Carlsen dotahuje

Dotahuje, dotahuje…, ale dotáhne?
To je otázka, která zajímá ty, kteří sledují festival Tata Steel Chess Tournament 2023.

 

Včera se hrála už (teprve?) desátá kola turnajů Masters a Challengers.

V turnaji Masters byl po devíti kolech v čele Abdusattorov a svou vedoucí příčku si udržel i po desátém kole, protože s Tingem Li-ženem rozehráli poměrně nudnou variantu ve Španělské obraně.
„Berlínskou zeď“ Abdusattorov nerozbil a partie skončila remízou.

Abdusattorova mohl dohonit Anish Giri, jenže ten měl černé figury se Soem, který nijak neriskoval a ani Giri se nikam nehnal, remíza.

O síle Carlsena svědčí (podle mě) to, že i když si Maghsoodloo vybral variantu dámského gambitu, nebo spíše Carlsen si ji vybral :usmev: , v níž bývá výsledek 0-1 k vidění jen zřídkakdy, Magnus ji dokázal vyhrát. A to přitom Maghsoodloo neudělal žádnou velkou chybu. Stačilo však pár nepřesností a chybiček a najednou měl bílý pozici v troskách.
Carlsen převedl hru do věžovky, v níž nedal soupeři žádnou šanci. Magnus se tak o půl bodu přiblížil k vedoucímu Abdusattorovi, stále je však ještě o bod pozadu.

 

 

Richard Rapport vyzkoušel Levona Aronjana, zda je opravdový znalec Berlínské varianty Španělské hry :usmev: .
Je.
Aronjan dobře ví, jak se dá v tomto zahájení udělat černými remíza.

Fabiano Caruana měl bílé figury s Arjunem Erigaisim. Také tady se hrála Španělská hra a také tady bílý ze zahájení nic nevytěžil. A do třetice slovo „také“ :usmev:   – remíza.

V indickém derby velmi mladých hráčů byl úspěšnější Gukesh. Praggnanandhaa byl včera takticky „slepý“. Je mi záhadou, co (ne)viděl po 21. … Se5??.
Po malé taktické „přestřelce“ skončil bez figury.

 

 

Jako poslední dohrávala v desátém kole turnaje Masters dvojice Van Foreest – Keymer.
Na Keymerovi je mi sympatická jeho snaha učit se :usmev: , ale chtělo by to přidat. V devátém kole se Vincent snažil porazit ve věžovce Abdusattorova, ale zkazil to. V desátém kole se snažil ve věžovce porazit Van Foreesta a opět to zkazil.

 

 

Dohoní Carlsen jednobodovou ztrátu?
Uvidíme, do konce zbývají už jen tři kola a Abdusattorov sice nemá lehké soupeře (Giri, So, Van Foreest), ale to nemá ani Carlsen (o Girim a ostatních se nezmiňuji, také to nemají jednoduché :usmev: ), kterého čekají postupně So, Praggnanandhaa a Erigaisi.
Rozhodnout mohou barvy figur. Abdusattorov bude mít dvakrát černé a jednou bílé, u Carlsena je to naopak.

Ale to uvidíme až v pátek a o víkendu, protože dnes mají hráči v obou turnajích volný den.

 

Tabulka turnaje MASTERS po 10. kole (screenshot z webu https://tatasteelchess.com)

 

 


 

V turnaji Challengers nepokoušel v desátém kole své štěstí doposud vedoucí Mustafa Yilmaz a spokojil se s remízou proti Adhibanovi.

Toho využil Donchenko, kterého v devátém kole hezky udolal ve věžovce L’Ami. V desátém kole měl Donchenko černé proti Warmerdarovi, který si s poměrně rovnou pozicí moc „nerozuměl“ a ztrácel čas. V časové tísni chyboval a Donchenko jej „zabil“ :usmev: .

 

 

Těžko uvěřitelnou hrubku udělal v pěšcové koncovce mladík Beerdsen proti Tabatabaeiovi. Po desetiminutovém přemýšlení našel mezi mnoha dobrými tahy tah, který černému prohrál partii.
Bravo! :usmev:

 

 

Ivić možná postřehl totéž, co já :usmev: . Myslím tím to, co jsem psal minule, tedy že Supi zná jen dva výsledky: remízu nebo prohru. Jenže to jsme se oba spletli, protože Ivić, který stál po velkou část partie podstatně lépe, se s remízou nehodlal smířit a rozhodl se prohrát za každou cenu :usmev: .
A ono se mu to povedlo.

 

 

L’Ami hrál se Sindarovem vyrovnanou partii, která skončila remízou v koncovce věží a nestejných střelců.
Abhimanyu Mishra pokoušel štěstí s Vaishali Rameshbabu. Indická hráčka opět měla menší problémy s časem, ale ani Mishra na tom nebyl těsně před první časovou kontrolou o moc lépe. Věžovku však mladý Indoameričan i mladá Indka zvládli bez problémů a rozdělili si bod.
Eline Roebers měla bílé figury s Jergušem Pecháčem a partie skončila remízou už ve 26. tahu.

Pokud teď někoho napadlo, zda náhodou v turnaji neplatí tzv.Sofijské pravidlo o zákazu remízy před určitým tahem, tak ne, neplatí :usmev: .
Pořadatelé však do propozic vložili odstavec, v němž žádají hráče, aby ukázali bojového ducha. K tomu dodávají, že budou rádi, pokud se tím hráči budou řídit a příliš často nebudou k vidění partie kratší než 30 tahů nebo pod tři hodiny hry, s upozorněním, že porušování tohoto etického pravidla může vést k nepozvání hráče na další ročník turnaje.

Takové pravidlo je mi mnohem milejší, než Sofijské pravidlo, které se dá lehce obejít nějakou „odrhovačkou“ končící remízou už v zahájení.
Ale pozor?! No ovšem!
Mají tam v pravidlech turnaje ještě jeden bod s názvem Non-smoking rule :usmev: : Je zakázáno kouřit v průběhu partie.
Už je mi jasné, proč mě do Wijku nikdy nepozvou :smich: .
Ale já bych to vydržel, úplně v pohodě :smich: .

 

 

 

 

Tabulka turnaje CHALLENGERS po 10. kole (screenshot z webu https://tatasteelchess.com)

 

Odkazy:

Web turnaje Tata Steel Chess Tournament 2023
Online turnaj Masters na chess24.com
Online turnaj Challengers na chess24.com
Fotogalerie
Výsledky obou turnajů na chess-results

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
kyssling

Carlsenovi se ta nakreslená pozice evidentně nelíbí 🙂

Jan Jílek

No, to máš s Davidem o dost lepší bilanci než já :smich:

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x