Julius Baer Generation Cup
Dlouho očekávané střetnutí mladé a starší generace je tady 🙂 .
První den turnaje The Julius Baer Generation Cup a stručný přehled třiceti dvou partií.
David Navara si v prvním kole připsal na své konto nejen tři body za vítězství, ale také 750 dolarů.
Jeho mladý soupeř (15 let), Christopher Woojin Yoo, sledoval až do 15.tahu partii Farago-Landa, která v roce 1996 skončila po 15.Vb1 remízou.
Jenže tady David pokračoval 15. … Jd7 a Yoo už v šestnáctém tahu vstoupil na špatnou cestu.
Po 16.c6?! je pozice stále ještě přibližně v rovnováze, ale černý přebírá iniciativu. Mladý Američan postupně ztrácel půdu pod nohama, až zabředl do prohrané koncovky.
Arjun Erigaisi si „naběhl“ v partii s Carlsenem. Magnus si na soupeřovo 1.e4 vybral Pircovu obranu, v níž nechyběly oblíbené tahy h4 (bílý) a h5 (za černého), které dávaly tušit, že se nebude hrát žádná připláclá klidná varianta. Bílý nastupoval na královském křídle a v centru, černý se zaměřil na dámské křídlo, kde našel útočiště bílý král.
První chybou Erigaisiho bylo, že si sedl k šachovnici proti Carlsenovi , druhou chybou byl pasivní ústup 10.Jb1.
Tah 11.Sg5? byl sice aktivnější, ale málo . Po zajímavém 11.e6!? by vznikla na šachovnici dost divoká pozice, v níž by šance obou stran byly zhruba rovné.
Dva veteráni nehráli tak špatně, ale oba se sami porazili hrubými chybami. Ivančuk se s Praggnanandhou přepočítal v časovce. Nejdříve obětoval věž a když zjistil, že chyboval, nenašel už v omezeném čase ani cestu k remíze.
Gelfand udělal v partii s Niemannem hrubku (20.Sg5??) jak z okresního přeboru a byla z toho miniaturka.
Ostatní partie prvního kola skončily víceméně pohodovými remízami .
Výsledky 1.kola:
Také druhé kolo bylo celkem bojovné.
Remízy v partiích Navara-Wojtaszek a Giri-Carlsen nikoho moc nepřekvapily. Soupeři se přece jen dost dobře znají…
Le měl sice proti Keymerovi dvě lehké figury proti věži, ale Keymer hrál dobře a také tato partie skončila remízou.
V indickém derby stál Adhiban s Erigaisim s figurou navíc jasně na výhru, ale na hodinách mu už zbývala jen půlminuta, když zahrál 29.De4?? . Strašná hrubka, po které Erigaisimu, který měl času dostatek, nedalo žádnou práci najít cestu k výhře.
Niemann porazil Yooa v koncovce. Yoo zřejmě přecenil sílu nestejných střelců a Niemann koncovku věží a nestejných střelců sehrál téměř bezchybně. Zatímco Yoo měl na konci partie po osmdesátém tahu deset vteřin, Nieman měl na hodinách ještě přes deset minut.
Aronjan s přehledem přehrál bílými Gelfanda, ale ve zbývajících dvou partiích už to bylo více divoké.
Praggnanadhaa stál s Dudou hodně dobře (věž a dvě lehké figury proti dámě), pak však chyboval a pozice se vyrovnala. V těžké koncovce s omezeným časem však chyboval i Duda a Praggnanandhaa už si nenechal svou šanci ujít.
Partie Šarić-Ivančuk byla dost divoká a oba hráče stála nejen dost sil, ale i času.
Ivančuk však blical obdivuhodně.
Šarić měl lepší čas a trochu smůlu. Najít v těžké pozici s několika sekundami po 26. … Vd6 cestu k remíze by zvládl asi jen šachový motor.
Dobrý výkon Ivančuka.
