Monako a St. Louis

Na turnaji kandidátek v Monte Carlu se včera hrála druhá partie. Bílé figury vedla Tingjie Lei, černé Anna Muzyčuk.

V Saint Louis byl zahájen turnaj Fall Chess Classic 2022. Těší nás, že Českou republiku tam reprezentuje náš GM Thai Dai Van Nguyen. 

Nevím, zda se dá někde tipovat na výsledky semifinálového zápasu turnaje kandidátek mezi Tingjie Lei a Annou Muzyčuk, ale pokud ano, tak jste mohli dát na můj tip z minula :usmev: :

„… Pokud bych měl tipovat výsledek druhé partie, „kříž“ by byl asi jasnou volbou. Ale tipnout si, jaké zahájení se bude hrát, to bych si netroufal :usmev:  . …

Druhá partie opravdu skončila remízou a kdybych tipoval zahájení, neuhodl bych.

 

Tingjie Lei-Anna Muzyčuk.
Zdroj https://womenscandidates.fide.com/media/photos
Foto: Michał Walusza

 

Tingjie Lei zahájila tahem 1. d4, ale Anna Muzyčuk nehrála ani Tarraschovu obranu, Holandskou, ale vybrala si „Gruenfeldku“.
Jak už to v tomto, a nejen v tomto :usmev: , zahájení bývá, bílá měla hodně dlouho malé, ale naprosto nevýznamné, plus.
Převaha v centru, slabý pěšec na b7 a před ním opěrný bod pro bílé figury (b6).
Kdyby černá nedělala žádné tahy, dalo by se říct, že je to dostatečně velké plus :smich: , jenže černí mají v takových pozicích také své plány. Figurový tlak na centrum, aktivita figur, případně pěšcová převaha na dámském křídle.

Netvrdím, že jsem výše popsal všechny možnosti obou stran, ale tak nějak to včera vypadalo.
Když se černé podařilo zablokovat bílé centrum a  úspěšně vyřešit problém s pěšcem b7, hra se úplně vyrovnala a hráčky opakováním tahů remizovaly.

 

 

Po dvou partiích je stav stále nerozhodný. Dnes mají hráčky volný den, zítra bude mít ve třetí partii bílé figury Anna Muzyčuk.

Odkazy:

Pořadatelský web
Online přenosy: na chess24.com nebo na lichess.org
Fotogalerie na webu pořadatele

 

 


 

V americkém Saint Louis se koná „akce“ Fall Chess Classic.
Píši „akce“, protože jde o dva uzavřené turnaje o deseti hráčích. Do skupiny „A“ byl přizván i Thai Dai Van Nguyen.

Tempo hry je v „Podzimní šachové klasice“ klasické :usmev: , tedy 90 minut na čtyřicet tahů, pak 30 minut do konce a od prvního tahu hráčům přiskakuje na hodinách 30 sekund za provedený tah.
Jak říkám, klasika, kterou dobře známe i z našich soutěží.

Cenový fond je 36 000 dolarů a z webu turnaje mi není zcela jasné, zda je to cenový fond pro oba turnaje, nebo pro každý zvlášť. Spíše bych řekl, že pro oba :usmev: .

České fanoušky ale bude více zajímat, kdo jsou soupeři Vana.

Takže podle ratingu: Yangyi Yu (Čína, 2718), Santosh Gujrathi Vidit (Indie, 2710), Hans Moke Niemann (USA, 2699), Ilja Nyžnyk (Ukrajina, 2687), Grigorij Oparin (USA, 2683), Nijat Abasov (Ázerbájdžán, 2646), Aram Hakobjan (Arménie, 2613), Nikolas Theodorou (Řecko, 2598) a Surya Shekhar Ganguly (Indie, 2589).

Sám Thai Dai Van Nguyen má rating 2643 a „patří“ podle tohoto čísla na sedmou příčku, ale my věříme, že Van bude bojovat o příčky nejvyšší :usmev: :cze: .

V prvním kole, které se hrálo v noci ze včerejška na dnešek,Van remizoval černými figurami s největším favoritem (dle ratingu) turnaje. Yangyi Yu v Anglické hře bílými ničeho nedosáhl a „neprůstřelný“ Van dokázal, že odremizovat umí každého a jakýmikoliv barvami :usmev: .

 

 

Teď ještě aby ukázal, že umí i vyhrávat :mrknuti: !

Odkazy:

Web turnaje
Online na chess24.com
Online na lichess.org


 

Na nešachové téma :usmev: .

