Krejčího překvapující manévr

V roce 2021 vyšly dvě zajímavé knihy o šachové strategii od Jacobo Caselase. V úvodním díle (přebal knihy na obrázku zcela nahoře) jsem uviděl na straně 156 diagram po 11. tahu černého 11…Va6, kde byla následující poznámka: „Geniální řešení. Idea je v tom, že bude věž ihned přemístěna na královské křídlo. Převod věže na křídlo se může zdát neočekávaný, ale i efektní.“

Pozice mě připomněla, že před mnoha a mnoha lety jsem se s podobným rozmístěním figur setkal a to v partii Krajského přeboru JmK 1973 v Bystřici n. Pernštejnem s Miroslavem Krejčím. Posuďte sami, první diagram je z partie Oll – Romero Holmes 1984, druhý pak z mé partie s Mirkem Krejčím 1973:


Zatímco na mezinárodním poli velmistr sledoval převod věže na druhé křídlo za účelem zesílení počtu útočných figur na této části šachovnice, Mirek Krejčí, jak prozradil po partii, měl na mysli jiný převod věže, a to z a8 na e8, kam obvykle chodí královská věž a to při uzavřeném střelci c8. Výslednou pozici pak obdivovalo mnoho hráčů jdoucích se dívat na naši partii. Nyní je na místě krátce představit aktéra převodu. Krejčí Miroslav (1934 – 2006) byl vynikající šachový bojovník, milovník zápletek a obávaný hráč i pro šachisty vysokého kalibru. Byl ve „službách“ klubu Zbrojovka Brno. Velmi společenský, příjemný člověk. Měl šachy velmi rád a ke konci života, pohybově odkázán na kolečkové křeslo se věnoval alespoň šachovým studiím.

Prostředí turnaje v Bystřici nad Pernštejnem bylo velmi hezké, hrálo se ve škole, kde byli účastníci ubytovaní, zajímavostí pro dnešní hráče jistě bylo vyhlášení zákazu chození na pokoje pod pohrůžkou kontumace (šlo o listování v různých teoriích v průběhu hry). Na místním školním dvoře se denně hrával nohejbal a letní prázdninové prostředí dokreslovalo přilehlé kino, kdy jsem každý den pár minut po půlnocí čekal na hlášku hlavního hrdiny „jmenuji se Rio Mario Pecos“ (typický brakový italowestern 60. let), zazněl výstřel z pistole a konečně byl klid na spaní.

Ale vraťme se k manévru, zde je moje partie:

Závodný – Krejčí [A52]
Bystřice nad Pernštejnem, 1973

„Dvojníka“ mojí partie okomentovali Caselas a Olejnikov:

Oll – Romero Holmes [A52]
Groningen, 1984

Následující partie je tedy první (i když byl Krejčím zahrán o 8 let později), ve které se manévr Va6-h6 vyskytl. Byla uveřejněna v rižském časopise Šachs 1981/24-10 (Šachmaty Riga vycházely i na ruském jazyce) v článku Jubilejnoje pervenstvo. Viz výstřižek po následující partii.

Popov – Smolensky [A52]
kor. SSSR, 1981

Následuje malý přehled poučných partií, kde byl manévr věže úspěšný. Z literatury pak odkazuji na dvě knihy, kde je pár partií na toto téma: Četverik, Gambity epochi hipermodernizma, (Moskva 2016) a Mazukevič, Angreifen mit Budapester Gambit (Berlin 1993).

Djukic – Abasov [A52]
Niska Banja, 2010

Codenotti – Abasov [A52]
Pune, 2014

Odesskij – Kramnik [A52]
SSSR, 1987

Malisauskas – Sulskis [A52]
Litva, 2021

Mirek Krejčí skládal rovněž šachové studie. V databázi studií má uloženy celkem 4 uveřejněné kousky, z nichž nejvydařenější je tato:

Krejčí, M.
Parenti-90 JT, 1994

Partie ke stažení.

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x