Výsledky 2.kola:
Ivančuk pokračoval ve skvělé hře i ve třetím kole. Giri se přepočítal a přišel o pěšce a to zkušenému Ivančukovi stačilo. Partie na jednu branku.
Duda si po celkem nešťastné (ale zasloužené) prohře s Praggnanandhou zchladil ve třetím kole žáhu na Šarićovi.
Souboj generací, tak by se dala nazvat partie Gelfanda s Praggnanandhou. Na tuhle partii by bookmakeři v sázkových kancelářích po výkonech obou hráčů v prvních kolech asi ani neplýtvali silami a udělali by dobře. Gelfandovi to nejde a nešlo mu to ani proti Praggnanandhovi.
Boris byl bez šance, 0-1.
Yoo v tomto turnaji asi moc partií nevyhraje, ale občas si nějaký ten dolar přeci jen vydělá . Proti Aronjanovi zahrál dobře a za remízu dostali oba hráči 250 dolarů.
Wojtaszek získal v partii s Niemannem v zahájení pěšce, ale černý za to měl kompenzaci v krásné souhře figur. Wojtaszkovi se však podařilo dovyvinout a Niemann se rozhodl pro riskantní nástup na královském křídle (f7-f5-f4), kterým se připravil o body (a dolary ).
Vincent Keymer nám „sejmul“ Davida Navaru .
David jej sice v zahájení asi trochu překvapil tahem 7. … Sg4, ale Keymer se nenechal zaskočit. Když si David automaticky blicnul 16. … Sxe3, vypadalo to, že je černý v pohodě, ale ukázalo se, že bílí dvojpěšci v centru nejsou nevýhodou, nýbrž trumfem v ruce bílého.
Od té chvíle už není Davidovi co vyčítat, Keymer byl lepší.
Při pohledu na pozici z partie Erigaisi-Le by člověk neřekl, že něco takového vzniklo z celkem klidné varianty Skotské hry . Vypadá to spíše jako Pricka…
V ostré pozici měl lepší šance a dostatek času (přes šest minut) Le, ale zřejmě si s pozicí nevěděl rady nebo něco přehlédl (nevím, co ) a Erigaisi ukázal, jak se má útočit.
Le se před matem vzdal.
(Mimo mísu: „vzdal se před matem“ je stejné jako „zastřelil se před smrtí oběšením“, ale není to totéž, jako „před smrtí napsal dopis“, což je celkem zbytečná a nelogická informace, protože po smrti už by nikdo asi žádný dopis nenapsal ).
Carlsen si zablical s Adhibanem. V divoké blicce „nasekal“ méně chyb a zvítězil.
Výsledky 3.kola:
Časovky jsou „sfinstvo“ .
Zná to každý z nás a Adhiban v partii s Girim ukázal, že když má člověk ve složité pozici málo času, je jedno, jestli je GM, IM nebo III.VT. Orientovat se správně v pozici s pochodujícím králem v průběhu cca půlminuty není lehké pro nikoho.
Ani Adhiban to nezvládl a dostal mat..
Na většině hráčů už byla ve čtvrtém kole znát únava, ale Carlsen si vede stále dobře. Ve čtvrtém kole přehrál černými Lea.
David Navara prohrál s Arjunem Erigaisim věžovku, která už se na našem webu objevila a dokonce sám David popsal (viz Davidův komentář k článku „Věžovka“ ), jak se to má hrát.
Hm, Erigaisi to zřejmě věděl taky.
Hans Niemann šel v partii s Vincentem Keymerem s klidným svědomím do pozice, v níž měl o kvalitu méně, ale jak správně ukazuje Stockfish 15, přesto to byl Niemann, kdo měl malou převahu.
Škoda, že Keymer nezahrál 37. … b5. Bylo by zajímavé vidět, jaký tah by bílý zahrál.
Levon Aronjan přehrál bílými Wojtaszka a spolu s Carlsenem je po čtyřech kolech bez porážky. Výhra sice dala Levonovi 750 dolarů, ale v tabulce se moc neposunul.