Včera mě pobavila zpráva na Seznam.cz , v níž, kromě jiného, dva gerontologové zmiňují, že lidé jsou v dnešní době schopni pracovat klidně i do 75 let :usmev: .

Naprosto s nimi souhlasím a slibuji, že vydržím!

Jen by mě zajímalo, jestli vláda a oni vědci počítají i s tím, že bude asi nutné zakládat nějaké státní firmy pro seniory.
Neznám moc firem (=žádnou), které by si „vydržovaly“ zaměstnance, co už nestíhají tempo mladých a produktivních :usmev: .
Nebo si snad někdo myslí, že když jeden zaměstnanec v produktivním věku vyrobí za směnu třeba 1000 kusů a jiný, v „důchodovém“ věku, vyrobí 200 kusů, bude tomu druhému vedení firmy nadšeně aplaudovat, že se snažil? :smich:

Prostě mě to opravdu pobavilo.

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
33 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Rudolf Kriebel

Pane Řičica. Neznám Vás, ale jste naprosto strašný, typický politik, plná huba suché slámy!!! Napadá mne poslat Vaše komentáře bleskem do ….či, pardon, do věčných lovišť… :mrknuti: 

Lubomír1959

Co třeba nahradit urážky vĕcnými argumenty? V čem nemám pravdu?

Jan Jílek

Mě se taky zdá, že píšete příliš obecně, něco jako „bylo by hezké, aby se všichni měli dobře“. :usmev:

Lubomír Řičica

Pane Jílku, píšu raději víc obecněji, abyste mi zase nepsal, že jsem konfliktní, ale já se konkretní diskuzi (věcné) nebráním, klidně i osobně, já si totiž za svými názory stojím a nemám potřebu se skrývat. Vím, že mi to mnoho popularity často nepřinese, protože někdy jsou moje názory mnohým lidem krajně nepříjemné, ale jen málokdo je ochoten věcnými argumenty se mnou diskutovat. Těším se, až se za šachovnicí potkám s panem Repákem, hraju totiž Městský přebor Ostravy za Slavoj Poruba.

Lubomír Řičica

Pane Kriebele, na to, že jste desátý na žebříčku šachistů v ČR, jsem o vás toho moc pozitivního neslyšel a pokud se i někoho ptám, slyším spíš věci negativní, i Vaše reakce to potvrzuje. Na rozdíl od některých bezhlavě neadoruji každého, koho adoruje někdo jiný, tvořím si svůj názor na základě informací z různých stran. Mohu vědět, proč jste nereprezentoval na Olympiádě? Jste snad názoru, že vám desáté místo v ČR na žebříčku dává patent na rozum? Já jsem ochotný věcně diskutovat s kýmkoliv, zato váš příspěvek moc věcně nevypadá.

Jan Jílek

A co přesně by měl hráč s 1. VT na olympiádě dělat? Jinak s Tadeášem, do kterého se hloupě navážíte, já mám naopak jen ty nejlepší zkušenosti a to spolupracujeme už dlouho.

Lubomír Řičica

Ale to spíš on se naváží do mě, já jsem ho ničím neurazil, zatímco on mě ano.

Lubomír Řičica

tak to se omlouvám, spletl jsem si křestní jména, proto mi bylo divné, když pan Jílek psal o 1. VT…
 

Jan Jílek

Přesně, kór když David psal, že se některé dny necítil nejlépe… Rudolfe, měl jste jet! :smich:

Jan Jílek

Souhlas s obsahem, nesouhlas s formou :mrknuti:

Lubomír Řičica

Pro mě má reprezentace absolutní prioritu, o tom, že pro naše reprezentanty musí být vytvořeny aspoň přijatelné podmínky, nelze polemizovat, aby ty podmínky bylo možné vytvořit, k tomu jsou potřeba peníze. Nejde ale jen čekat s nataženou rukou a spoléhat se, že někdo něco dá, je třeba něco pro získání a udržení sponzora(ů) taky něco udělat, a to nejen svaz, ale i hráči. V běžné práci se platí jen za KVALITNĚ odvedenou práci. Je ostudné, když reprezentanta nechá svaz bez pomoci v cizí zemi. Za dopravu na vrcholné akce tam i zpět někdo nepochybně zodpovídá, takže ten by měl nést důsledky. O tom, že ta konkretní akce bude tehdy a tehdy, o tom svaz ví nepochybně ne týden, ne měsíc, ale možná rok i víc dopředu. Tudíž je potřeba promyslet vše do nejmenších detailů, je třeba počítat s tím, že někdo může onemocnět, havarovat, ztratit pas, atd. a i řešení náhlých situací musí být promyšleno do detailů. Ve vrcholovém sportu totiž o úspěchu a nebo neúspěchu někdy rozhodují i ty malinké detaily. Možná jsem „naivní trouba“, ale i reprezentanti by měli přispívat svým přístupem k tomu, aby výsledky reprezentace byly co nejlepší, potenciálního sponzora(y) totiž nezajímá hráč nebo tým, potácející se hluboko v poli poražených, sponzor chce výsledky, a to bohužel ihned, nejlépe ještě včera. Taky jsem trenoval tým, vím to moc dobře. Vedení svazu by si mělo možné kandidáty, s kterými počítá do reprezentace, pozvat a společně hledat řešení, přijatelné pro všechny. Řešení, které by zabránilo opakování stejných chyb pořád dokola. Samo od sebe se nezlepší nic, všichni, kteří mohou něčím prospět, by měli „přiložit ruku k dílu ke společnému prospěchu“!

