PICF-ni se už dnes!

Slavnostním zahájením začal včera šestý ročník Pražského mezinárodního šachového festivalu (Prague International Chess Festival = PICF). Nákladná akce, která nemá v České republice obdoby.

 

Několik turnajů, spousta doprovodných akcí, asi tak by se dal ve zkratce charakterizovat PICF.

Hlavním tahákem bude bezesporu turnaj Masters. Sestava tohoto uzavřeného velmistrovského turnaje je známá už delší době, české fanoušky budou zajímat hlavně výkony našich hráčů. David Navara a Thai Dai Van Nguyen budou hájit české barvy proti osmičce soupeřů, z nichž jen Mateusz Bartel (Polsko) má rating pod hranicí 2700.

Je těžké označit některého z účastníků za „star“ a neurazit přitom ostatní :usmev: . Hned tři hráči ze startovního pole turnaje Masters se o nějaký týden později (4. dubna) představí i v turnaji kandidátů. Praggnanandhaa Rameshbabu, Vidit Gujrathi a Dommaraju Gukesh, tito tři indičtí hráči budou hrát v Praze a později i v Torontu, kde se turnaj kandidátů uskuteční.
Není bez zajímavosti, že Praggnanandhaa je teprve čerstvě plnoletý (18 let) a Gukesh ještě nemá ani osmnáct let. Vidit je vedle nich devětadvacetiletý „stařec“ :usmev: .

Kromě těchto indických hráčů dnes zasednou k šachovnicím další hvězdy.
Uzbek Nodirbek Abdusattorov také patří k mladé nastupující generaci. Ve svých devatenácti letech už dosáhl celé řady úspěchů, z nichž by se za nejvýraznější snad dal považovat zisk titulu mistra světa v rapid šachu v roce 2021, mladšího mistra světa (není řeč o mistrovstvích v jednotlivých mládežnických kategoriích)  šachová historie nepamatuje.

Vincent Keymer, německý mladík (19 let), je považován za nejlepšího německého hráče od dob Emanuela Laskera. Podobně jako ostatní má i Keymer na svém kontě řadu úspěchů. Zajímavostí je, že Vincent pochází z hudební rodiny. Otec je koncertní pianista a profesor hudby na univerzitě v Hannoveru, matka hraje na violoncello v orchestru.
Pokud nejste hudebními znalci a nevíte, jak vypadá cello, tak je to taková „malá basa“ :smich: , která se při hře drží mezi nohama. Nebylo to tak vždy, ženy v minulosti měly cello opřené z boku vedle nohou, protože se takové, dnes běžné, držení cella považovalo u žen za neslušné.
Vincent sám prý hraje na piano, není důvod nevěřit.

Richard Rapport (správně Richárd) reprezentuje Rumunsko, ale snad každý ví, že se jedná o maďarského velmistra, který v zápase o titul mistra světa dělal (a úspěšně!) sekundanta aktuálnímu mistru světa Ting Li-ženovi. V necelých čtrnácti letech Richard překonal maďarský rekord Petera Lékeho a stal se nejmladším maďarským velmistrem. Rapport hraje často velmi originální zahájení a nebojí se riskovat.

Spolu s Rapportem by měl „tvrdit muziku“ i Parham Maghsoodloo. Íránský velmistr často ve svých partiích překračuje pomyslnou bezpečnou linii a pro šachisty, kteří milují „divočinu“ , je radost sledovat jeho partie. Trojnásobný mistr Íránu je také mistrem světa juniorů z roku 2018.
Parham není žádný „stařec“, a i když už má na svém kontě pěknou řádku úspěchů, ve svých třiadvaceti letech má kariéru ještě před sebou.

Mateusze Bartela jsem zmínil už v úvodu a zmíním jej ještě jednou :usmev: . Mateusz hraje v poslední době hodně ostré šachy a také se mu za šachovnicí hodně daří. Mateusz se neřadí k výše zmiňovaným mladíkům, má 39 let a není to tak dávno, co o sobě prohlašoval, že se více než hraní bude věnovat spíše streamování.
Zdá se, že jej šachy začaly znovu bavit a když sleduji jeho hru, pak musím konstatovat, že je to jen dobře.

Naše dva hráče v turnaji Masters, Davida Navaru a Vana Nguyena, netřeba představovat. Ratingově jsou sice ve spodní polovině startovního pole, ale věřím, že poslední příčky přenechají jiným hráčům :usmev: . A i kdyby ne, tak i tak budu (a nejen já) našim hráčům držet palce a těším se na jejich partie.

