Konec-začátek

Skončil festival Ostravský koník 2024 a s ním i obě mistrovství ČR. Účastníci se rozjeli do svých domovů, popřípadě na další turnaje, z pořadatelů opadl stres a já se dnes v noci možná konečně více vyspím 🙂 .

 

Úvodem jsem chtěl říct jen tolik, že jsem po turnaji zalehl a spal až do tří hodin, aniž bych napsal jediné písmeno. Partie „analyzuji“ ( :smich: )  až teď ráno v rychlosti (mám na to necelé dvě hodiny) a je mi jasné, že vše nestihnu. Proto berte tohle „povídání“ jen jako začátek konce :mrknuti: .
Tímto se předem omlouvám za případné překlepy nebo chyby, které v průběhu času opravím.

 

V turnaji žen se hrály odvetné partie o zlato a bronz.

V souboji o první místo vedla po první partii Julia Movsesian, která porazila Martinu Kořenovou. Ve druhé partii měla bílé figury Kořenová a zkoušela zvrátit nepříznivý stav zápasu.Hráčky rozehrály Katalánskou variantu dámského gambitu a jako první sešla z teoretických stezek Martina Kořenová. Obě hráčky začaly tvořit :usmev: , alespoň podle toho, co po partii vidím v teoretických příručkách (=databázích). Vlastní „tvorba“ se více povedla bílé, která získala dvě figury za věž. Černá se však velmi dobře bránila a dokázala využít každé malé nepřesnosti bílé, aby se přiblížila zisku titulu.
Pokud bílá v některém okamžiku mohla pomýšlet na zisk celého bodu, pak se tak stalo zřejmě v šestadvacátém tahu, kdy chybně vyměnila na e2 (26. Sxe2).
Zrovna ve chvíli, kdy jsem byl na „procházce“ kolem partií, dala černá šach na e2 (25. … Je2+).  Prošel jsem kolem s tím, že bílá ustoupí na g2 a stojí lépe. Braní na e2 mě ani nenapadlo a Stockfish mi dnes ukazuje, že můj „instinktivní“ nápad byl správný.
Po výměně na e2 už se partie za bílou dá vyhrát asi jen stěží a černá se navíc velmi dobře a vynalézavě bránila. V závěru využila možnosti remizovat obětí figury, po níž zůstal bílé a-pěšec a falešný střelec :usmev: .
Julia Movsesian se tak stala mistryní ČR pro rok 2024, Martina Kořenová skončila na druhém místě.
Movsesian-Kořenová 1.5-0.5.

 

 

V souboji o bronz vedla Olga Sikorová 1-0, ale Lucie Rybáčková nebyla ve druhé partii bez šance. Svou šanci využila a srovnala stav zápasu poté, co Olgu Sikorovou přehrála už v zahájení. Tady si neodpustím jízlivou poznámku :usmev: . Výstavba černé se dala předem odhadnout a pro bílou tak asi nebylo moc těžké pečlivě (v rámci možností) se připravit. Olga možná měla zkusit něco více „remízového“ , ale uznávám, že měnit na poslední chvíli repertoár může být kontraproduktivní.
V každém případě bílá podala vynikající výkon a zaslouženě zvítězila.
Sikorová-Rybáčková 1-1

 

 

O zisku bronzové medaile a „bronzové ceny“ :usmev: rozhodoval tiebreak. V první rapid partii zvítězila bílými Sikorová, ve druhé partii se jí podařilo přežít zahájení, přejít do vyrovnané dámské koncovky a remízou si zajistit celkové třetí místo v turnaji.

 

 

Kořenová, Movsesian, Sikorová. Autor: Radka Mikysková

 

V turnaji mužů bylo o mistru ČR rozhodnuto už kolo před koncem.
David Navara získal už svůj 13. titul a zcela zaslouženě.
V partii posledního kola jej čekal Pavel Šimáček. Navara měl bílé figury a jako zahajovací tah zvolil 1. e4. Černý si vybral Ruskou hru a v ní „mírně“ méněcennou variantu s braním na e4 (3. … Jxe4).
Dá se to hrát, ale nikoli proti hráčům jako je David :usmev: . To si můžete rovnou na konec partiáře, a ani jej nemusíte obracet, předepsat výsledek 1-0 a jít se „kochat“ ostatními partiemi :usmev: .
Partie skončila ve 34. tahu matem.