Lubomír Řičica

Pokud si svaz přeje, aby repre, ať už v jednotlivcích nebo v týmových soutěžích, podávala kvalitní výkony a dobře reprezentovala naši zemi, měl by udělat maximum pro vytvoření motivujících podmínek pro reprezentanty, což nejsou jenom peníze, ale bez nich to dnes prostě nejde. To, že bude taková nebo maková akce, se nepochybně neví ani týden, ani měsíc dopředu, termíny jsou známy řadu měsíců, proto je nutné domýšlet vše do důsledků a neponechávat nic náhodě. Ve vrcholovém sportu totiž i malé detaily mohou rozhodnout a úspěchu nebo nezdaru, ta hranice je někdy velmi, velmi uzounká. Jedno krásné české přísloví říká: Škaredě se každý zmýlí, kdo nechá vše na poslední chvíli. Viz třeba poslední olympiáda v Chennai…třeba už nyní pochopíte, kam mířím…

Lubomír Řičica

Vidím, že se asi nevyjadřuju zřetelně, když mi tolik lidí nerozumí. Tak jinak: s vaší odpovědí v 0:08 souhlasím ve 100%. Ale: na mnoho událostí se lze připravit a mít připravené řešení, pokud by nastaly. A za chyby se obvykle platí! Pasy lze např. zkontrolovat s dostatečným předstihem, zda jsou v pořádku. Pokud mi náhle vypadne hráč týmu – nemoc, úraz, atd., lze mít dopředu ujasněno, kdo pojede a i ten hráč musí s tím počítat. To opravdu bylo velkou chybou řešit to až na poslední chvíli. Jistě se shodneme na tom, že hra týmu v osmi a ve čtyřech je velmi rozdílná. Při vší úctě k Vojtovi Zwardoňovi, on není typ hráče vhodného pro 4členný tým, protože on hraje stylem vabank, hned je vyhraný, hned prohraný, v osmi to tolik nevadí, ale ve čtyřech je to velký risk, tam už není velký prostor na vyrovnání, pokud prohraje, navíc proti GM se těžko vyhrává, pokud to GM zabetonuje a stačí mu remíza. A víte sám, jak to končí, když v týmu vyhrát musíte a hrajete násilně na výhru – zpravidla prohrajete. Viz David Navara v utkání se Slovenskem. Já ale jsem měl na mysli spíš ty věci nešachové, to znamená, jaký měl Zwardoň např. čas na přípravu, podle mě žádný, jel odkudsi z turnaje a nominován byl na poslední chvíli, to na jeho obranu musím napsat. No a pak je tu otázka cestování (Slovinsko), ubytování, stravy a mnohých souvisejících věcí. Tady musí být konkrétní osoba osobně zodpovědná. Ale to bych mohl rozebírat ještě hodinu…to, co píšu, to nemá být chápáno jak zlá kritika, ale jako podnět k zamyšlení!
 
 

David Navara

Pokud vím, Peter Michalík pas ztratil krátce před soutěží, to se moc plánovat nedá. Obvykle se podobné věci stávají mně, tentokrát to byl někdo jiný.

Jan Jílek

Náhodou by to bylo fajn, napsat si do svého „úkolníčku“ třeba:
 

 1. koupit chleba
 2. vyvenčit psa
 3. ztratit pas  :smichy-brecim: 
 4. sprostě klít

 
Reprezentant by měl myslet na všechno!
 

