Rošády

Řeč nebude o šachovém dvoutahu králem a věží, ale o personálních „rošádách“ .

 

V prvé řadě mě zaujala informace, na kterou jsem byl upozorněn, protože jako správný „buran“ TV nesleduji :smich: .
Informace zazněla z úst předsedy ŠSČR Martina Petra v posledním loňském hodinovém šachovém speciálu pořadu V šachu, který byl věnován především MČR v bleskovém šachu, přibližně tři minuty před koncem pořadu.
Kapitán týmu 1. Novoborský ŠK Petr „Bolek“ Boleslav by měl v následujícím období převzít reprezentaci. Pochopil-li jsem slova předsedy správně, měl by Bolek dělat kapitána (?) a nahradit tak stávajícího kapitána Pavla Šimáčka.
Nechci a ani nemohu hodnotit všechny jeho předchůdce, stejně tak nemohu říct, zda je to dobrá volba, ale tento krok mi přijde logický.
Bolek je dlouhodobě kapitánem nejúspěšnějšího českého týmu, jehož hráči vlastně už delší dobu tvoří základ reprezentace.
Uvidíme, jak to „klukům“ pod Bolkem pošlape. Tedy pokud jsem to správně pochopil… :usmev:


 

2. 1. 2023 informoval web chessbase.com, že doposud ruská hráčka velmistryně Alexandra Kostenjuk změní v roce 2024 federaci z ruské na švýcarskou.
Nikterak překvapivá informace o transferu, ale někoho by mohla překvapit „cílová“ federace, protože Alexandra i se svým manželem Pavlem Tregubovem žijí (údajně) už dost dlouho ve Francii.
Není to však až tak překvapivé, protože po svém prvním manželovi má Kostenjuk dvojí občanství-ruské a švýcarské.
A proč až od roku 2024?
Protože jinak by švýcarská federace musela za transfer hráčky zaplatit ruské federaci 10 000 dolarů :usmev: Po uplynutí dvouleté čekací lhůty se za transfer nic neplatí.

Z článku však také vyplývá, že pod švýcarskou vlajkou budou hrát i dvě mladé a nadějné ukrajinské hráčky a bez zajímavosti jistě není ani fakt, že s Alexandrou Kostenjuk by se mohlo počítat i ve švýcarské mužské reprezentaci.
Takže až nás na nějaké světové akci Švýcarsko přeskočí, víme, kdo za to může! :smich:
Zdroj: chessbase.com, Wikipedie


 

Kromě Alexandry mění federaci i jiná hráčka. Íránka Sara Khadem hrála na posledním MS v rapid a bleskovém šachu bez hidžábu i bez šátku (mimochodem, od roku 2014 nám nějak zkrásněla , doporučuji porovnat dvě videa skrytá pod hypertextovými odkazy :usmev: ).

Španělský deník El País informuje, že se Sarasadat Khademalsharieh (na Západě zkráceně Sara Khadem) do Íránu už nevrátí a spolu se svým manželem íránským režisérem Ardeshirem Ahmadim a dětmi se nachází v nejmenovaném španělském městě.

 

Sara khademshari
Sara Khadem, zdroj: Wikipedie

Sara není jedinou íránskou hráčkou, která hrála v Almaty bez „povinné“ pokrývky hlavy. Už v průběhu šampionátu byla několikrát vyfocena i s Íránkou Atousou Pourkashiyan.
Ta však podle deníku El País už nějakou dobu žije v USA (partnerka Hikaru Nakamury) a také za USA hraje.

Zdroj: El País


 

Výše psané mě přimělo podívat se na FIDE transfer listinu.

Kdo všechno vlastně loni měnil federaci?
Pochopitelně spousta ruských hráčů, z nichž nejznámější je asi Grigorij Oparin (USA).
Také hodně ukrajinských hráčů měnilo federaci, ale tady šlo hlavně o mladé hráče, kteří se s rodinami dostali z válkou postižené Ukrajiny do jiných zemí.
I když, ne vždy tomu tak je. Na transfer listině je i jeden ukrajinský hráč, který přešel pod ruskou federaci :usmev: .

Trochu překvapivě šachově posiluje (?) o několik indických hráčů Singapur.
Z našeho „evropského“ úhlu pohledu patřily mezi největší transferové „trháky“ loňska asi změny federací u manželů Rapportových z maďarské (Richard) a srbské (Jovana) na rumunskou. Výrazně posílila i polská ženská reprezentace o Alinu Kašlinskou a Alexandru Malcevskou.

Ale překvapil mě ještě jeden transfer a to z ČR do Walesu.
Ještě v roce 2017 hrál FM Daniel Kožúšek MS mládeže do 18 let pod českou vlajkou. Od 26 . 2. 2022 už však reprezentuje Wales.

 

 

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
6 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Rudolf Kriebel

Úsměv ve tváři u mne vyvolala poznámka, že nám Sara Khadem od roku 2014 nějak zkrásněla. V tom okamžiku se mě vybavil rok narození p. Zimnioka …..  :usmev: . Je vědecky prokázáno, že čím je toto číslo nižší, tím se mužům více líbí kterákoliv žena a méně Jiří Hurta :to-miluju: 

Rostislav Huňa

No vzhledem k tomu, že muži jsou jen část reprezentace (pak tu máme i ženy a juniorský šach), nemyslím si, že by Martin Petr převzetím reprezentace myslel zrovna změnu kapitána mužského týmu. Myslím, že tím chtěl říct, že se změní celý manager reprezentace, tedy že by vystřídal pana Konopku, tak jsem to pochopil já.

Jan Jílek

Technická: nejsem si teda jistej, ale myslím, že rošáda není „dvoutah“, že je to normálně definováno jako tah krále :mrknuti: Kdyžtak mi to někdo potvrďte, nebo mě opravte. Díky :usmev:
 
Zdá se mi to nebo má Sarah Khadem udělanou plastiku?

6
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x