 

Třináctinásobný mistr ČR David Navara. Autor: Radka Mikysková

 

 

 

O další medaile a umístění se tvrdě bojovalo na ostatních šachovnicích.
Miloš Jirovský měl v partii s Richardem Stalmachem poněkud „toulavého“ střelce, který pronikl do hloubi tábora černého a přiznávám, že při pochůzkách jsem se vždy díval jen na to, zda o něj někde bílý nemůže přijít :usmev: . Samozřejmě to byl jen vizuální dojem, střelec odvedl svou práci a skončil v bezpečí na dámském křídle.
Partii rozhodla chyba ve dvaatřicátém tahu (32. Vg4), kdy se měl bílý odhodlat k oběti kvality, za níž by měl dobře hrající dvojici střelců a rovnou hru. Místo toho postavil špatně svou věž a než se mu ji podařilo rozehrát, bylo pozdě. Richard Stalmach si vítězstvím vybojoval druhou příčku v turnaji.

 

 

Na třetí příčku se dostal Václav Finěk, který v posledním kole porazil bílými figurami Štěpána Hrbka. Černý se po většinu partie dobře bránil a chvílemi se mi zdálo, že by mohl i přebrat iniciativu. Po hrubé chybě 33. … c4 je chycen černý střelec (ač se to na první pohled nezdá :usmev: ) a bílý v závěru partie ještě předvedl dobrý propočet.

 

 

U partie Štoček-Němec jsem tipoval výsledek partie při procházení kolem už brzy po zahájení a tipoval jsem správně :usmev: . Byla to hra na jednu branku, v níž hrály prim střelci bílého a slabý černý pěšec na d5. Partii jsem jen proletěl, ale pokud bych měl říct, kde udělal černý chybu, pak bych řekl, že asi už když si sedal k partii :usmev: .
Samozřejmě přeháním, ale Jiří Štoček sehrál partii velmi silně a Jáchym Němec moc šancí neměl.

 

 

Pokud se nepletu, pak partie Kraus-Neuman končila jako úplně poslední. V bojovné partii měl Tomáš Kraus výbornou pozici, ale v časové tísni se neodhodlal jít krále „do rentgenu“. Najít a zahrát variantu 39. f5 Sxf5 40. Ke2 Sg4 41. Vd5 by nebylo jednoduché ani s dostatkem času, se třemi minutami na hodinách je to ještě horší.
Bílý měl bez kvality solidní šance na remízu díky redukovanému materiálu a Stockfish několikrát „vidí“ skoro rovnou hru. V praxi se to však těžko dokazuje. Přece jen, člověk není stroj a Petr Neuman je celkem dobrý technik. Partii nakonec Neuman dotahal do vítězného konce.

 

 

Stalmach, Navara, Finěk. Autor: Radka Mikysková

 

 

 

 

 

Medailisté a medailistky MČR 2024. Autor: Radka Mikysková

 

 

Odkazy:

Web Ostravského koníka
Výsledky a tabulky na chess-results
On-line přenos s komentářem IM Lukáše Klímy na YouTube kanálu šachy.cz
Partie na lichess.org
Partie MČRM na chess.com
Partie MČRŽ na chess.com
Partie Ostravského koníka (A) na chess.com

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Jílek

Chci poděkovat Lubošovi, jak pěkně o turnaji po celou dobu psal  :mrknuti: 

Rostislav Huňa

Richard Stalmach si odváží mimo jiné i cennou GM normu.

Roman Tyčka

IM Václav Finěk dle mého skromného mínění splnil GM normu rovněž.

Rostislav Huňa

Ne

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x