Dámské koncovky jsou ošidné i v „klasickém“ šachu a v blickách nebo rapidech je to ještě horší. Doposud suverénní Praggnanadhaa měl málo času a pozice se asi dala udržet, ale mladý Yoo zvládl těžkou dámskou koncovku na jedničku.
Začíná mi být líto Gelfanda. V partii se Šarićem našel „gigant“ 19. … Jg5 s hrozbou Jh3#. Jezdec se nedal vzít kvůli tahu Dc6 s těžko krytelnou hrozbou matu, ale jednoduché a silné 20.Sg4! nejen pokrylo hrozbu, ale vedlo i k zisku materiálu.
Na rozdíl od Gelfanda hraje druhý „veterán“ Ivančuk skvělé šachy. Po čtyřech kolech má na svém kontě tři výhry (a $ 2250) a jednu porážku! Dudu sevřel do kleští a i když neviděl, že se mu jeho soupeř může vysmeknout, vyhrál zaslouženě.
Mimochodem, varianta 34. … Vg1 35.Kc2 Je6+ 36.Jc6+ Vxc6+!! 37.Sxc6 Jd4+ je fakt působivá, ale Duda měl na hodinách jen cca 20 vteřin, takže „banán“ .
Výsledky 4.kola:
Po prvním dnu a čtyřech kolech není zatím nic zcela jasné, ale vypadá to, že Gelfand se mezi osmičku nejlepších na tomto turnaji asi nedostane .
David Navara má na svém kontě jednu výhru, jednu remízu, dvě prohry a 1000 dolarů. Prozatím je David na jedenáctém místě, ale za námi je teprve jedna „skoročtvrtina“ turnaje.
Vybojovat postup nebude jednoduché, ale není to nic nemožného.
Dnes Davida čeká hned v pátém kole Magnus Carlsen, pak hraje s Adhibanem, Leem a Girim.
Těžký den, ale věřím, že David nějaké body „urve“.
Tabulka po 4.kole:
Web CCT
Online na chess24.com
Online na lichess.org
Zdroj obrázků: screenshoty z online vysílání a z webu chess24.com.

Magnus si s Hansem proste hrat nechce a vzdava se ve druhem tahu…
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/meltwater-champions-chess-tour-julius-baer-generation-cup-2022-prelims/6/1/3
Jo, v podstatě tak vlastně „promluvil“. A na netu už se utrhla lavina s diskutujícími, kteří tvrdí, že je to nefér, sprosté atp.
.
.
Hlavní argument: nikdo jej (Niemanna) při podvádění nechytil.
To je sice pravda, ale takhle to nefunguje. Nějaké důkazy jsou a otázkou je, jak vážné, ale pokud chce někdo tvrdit, že cheater musí být přichycen přímo při činu, měl by se zamyslet nad tím, kolik zločinců bylo chyceno přímo při činu
No, stockfish mi hlasil, ze bily stal trochu lepe, tak uz se s tim Magnus asi nechtel stvat a rovnou to zabalil..:-)
V diskusi na internetu měl někdo dobrý názor: pozice nebyla za černého ještě prohraná, MC mohl zkusit 2. … e5 s dalším 3. …Ke7, pak už by to možná šlo i vzdát
.
„David Navara prohrál s Arjunem Erigaisim věžovku, která už se na našem webu objevila a dokonce sám David popsal (viz Davidův komentář k článku „Věžovka“ ), jak se to má hrát.“
S odřezaným bílým králem je obrana daleko náročnější. Obzvláště v půl desáté večer, pokud jste vzhůru od čtvrt na pět.
To je opravdu problém být vzhůru 5 a ¼ hodiny?
Konec srandiček, přeji hodně štěstí v dalším průběhu turnaje
Chápu, jen se mi nechtělo se v tom večer „pitvat“, tak jsem raději odkázal na starší článek
, ať si to každý rozpitvá sám
.
(chybí tu emotikon „peníze“
)
Jinak přeji hodně štěstí!
Náš ajťák měl zrovna chvilku času a tak přidělal ikonu „peníze“
