie Šarić-Ivančuk byla dost divoká a oba hráče stála nejen dost sil, ale i času.
Ivančuk však blical obdivuhodně.
Šarić měl lepší čas a trochu smůlu. Najít v těžké pozici s několika sekundami po 26. … Vd6 cestu k remíze by zvládl asi jen šachový motor.
Dobrý výkon Ivančuka.

 

 

 

Výsledky 2.kola:


 

Ivančuk pokračoval ve skvělé hře i ve třetím kole. Giri se přepočítal a přišel o pěšce a to zkušenému Ivančukovi stačilo. Partie na jednu branku.

Duda si po celkem nešťastné (ale zasloužené) prohře s Praggnanandhou zchladil ve třetím kole žáhu na Šarićovi.
Souboj generací, tak by se dala nazvat partie Gelfanda s Praggnanandhou. Na tuhle partii by bookmakeři v sázkových kancelářích po výkonech obou hráčů v prvních kolech asi ani neplýtvali silami a udělali by dobře. Gelfandovi to nejde a nešlo mu to ani proti Praggnanandhovi.
Boris byl bez šance, 0-1.
Yoo v tomto turnaji asi moc partií nevyhraje, ale občas si nějaký ten dolar přeci jen vydělá :usmev: . Proti Aronjanovi zahrál dobře a za remízu dostali oba hráči 250 dolarů.
Wojtaszek získal v partii s Niemannem v zahájení pěšce, ale černý za to měl kompenzaci v krásné souhře figur. Wojtaszkovi se však podařilo dovyvinout a Niemann se rozhodl pro riskantní nástup na královském křídle (f7-f5-f4), kterým se připravil o body (a dolary :usmev: ).

 

 

Vincent Keymer nám „sejmul“ Davida Navaru :smutek: .
David jej sice v zahájení asi trochu překvapil tahem 7. … Sg4, ale Keymer se nenechal zaskočit. Když si David automaticky blicnul 16. … Sxe3, vypadalo to, že je černý v pohodě, ale ukázalo se, že bílí dvojpěšci v centru nejsou nevýhodou, nýbrž trumfem v ruce bílého.
Od té chvíle už není Davidovi co vyčítat, Keymer byl lepší.

 

 

Při pohledu na pozici z partie Erigaisi-Le by člověk neřekl, že něco takového vzniklo z celkem klidné varianty Skotské hry :usmev: . Vypadá to spíše jako Pricka…
V ostré pozici měl lepší šance a dostatek času (přes šest minut) Le, ale zřejmě si s pozicí nevěděl rady nebo něco přehlédl (nevím, co :usmev: ) a Erigaisi ukázal, jak se má útočit.
Le se před matem vzdal.

(Mimo mísu: „vzdal se před matem“ je stejné jako „zastřelil se před smrtí oběšením“, ale není to totéž, jako „před smrtí napsal dopis“, což je celkem zbytečná a nelogická informace, protože po smrti už by nikdo asi žádný dopis nenapsal :smich: ).

 

 

Carlsen si zablical s Adhibanem. V divoké blicce „nasekal“ méně chyb a zvítězil.

 

 

Výsledky 3.kola:


 

Časovky jsou „sfinstvo“ :usmev: .
Zná to každý z nás a Adhiban v partii s Girim ukázal, že když má člověk ve složité pozici málo času, je jedno, jestli je GM, IM nebo III.VT. Orientovat se správně v pozici s pochodujícím králem v průběhu cca půlminuty není lehké pro nikoho.
Ani Adhiban to nezvládl a dostal mat..

 

 

Na většině hráčů už byla ve čtvrtém kole znát únava, ale Carlsen si vede stále dobře. Ve čtvrtém kole přehrál černými Lea.

David Navara prohrál s Arjunem Erigaisim věžovku, která už se na našem webu objevila a dokonce sám David popsal (viz Davidův komentář k článku „Věžovka“ ), jak se to má hrát.
Hm, Erigaisi to zřejmě věděl taky.

 

 

Hans Niemann šel v partii s Vincentem Keymerem s klidným svědomím do pozice, v níž měl o kvalitu méně, ale jak správně ukazuje Stockfish 15, přesto to byl Niemann, kdo měl malou převahu.
Škoda, že Keymer nezahrál 37. … b5. Bylo by zajímavé vidět, jaký tah by bílý zahrál.

 

 

Levon Aronjan přehrál bílými Wojtaszka a spolu s Carlsenem je po čtyřech kolech bez porážky. Výhra sice dala Levonovi 750 dolarů, ale v tabulce se moc neposunul.

Dámské koncovky jsou ošidné i v „klasickém“ šachu a v blickách nebo rapidech je to ještě horší. Doposud suverénní Praggnanadhaa měl málo času a pozice se asi dala udržet, ale mladý Yoo zvládl těžkou dámskou koncovku na jedničku.

 

 

Začíná mi být líto Gelfanda. V partii se Šarićem našel „gigant“ 19. … Jg5 s hrozbou Jh3#. Jezdec se nedal vzít kvůli tahu Dc6 s těžko krytelnou hrozbou matu, ale jednoduché a silné 20.Sg4! nejen pokrylo hrozbu, ale vedlo i k zisku materiálu.

 

 

Na rozdíl od Gelfanda hraje druhý „veterán“ Ivančuk skvělé šachy. Po čtyřech kolech má na svém kontě tři výhry (a $ 2250) a jednu porážku! Dudu sevřel do kleští a i když neviděl, že se mu jeho soupeř může vysmeknout, vyhrál zaslouženě.
Mimochodem, varianta 34. … Vg1 35.Kc2 Je6+ 36.Jc6+ Vxc6+!! 37.Sxc6 Jd4+ je fakt působivá, ale Duda měl na hodinách jen cca 20 vteřin, takže „banán“ :usmev: .

 

 

 

Výsledky 4.kola:


 

Po prvním dnu a čtyřech kolech není zatím nic zcela jasné, ale vypadá to, že Gelfand se mezi osmičku nejlepších na tomto turnaji asi nedostane :usmev: .
David Navara má na svém kontě jednu výhru, jednu remízu, dvě prohry a 1000 dolarů. Prozatím je David na jedenáctém místě, ale za námi je teprve jedna „skoročtvrtina“ turnaje.
Vybojovat postup nebude jednoduché, ale není to nic nemožného.

Dnes Davida čeká hned v pátém kole Magnus Carlsen, pak hraje s Adhibanem, Leem a Girim.
Těžký den, ale věřím, že David nějaké body „urve“.

 

Tabulka po 4.kole:

 

Web CCT
Online na chess24.com
Online na lichess.org

Zdroj obrázků: screenshoty z online vysílání a z webu chess24.com.

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
8 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
MaSo
MaSo

No, stockfish mi hlasil, ze bily stal trochu lepe, tak uz se s tim Magnus asi nechtel stvat a rovnou to zabalil..:-)

David Navara

„David Navara prohrál s Arjunem Erigaisim věžovku, která už se na našem webu objevila a dokonce sám David popsal (viz Davidův komentář k článku „Věžovka“ ), jak se to má hrát.“
S odřezaným bílým králem je obrana daleko náročnější. Obzvláště v půl desáté večer, pokud jste vzhůru od čtvrt na pět.

Jan Jílek

To je opravdu problém být vzhůru 5 a ¼ hodiny? :smich: Konec srandiček, přeji hodně štěstí v dalším průběhu turnaje  :vitezstvi: 

Jan Jílek

Náš ajťák měl zrovna chvilku času a tak přidělal ikonu „peníze“ :usmev: :penize:

8
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x