Světový pohár a světové chyby :-)

Je to k nevíře, ale než stačím cokoli napsat, už se objevují partie v komentářích 😀 . Naštěstí tam nejsou zmíněny všechny tragédie.
Stále pokračuje Světový pohár, muži hrají osmifinále, ženy čtvrtfinále.

 

V prvním osmifinálovém kole mužů skončilo sedm partií z osmi smírně. Opravdu začíná jít do tuhého a hráči se snaží vyvarovat hrubých chyb. I přesto však někdy nervy selžou.

Íránec Amin Tabatabaei byl jediným poraženým v nedělním prvním kole osmifinále. Prohrál bílými figurami s Haikem Martirosjanem, který si tak vybudoval velmi dobrou pozici pro odvetu.
Nemusela to být jediná rezultativní partie.

V partii Vidit-Durarbajli se hrálo zřejmě pod velkým tlakem a i když partie nakonec skončila remízou, bylo v ní celkem veselo  :usmev: .

Černý měl po zahájení sice dvojici střelců a pěšci na dámském křídle vypadali dost nebezpečně, ale zapomněl krále v centru, takže by se dalo mluvit o přibližné dynamické rovnováze.

Pozice po 19.Dxg5.

Když jsem viděl 19.tah černého (19.  … h6??), měl jsem pocit, že to nemůže být pravda.
Bílá dáma působí sice na poli g5 jako osina v zadnici černého, ale přece jen: samotná dáma nematuje a bílý je na tom s vývinem podobně jako černý.
Pominu počítačem navrhované (a jistě dobré) pokračování 19. … b4!?, po němž vidí PC „rovinu“, ale kromě několika šachanistů s masochistickými sklony by do takové pozice asi nikdo nešel.
Logický vývin 19. … Se6 možná není nejlepší počítačový tah a černý si asi moc vyskakovat nemůže, ale připadá mi to hratelné.
Ovšem po 19. … h6, to je jiná! Hrát se partie v online prostředí, myslel bych si, že se černý „umyšnul“  :smich: .
Pro mě je to neuvěřitelný tah.
Král v centru a k tomu „propast Macocha“ na poli g6. Tah 20. Jxd6+ se přímo nabízí a zahrálo by jej snad 99% všech packalů  :usmev: .
Bílý po asi tříminutovém propočtu ustoupil 20.Df4? . Nevěřím tomu, že bílý neviděl Jd6+, spíše neviděl tah Vh3 anebo se „lekl“ ústupu krále na d7 po 20.Jd6+ Ke7, ale to by mu propočet složitých variant jistě zabral více než pouhé tři minuty  :usmev: .
Vidit si šach na poli d6 dal o několik tahů později a mohlo jej to stát celý bod. Naštěstí pro něj, soupeř se asi také nechal ovlivnit nedávným úplňkem (24.7.) či erupcemi na Slunci a bůhví proč si blicnul 33. … Vd8? . Vzniklá koncovka pak nebyla jednoduchá, ale nakonec si oba hráči bod spravedlivě rozdělili.

 

 

Po poměrně nudném nedělním kole následovaly pondělní odvety.
Durarbajli měl tentokrát s Viditem bílé a v partii si moc nezahrál. Řekl bych, že si nevybral variantu zahájení, kterou by znal podrobněji  :usmev: .
Nevím sice, co říká současná teorie, ale podle mě chyboval už v 11.tahu (11.Sf4?). Pak se ještě mohl smířit s celkem rovnou pozicí. Nestalo se. Nechal si zavřít střelce na b1 a ten tam stál do té doby, než jej černý zlikvidoval.
Mimochodem, počítači se taková „uzávěra“ střelce nezdá (při rychlé analýze) až tak strašná  :usmev: .
Vidit se tak vyhnul tiebreakům a jde do čtvrtfinále.

 

 

Koncovku partie Martirosjan-Tabatabaei zmiňuje v komentáři Honza Repák. Vysvětlení tragického přechodu do prohrané pěšcové koncovky poskytl po partii Haik Martirosjan. Neviděl (neuvědomil si), že černý může hrát 67. … Kg1  :usmev: .
Je to sice tragické, ale až tak hrozné to zase není. „Jen“ se tím Martirosjan prozatím připravil o postup a rozhodne se až v tiebreacích.

 

 

Mnohem horší dopad měla chyba Petera Svidlera (černé figury) v partii s Samem Shanklandem. Po zajímavě sehrané královské indické ve 24.tahu Shankland nezáludně napadl černou dámu odskokem jezdce na pole e4. Klidně přitom mohl soupeře i upozornit „Garde!“ a Svidler by asi reagoval úplně stejně jako v partii. Na výběr měl tři více či méně dobré ústupy a jeden hodně špatný.
Schválně, který si vybral?  :smich:
Mohl ustoupit na b5 nebo a6 s rovnou hrou, Mohl jít i na c7 s mírně horší pozicí, ale on si po sedmiminutovém přemýšlení vybral pole b6.
Na první pohled to není vidět, ale černý má špatného krále. Nemůže králem na h-sloupec a černá pole kryje Sg7 jen „jako“, protože když se postaví na pole f6 bílý střelec nebo bílý pěšec z e5 (po výměnách střelce za jezdce na f6), budou černému hrozit maty věží na h8.
Řekl bych, že černý šel na b6 právě proto, aby důkladněji pokryl f6. Jenže tím se černé figury dostaly pod nepříjemné údery, ze kterých nebylo úniku.

 

 

Peter Svidler si tak už na tomto turnaji nikoho dalšího na „Svidlerův seznam“ nepřipíše a končí. Sam Shankland je tak druhým „předčasně“ postupujícím do čtvrtfinále.

Ostatní hráči si to rozdají o postup v tiebreacích.

 

V turnaji žen jsou už známy tři semifinalistky. Vyrovnaný stav je zatím v zápasu Dzagnidze-Anna Muzyčuk, takže Alexandra Gorjačkina si bude muset na soupeřku ještě jeden den počkat.
Partie Saduakassova – Gorjačkina už byla zmíněna v komentáři Zdeňka Čekala, ale neškodí připomenout si taktiku z žákovských let  :usmev: .

Poslední tah bílé byl 22.Vc2.
Černá na tahu vyhraje.
Řešení najde asi každý, ale kdyby ne, je uvedeno právě ve zmiňovaném komentáři  :mrknuti: .
(Malá nápověda: klidně zapomeňte na pojmy jako „zavlečení“ , „přetížení“ a podobné  :usmev: . Kdesi jsem četl, že jediná věc, která se dá nazvat taktikou, je dvojí úder. Přeberte si to, jak chcete, ale je to pravda.)

 

 


 

Odkazy pro sledování Světového poháru:

Komentované přenosy:

Průběh partií:

Turnajový pavouk:

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x