Tužka

Minimalistický a neúplný přehled šachových událostí uplynulých dnů.
Vojta Plát hraje v Hanoji, hrál se další turnaj Rapid Tour Ostravského koníka. Probíhaly a probíhají i další soutěže, ale nehodlám nikoho unavovat dlouhým čtením 🙂 .
Na závěr dvě „lehké“ úlohy.

 

Na velmistrovském turnaji „Hanoi GM1 Chess Tournament“ , jehož se kromě Vojty Pláta účastní devět dalších hráčů, má Vojta Plát proti sobě deset těžkých soupeřů :smich: .

V sobotu 23. 3. 2024 už měl Vojta dohrány všechny partie. V dohrávce prvního kola remizoval, v dohrávce druhého kola vyhrál. Jinak se mu však v turnaji moc nedaří :smutek: .

Dvě kola před koncem má Vojta na svém kontě tři body ze sedmi partií, je na průběžném sedmém místě a na nějaký velký úspěch to nevypadá. Z deseti účastníků turnaje je Vojtovým nejnebezpečnějším soupeřem on sám.
Nedaří se, Vojta zatím „hraje tužku :usmev: , ale za dva dny jej čeká druhý velmistrovský turnaj, takže si může napravit reputaci.

 

Tabulka po sedmém kole:

 

Odkazy:

Výsledky na chess-results
Online na lichess.org


 

V sobotu 16. března se konal v Petřvaldu u Karviné další z turnajů série Rapid Tour Ostravského koníka.

Turnaj Open Petřvald 2024 se hrál švýcarským systémem na devět kol, hrací tempo bylo 13 minut + 2 vteřiny za tah od začátku partie.
Na startu turnaje se sešlo celkem 172 hráčů, z toho 1 s titulem GM a jeden IM. V devítikolovém turnaji suverénně zvítězil GM Vítězslav Rašík s osmi body. Vítěz dovolil svým soupeřům jen dvě remízy v posledních dvou kolech.

Na druhém až pátém místě skončila skupina hráčů se 7.5 body. Nejlepší vedlejší hodnocení měl Martin Cupek, třetí skončil Antoni Radzimski, čtvrté místo připadlo Tomáši Horváthovi a pátý byl Aleksander Stankowski.

Pro zajímavost uvedu, že v turnaji hrálo 107 hráčů z ČR a 64 hráčů a hráček reprezentujících Polsko. V první desítce však byli jen čtyři čeští hráči a šest mladých Poláků :usmev: , z nichž jen jeden měl rating vyšší než 2000 (třetí Radzimski – 2037) .

Uvedu ještě jeden „postřeh“ .
Rapid Tour se stává čím dál tím víc populárnější soutěží, což může pořadatele rapidů, které do této soutěže spadají, jen těšit. Na druhou stranu se také může stát, že právě ona popularita může v budoucnu této tour ublížit.

Prakticky každý turnaj série má už dlouho předem naplněnou kapacitu, ale velmi často se stává, že mnoho hráčů nakonec z různých důvodů nepřijede. S podobným problémem se pořadatelé potýkali už v minulých letech a letos (možná už loni :usmev: ) dávají možnost hlásit se i náhradníkům, kteří by v případě odřeknutí některých hráčů měli být (a snad jsou) kontaktováni.

Většina hráčů ví, že sály mají své kapacity a že turnaje jsou skoro vždy plně obsazeny, proto se „všichni“ hlásí s dostatečným předstihem. Činí tak z toho důvodu, aby se dostali do turnaje a nemuseli čekat jako náhradníci.
V blízké budoucnosti se může stát, že kapacita turnajů bude papírově naplněna vždy s velkým předstihem, ale i tak mohou v turnajích scházet hráči. Obvolávání (obesílání mailem) náhradníků je chvályhodná věc, ale je to pro pořadatele asi dost „otravné“  a ne každého hráče „baví“ čekat na odřeknutí jiných.

Naplněnost je vynikající z pohledu pořadatelů, z pohledu hráče to může být trochu jinak.

Na turnaj v Petřvaldu jsem si vzpomněl „pozdě“, až dva týdny před konáním turnaje a kapacita už byla naplněna.
Na další turnaj ze série Rapid Tour „Open Rapid Šach Šenov“ , který se koná 6. 4. 2024,  jsem se chtěl přihlásit „už“ v sobotu 16. 3. ihned po skončení turnaje v Petřvaldu :usmev: , ale kapacita sálu (120 hráčů) již byla naplněna a usoudil jsem, že i kdyby nepřijelo avizovaných 20 procent účastníků (odhad pořadatelů), ani tak nemám šanci, protože bych byl zhruba třicátý náhradník, takže se ani nehlásím :usmev: .