David Navara

Nedá se naplánovat všechno. Například já jsem byl téměř polovinu olympiády nemocný, z toho asi tři dny mi vůbec nebylo dobře. (A na minulém mistrovství Evropy družstev to bylo podobné.) A i když se člověk nebo tým snaží, někdy se vede lépe a jindy hůře. Samozřejmě uznávám, že se v Chennai něco nepovedlo a něco se dá zlepšit, ale na základě jednoho výsledku je riskantní vyvozovat dalekosáhlé závěry. A pokud jde o ten případ s návratem z loňského ME, nepřipadá mi vhodné to používat jako argument proti současnému vedení svazu. (Byla to souhra chyb a nešťastných náhod na mnoha stranách, s odpovědností rozprostřenou mezi více lidí.)

Lubomír1959

A proto je potřeba chyby prodiskutovat a udělat vše pro to, aby se neopakovaly…

Lubomír Řičica

Pane Navaro, odpovědnost za dopravu, ubytování stravu, přípravu atd. musí mít jeden člověk, ne všichni a vlastně nikdo, pak to vede k tomu, že se jeden spoléhá a vymlouvá na druhého, druhý na třetího, atd. A co se v týmu stane, má se řešit v týmu, a tým má být týmem nejen navenek, ale i uvnitř, jak správně píše pan Zimniok. A kdybych byl kapitánem já, rozhodně bych nemocného člověka, natož svého hráče, nenechal bez pomoci v cizí zemi. V tomto bodě nemohu s vámi souhlasit. Ledacos jsem o dění ve Slovinsku od různých lidí slyšel, ale to neospravedlňuje ten, slušně napsáno, nepořádek při odjezdu a z místa ME.

Petr Kraus

Dobrý den pane Navara, opravdu se mi líbí vaše diskuze=hlavně oceňuji jakou formou=slušnou formou. Včera jsem ukončil své komentování na jiných šachových stránkách, kde ta forma přesáhla hranicí slušnosti pro mě únosnou. Já bych si přál, aby šachy lidi spojovali. Bohužel na šachovém poli se objevily prvky, které dělají opak. Já si myslím, že samozřejmě vždycky se něco zlepšit dá, ale musí se diskutovat na úrovni. Vnímám útoky na šachový svaz, hlavně na pana Martina Petra a Pavla Chrze, kterých si vážím -už za hranou. Pokud jde o volbu předsedy svazu. Moji podporu má pan Martin Petr, který je podle mě slušný člověk a šachy má rád. Šachu zdar

Lubomír Řičica

Pane Krausi, jste mladý hráč s velkým potenciálem na růst ELA, jste podle mého názoru jedním z těch hráčů, kteří by klidně mohli pomýšlet na ELO kolem 2600, možná i víc, chápu, byla by obrovitá dřina, cítil byste se na to nebo vám vaše současná pozice stačí a vyšší cíl už nemáte? Hrajete spíš pozičně nebo spíš talovským stylem?
 

Petr Kraus

Ano jsem mladý hráč 50 let, potenciál obrovsky. Klidně mohu pomýšlet na 1300.Současná pozice mi stačí. Hraji stylem šachového nadšence, což je pro radost . :klobouk: 

Lubomír Řičica

Ježkovy oči, kam dnes hledím, to jsem zase popletl s Tomášem Krausem, omlouvám se…

Remcik z Banika

Souhlasím, samozřejmě se nedá vše naplánovat, respektive možná dá, ale ne vše vždy vyjde. Nemoci, ztráta pasu, to se prostě stává, to přináší život. Ale je možnost mít v odůvodněných případech dva pasy, pro reprezentanty tím pádem by to bylo určitě řešení i do budoucna. Co se týká zanechání nemocného reprezentanta v cizí zemi, pro kterého nakonec musel dojet jeho kamarád. Fanoušek samozřejmě nezná podrobnosti, má je jen zprostředkovaně, ale co si má pak myslet o poměrech v reprezentaci, za kterou svaz zodpovídá. Takovou blamáž si v jiných sportech nepamatuji.

Lubomír Řičica

Kéž by náš šach měl takových Nguyen Vanů aspoň pět…

šachysta

Po remíze s Yu Yangyi s live ratingem 2646 Van poprvé vstoupil do TOP 100 nejlepších hráčů světa! Velká gratulace 🙂

zakzak

Šachy – online sázení | FORTUNA GAME a.s. (ifortuna.cz)
Kurzové sázky na Šachy | Tipsport
 
Kurzy na šachy dvou sázkovek.
Teprve po vložení příspěvku jsem si všiml, že fortuna má uveden u partie žen datum 3.11.

33
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x