Čekání na sobotu

Včera se hrálo předposlední kolo turnaje Prague Open 2024, turnaj dnes dopoledne končí devátým kolem. Jeden turnaj končí, jiné začínají.
Dnes začíná v Monaku Mistrovství Evropy žen v bleskovém šachu a již zítra se můžeme těšit na turnaj TATA Steel ve Wijk aan Zee.

 

Po osmi odehraných kolech na turnaji Prague Open 2024 je v čele jediný hráč, polský FM Mieszko Miś.
Zaslouženě. Miś neprohrál ani jednu partii, remízu povolil v šestém kole jen FM Tobakovi z Ukrajiny, který je prozatím na druhém místě, a mimo jiné porazil Miś také turnajovou jedničku Simena Agdesteina.

Když už jsem tu zmínil Agdesteina, tak ten už turnaj zcela jistě nevyhraje  :usmev: . Nedávno jsem se pozastavil nad jeho „losem-nelosem“ v posledních třech kolech (v sedmém nepárován, v osmém ano, v devátém ne), ale zdá se mi pravděpodobné, že chyba nebude na straně Agdesteina. Spíše se ztratilo někde něco v překladu  :usmev: , protože (celkem logicky) Agdestein nehrál ani v osmém kole a turnaje tak pro něj vlastně skončil už po šestém kole.
Nemám informace o důvodech, které by byly příčinou jeho vystoupení z turnaje, ale předpokládám, že to nebylo kvůli výsledku, protože měl ještě solidní šance na dobré umístění v turnaji.

Z českých hráčů se daří Daliboru Traplovi, který má kolo před koncem uhráno šest bodů. Po osmém kole mu patřila jedenáctá příčka a pokud nezkazí poslední kolo, v němž hraje se Srbem Iljou Stanojevićem, podaří se Daliborovi uhrát velmi slušný výsledek.

 

Odkazy:

Výsledky na chess-results


 

Dnes končí pražský turnaj, ale začíná Mistrovství Evropy žen v bleskovém šachu v Monaku.
Budu se opakovat, ale připomenu, že většinou se hrává nejdříve rapid turnaj, pak teprve bleskový. V Monaku je to jinak.
Dnes se začíná třináctikolovým bleskovým turnajem, zítra se hraje prvních pět kol jedenáctikolového rapid turnaje.

 

 

 

 

Do bleskového turnaje je přihlášeno 110 hráček ze čtyřiadvaceti evropských zemí či území (například Guernsey či Jersey  :usmev: ). Českou republiku budou reprezentovat Julia Movsesian a Sofie Přibylová.

Nasazenou turnajovou jedničkou, a v tomto případě nejen papírově, je Alexandra Kosteniuk hrající za Švýcarsko. Nebude to však mít jednoduché, protože v turnaji hraje dost dobrých blicařek. Antoaneta Stefanova jako turnajová dvojka bude chtít také jistě promluvit do boje o zlato.
Třetí nasazenou je trochu paradoxně „Maďarka“ Thanh Trang Hoang. Paradox nevidím v jejím jménu, ale přece jen je tato hráčka známá mnohem méně než jiné účastnice turnaje.

Namátkou: „Španělka“ Sarasadat Khademalsharieh, Elisabeth Paethz, Nino Batsiashvili, Dinara Wagner, Anna Ušenina, Pia Cramling nebo Nurgyul Salimova, to všechno jsou známá jména a prakticky každá z jmenovaných může pomýšlet na vyšší než nasazovací umístění v tabulce.

Bez šance nemusí být ani Julia Movsesian, která je na startovní listině pod číslem dvacet jedna. Sofie Přibylová má startovní číslo sedmdesát dva.
Pokud se na startovní listině nic nezmění, měla by mít Julia Movsesian za soupeřku španělskou hráčku Lucii Follanu Albeldu (rating 1850) a Sofie Přibylová by se měla utkat s legendární Piou Cramling.
To jsou však jen spekulace, počkejme si na losování prvního kola, které začíná dnes v 13:30 našeho času.

A v sobotu, kdy už budeme znát jméno mistryně Evropy v bleskovém šachu, začne ostře sledovaný TATA Steel  :usmev: .

 

Odkazy:

Web turnaje
Online na lichess.org
Online na chess.com
Výsledky na chess-results

 


 

Starší si možná ještě vzpomenou na heslo: „Proletáři všech zemí, spojte se!“
Mladí tento slogan neznají, ale na druhou stranu je jim vštěpováno, že lidská rasa zná více než dvě pohlaví  :usmev: .

A co kdyby se to spojilo?
Napadl mě takový „inkluzivní“ slogan moderních feministek:

„Ženy všech pohlaví, spojte se!“  :usmev:

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Navara

Spojaři všech zemí, proleťte se!
To by mohlo být reklamní heslo nízkonákladových aerolinek.

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x