Pak zbývá ještě poslední turnaj série „Bohuslavice Open 2024“ , který se letos uskuteční v nedalekých Kozmicích. Vzhledem k tomu, že turnaj se koná v pro mě „nedohledné“ době, tj. 18. 4. 2024, a už nyní je přihlášeno skoro sto hráčů, je velmi pravděpodobné, že si ani tento turnaj nezahraji (=nevlezu se)  :usmev: . Jistě, mohl bych se přihlásit už teď a v případě nutnosti se těsně před turnajem odhlásit, ale nerad bych takovým způsobem (ne)naplňoval kapacitu :usmev: .

Pořadatelé za to samozřejmě nemohou a jsem rád, že aktivně řeší i „přihlášené nehrající hráče“ prostřednictvím náhradníků . Ne každému však čekání na „lavičce náhradníků“ vyhovuje, což je i můj případ.

V každém případě, pokud vás takové turnaje baví, pak vřele doporučuji nejen už naplněný Šenov, ale i zatím nenaplněné Bohuslavice. Jsou to výborné turnaje, na kterých potkáte nejen spoustu známých, ale i řadu dobrých hráčů.
Nestihnete-li se už přihlásit letos ani na Šenov, ani na Bohuslavice, počkejte si na příští ročník Rapid Tour :mrknuti: . Všechny rapidy z této série jsou na velmi dobré pořadatelské úrovni.

 

Výsledky turnaje Open Petřvald 2024 na chess-results
Pořadí Rapid Tour


 

Nedávno mi poslal Vojta Plát jednu úlohu, jejíž řešení není těžké.
Těžší je zdůvodnit je :smich: .
Autora úlohy uvedu až s řešením, aby to případní řešitelé neměli tak jednoduché :usmev: , i když je mi jasné, že se na internetu dá vše lehce dohledat.

Bílý na tahu dá mat druhým tahem.
Úloha má jen JEDNO řešení, které jistě každý najde během několika málo (mili?)sekund. Dokážete ale také logicky zdůvodnit, proč nevede k matu druhým tahem jiný tah?

 

 

Z podobného soudku a od stejného autora je i následující úloha. Bílý na tahu dá mat druhým tahem. Opět má úloha jen jedno řešení :usmev: .

 

 


 

 

 

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
13 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Chrz

Obě úlohy na téma „retro“. To neznamená, jak bylo před padesáti lety, Ale podívej se, co se hrálo za tahy předtím. Co se muselo(!) hrát za tahy předtím. Ne co si přeji, aby se hrálo předtím. Obě jsem dal i s odpovědí na dodatečnou otázku ihned.

Pavel Chrz

Ta druhá je těžší, k ní jsem se ještě vrátil, asi za 3 min jsem zdůvodnil, proč jedno a ne druhé, podobné, řešení. Ale pár „retro“ úloh už jsem viděl.

chess

tu druhou úlohu nechápu vůbec, ale počkám na řešení

alfa

třeba pomůže braní mimochodem

chess

🔅 ☑ 😜

Homunkulus

Ale aby se vědělo, které braní mimochodem, je třeba spočítat figurky.

Ondrej Havelka

Uvidíme jak se rapid tour bude rozvíjet dál. Třeba se po vzoru šachového maratonu zavede vratná záloha za dohrání turnaje, na který se člověk přihlásí 😀

Radek Zálešák

Trocha kritiky snad neuškodí. Že si můžem zahrát v Petřvaldu jsem se dočetl, ale, že si moje děti mohou zahrát ve stejné hale jako Carlsen a Ding Liren na turnaji o třetinu blíže než je Petřvald jsem se nedočetl  :nastvany: 

Remcik z Banika

Chvály není nikdy dost a rád se zopakuji, tyto články jsou prostě balzámem na šachovou duši  :usmev: Šenov a Bohuslavice, jako turnaje budoucí, musím také jen vychválit a doporučit  :usmev: 

chess

Souhlasím se vším, s duší i s balzámem. Oceňuji úroveň článků, různé náměty, názory, nápady, jazykovou úroveň, kresby.

Petr Kraus

Souhlasím  :klobouk: 

Petr Kraus

Souhlasím  :klobouk: 

13
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x