Pozoruhodný dvojník v Allgaierově gambitu
M. Z. Eljašov (1869 – 1919) byl národním mistrem a pravidelným účastníkem turnajů německého šachového svazu, kde se zpravidla umisťoval v horní polovině tabulky. Hrával i na všeruských turnajích amatérů. Svého času byl spoluautorem nejdelší symetrické remízové partie s Rotlewim.
Zcela nahoře můžete vidět nepříliš zřetelné fotky protagonistů následující partie (vlevo Eljašov, vpravo Spielmann) z turnajové knihy Petrohrad 1909. Střetnutí jsem našel v Deutsche Schachzeitungu 1903 na straně 311. Byla hrána na letním mnichovském turnaji. Oběť věže 16.Vxf3!! je velmi efektní a v poznámce u ní (a pak ještě u 19. tahu) je zmíněna konzultační partie v Charkově. Nejprve tedy partie mistrů:
Mnichov, 1903
Partie z Vídně, zmíněná u 19. tahu probíhala takto:.
Vídeň, 1903
Již dvakrát citovaná charkovská partie byla mnohokráte opakovaná v různých analýzách a teoriích, mnohdy s různým rokem sehrání. Nikde jsem ale nenašel jména hráčů. Vzhledem k tomu, že varianta je hrávaná až do dnešních dnů, tak by si jména původních hráčů jistě zasloužila. V té době v Rusku nevycházelo mnoho šachových periodik a tak stačilo zalistovat v časopise Šachmatnyj listok 1878, kde jsem ji na straně 116 objevil. Zde je i s původními poznámkami
Charkov, 1877
Čekalo by se, že tímto historie varianty zatím končí, ale ne. Při prověřování partií v databázích jsem našel jednu z maďarských turnajů. V roce 1995 se hrála úplně stejná partie jako vídeňská Marco – Schlechter! Řeknete si, asi domluvená turnajovka. Ale turnaj byl hrán k.o. systémem, kdy se podobná domluva rovná vypadnutí ze hry. A jednalo se již o 2. kolo, které bylo zároveň osmifinálovým. Pro pořádek je partie zde, ale již jste ji vlastně viděli.
Hajdúböszörmény, 1995
A ještě partie z časopisu Šachmatnyj listok 1878:
Partie ke stažení.
Výborná badatelská archivní práce! Kolik předchůdců nebo následovníků klasických partií se (ne)najde…