C29 Vídeňská s 5.Df3 – 8. část – Vídeňská nostalgie na CD a DVD
V předposlední části se podíváme na moderní elektronické nosiče, tématická DVD, databáze a také materiály z internetu.
Martin Breutigam: 3.f4 Vídeňská nostalgie – přes špatné vyhlídky na úspěch ve vídeňské hře – občas ji hraví velmistři hrají (2015).
Článek je obsahem DVD PowerBook 2020 a obsahuje teoretické pojednání a partie s obsáhlými poznámkami. Uvádím počáteční text k naší variantě a dále dvě ukázky s překladem analýzy.
Stručný historický přehled: jméno vídeňská hra je často spojováno s Wilhelmem Steinitzem, prvním mistrem světa. Ve skutečnosti toto zahájení zpočátku popularizoval Carl Hamppe v polovině 19. století. Švýcarský šachový mistr, který žil po dlouhou dobu ve Vídni. Steinitz zřejmě na něj měl nejvyšší názor: “Můj hlavní oponent a já mohu říkat můj pán v šachu, byl Hamppe”, (Kurt Landsberger: “William Steinitz, šachový šampion. Biografie českého císaře.“). Mimochodem, řekl, že Hamppe byl také autorem velkolepé partie“ (viz partii v úvodní části)
Černý má po 5.Df3 důležitý mezitah 5…Jc6. Tato možnost nutí bílého k 6.Sb5, načež černý může usilovat o koncovku, která rozhodně není nepříjemná: 6…Dh4+ 7.g3 De4 8.Dxe4 dxe4. Protože bílý řeší dilema: buď hrát s chudší pěšcovou strukturou (ve srovnání s černou) nebo vyměnit střelce na c6. To by také zničilo strukturu černého, ale bílý by zároveň přenechal soupeři dvojici střelců; obzvláště střelec c8 by mohl bez protivníkova oponenta brzy ožít.
USA, 19.05.2007
autor Gregory Huber 2005
1.e4 e5 2.Jc3 Jf6 3.f4 d5 4.fxe5 Jxe4 5.Df3!? Velmi stará varianta, která je občas populární, ale je obecně považována za slabou. Nyní:
A) 5 … Jxc3?! je běžný, ale špatný tah, který dává bílému více, než si tato varianta zaslouží. Bílý si může vybrat mezi 6.bxc3 a 6.dxc3!?, oba tahy vedou k zajímavé hře, jak je uvedeno v partii Sax – Pavasovic.
B) 5…Jc6! místo braní je toto černého nejlepší odpověď, hrozí …Jxe5 a …Jd4. Bílý nyní hraje nejlépe 6.Sb5, ale je pro něj velmi obtížné vyhrávat po 6…Jxc3 7.bxc3 Dh4+. Nucená výměna dam vede k vyrovnání, například v Hromádka – Krtička. Černý se od tohoto typického plánu může odchýlit neobvyklým 6…f5?! jako v Maljutin – Bezgodov, ale byl neúspěšný.
Nova Gorica 2001
Rakovník, 1940
U následující partie neznám v jakém prameni byla komentovaná, ale výborné poznámky napsal Martin Lokander.
Cappelle la Grande, 2013
Partie ke stažení jsou na této lince.
V závěrečné části: Staré partie ve světle moderní analýzy.
Další části seriálu C29 Vídeňská s 5.Df3:
1. část
2. část – Louis Paulsen a kiks von Bardelebena
3. část – Heyde kritizuje, von Bardeleben vylepšuje
4. část – Kde je analýza Steinitze?
5. část – Hypermoderní Tartakower
6. část – Spielmann zatracuje vídeňskou
7. část – Pillsburyho debakly
9. část – Staré partie ve světle moderní analýzy
10. část