 

Nasazení 1. kola turnaje Masters:

 

 

Zajímavé složení má i turnaj Challengers.
Čtyři zkušení borci (Anton Korobov, Erwin L’ami, Jaime Santos Latasa a Maxim Rodshtein) a šest mladých „vlčáků“ :usmev: .
Korobov, L’ami a Santos Latasa patří do klubu 2600+ , Rodshtein má těsně pod 2600, což však nic moc neznamená.

Na paty budou zkušeným harcovníkům šlapat mladí.
Turek Ediz Gurel už v Praze hrál, ale od té doby šel výkonnostně hodně nahoru. Bude zajímavé sledovat, jak si letos povede.

Vaishali Rameshbabu, jediná žena v turnaji, sestra Praggnanandhy a stejně jako její bratr účastnice nadcházejícího turnaje kandidátek. Aniž bych sympatickou Indku podceňoval, myslím si, že o vítězství bojovat nebude, ale má na to, aby mnoha hráčům hodně znepříjemnila život :usmev: .

Američana indického původu Abhimanyua Mishru také není třeba moc představovat. Zatím na svém kontě mnoho úspěchů nemá (ale jistě by se nějaké našly), ovšem nesmíme zapomínat, že drží světové prvenství-je to nejmladší velmistr v historii. Velmistrovský titul získal v roce 2021 ve věku 12 let, 4 měsíců a 25 dnů. Každý si snadno spočítá, že dnes má tento mladík teprve 15 let :usmev: .

Sedmičku hráčů v turnaji Challengers doplňuje trojice našich mladých hráčů. Richard Stalmach, Václav Finěk a Štěpán Hrbek patří mezi nejlepší české juniory (žáky?) a asi jen málokdo od nich bude očekávat vítězství v turnaji.
Ale všichni tři jsou už dostatečně zkušení a „šachově otřískaní“ , takže bych se vůbec nedivil a nezlobil, kdyby se někomu z nich poštěstilo bojovat o přední příčky :usmev: .
Budeme jim držet palce stejně jako Davidu Navarovi a Vanu Nguyenovi.

 

Nasazení 1. kola turnaje Challengers:

 

 

Dnes začíná šachový svátek, nad nímž převzal patronát exmistr světa Vishwanathan Ánand, který slavnostně zahájí středeční druhé kolo turnaje. Ještě předtím si však můžete zajet pro Ánandův podpis na autogramiádu, která se uskuteční ve středu 28. 2 .2024 od 14:00 v místě hry, tedy v hotelu Don Giovanni.

Kromě posledního kola se začíná vždy v 15:00, v neděli 3. března je na programu volný den. Těšit se můžeme i na online přenosy, odkazy na ně doplníme v průběhu turnaje.

 

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky a tabulky na chess-results
Online na lichess.org
Časový rozpis turnajů a akcí


 

Nešachové téma…
Napadla mě taková kacířská myšlenka.
Ze všech stran slyším, jak dobrou a pokrokovou věcí je elektromobilita. Neumím si sice představit, jak lidé z desítek bytových jednotek házejí večer z okna prodlužovací kabely, aby si dobili baterie svých elektromiláčků, ale možná jsem jen „zabedněný“ .

Přesto si dovolím poznámku. Pokud je něco opravdu dobré, jako první se toho většinou zmocní ozbrojené složky (=armáda). Tak proč tedy nejsou v armádách elektrotanky a jiná bojová elektrovozidla? Vždyť ty motory mají nádherně tichý chod :usmev: .

Zavedením ekologických e-tanků bychom možná mohli zabít dvě mouchy jednou ranou:

1/ bylo by to (prý) šetrné k životnímu prostředí

2/ ubylo by válečných konfliktů, protože mnohá vozidla by se ani nedostala na bojiště :usmev:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
6 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
chess

pichf nebo picf (chápu, že oficiálně je picf), ale docela by mě zajímalo, jak se v angličtině správně zkracuje chess, jestli je tu nějaký angličtinář, jinak turnaj jako kráva
 

chess

díky, jen mě to zajímalo

Rostislav Huňa

Angličtina nemá písmeno ch, takže jen c. Např. European youth chess championship se zkracuje EYCC, European club chess championship ECCC atd.

David Navara

A World Chess Cup je WCC, i když někteří z nás Světovému poháru říkají jen World Cup.

Jan Jílek

Přesně tak, angličtina má 26 písmen a pokud si správně pamatuju výsledky frekvenční analýzy ze základů kryptografie, tak nejčastější je písmeno „E“. To kdyby se čtenáři pokoušeli něco háknout a nebo hráli šibenici v angličtině :smich:

6
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x