Neuniklo nám

Stále jsme doma, stále se hraje „jen“ na internetu. To ovšem neznamená, že se nic neděje. Přinášíme malý přehled z uplynulých dní.

FIDE rozhodla o finanční podpoře veteránů. Mezi sedmnáct významných osobností světového šachu rozdělila FIDE celkem 35 000 Eur. Mezi vybranými hráči, rozhodčími a organizátory je i česká legenda velmistr Vlastimil Jansa. Jako vždy, když jde o peníze, budí výběr osobností emoce a diskutuje se, kdo a proč měl či neměl být oceněn. Kompletní výčet osobností a krátké zdůvodnění rozhodnutí naleznete na webu FIDE.

———–

Magnus Carlsen pořádá online turnaj o 250 000 $ . O turnaji jsme již informovali a budeme jej sledovat. Za povšimnutí stojí anticheatingová opatření. Hráči by měli být pod neustálým dohledem kamer, mikrofonů a rozhodčích.

———–

Šachy přes internet se hrají i u nás. Michal Novotný pořádá pravidelné bleskové turnaje pod názvem Grand Prix VŠTE. Hned v prvním turnaji byli odhaleni cheateři a pořadatelé zveřejnili na stránkách turnaje nicky, pod kterými hráli.

———–

Kromě turnajů se však pořádají i jiné internetové akce. Honza Jílek ve spolupráci s ŠSČR připravil seriál Hodinka s mistrem. Ve vybraných dnech si mohli hráči zablicat ve virtuální herně šachy.cz s českými reprezentanty (GM Štoček, GM Babula a GM Hráček). Velmistři přitom své partie komentovali. Výsledky nejsou až tak důležité, podstatné je, že si hráči mohli vyzkoušet svou sílu proti renomovaným protivníkům. Dalším blicařem bude zítra (14.4.2020 od 18:00) IM Jaroslav Bureš. Videozáznamy naleznete na youtube kanálu portálu šachy.cz. Ani tak zkušenému borci, jako je Honza Jílek, se nevyhnuly problémy technického rázu a první video s Jirkou Štočkem má notně pošramocenou zvukovou stopu. Následující záznamy jsou již kvalitní.

———–

Když už tady byla řeč o Honzovi Jílkovi a Jardovi Burešovi, pak není možné nezmínit jejich projekt zaměřený na širokou NEšachovou veřejnost. V sérii krátkých instruktážních videí pod názvem Jak hrát šachy zasvěcuje Jarda Bureš potenciální zájemce do tajů šachové hry. Za mě :palec-nahoru:   a jsem celkem zvědavý, zda si tohoto projektu všimne někdo z PR šachového svazu.
Projekt zmiňovaných pánů bych přirovnal  k brožurce ABC šachu, která v tehdejší ČSSR byla malou šachovou biblí začínajících šachistů. Snad se najdou na svazu lidé, kteří budou schopni tuto iniciativu adekvátně ocenit.
Zatím je projekt teprve u šestého dílu, ale celkem pravidelně přibývají další kapitoly.

———–

Zajímavým počinem podporovaným ŠSČR jsou simultánní produkce na lichess.org, které pokračují i v tomto týdnu. Připomeňme si, že v první mírně zmatečné simultánce čelil GM Štěpán Žilka stovce soupeřů a odešel vysoko poražen. Celkové skóre Štěpána: 25 výher, 7 remíz a 68 proher. Ve druhé simultánce organizátoři omezili počet hráčů, ale i tady byl dobře se bavící Štěpán poražen (7 výher, 1 remíza, 12 proher). Celkové Štěpánovo skóre z obou simultánek (120 hráčů):
32 výher, 8 remíz, 80 porážek. Převedeno na body: 36 : 84.
V dalších dvou simultánkách nastoupil GM Vojtěch Plát a dvakrát zvítězil, čímž srovnal zápasové skóre. V první simultánce zaznamenal Vojta 18 výher, jednu remízu a  jednu porážku. Ve druhé to měl GM Plát těžší a nastoupil proti 23 hráčům, ale 12 výher, 6 remíz a 5 proher znamená jeho vítězství.
Celkové skóre proti čtyřiceti třem soupeřům:
30 výher, 7 remíz a 6 porážek. Na body: 33,5 : 9,5

Dnes by měl k simultánní produkci nastoupit GM Robert Cvek a má co dohánět.
Pokud by chtěli „simultánníci“ srovnat i na partiové skóre, muselo by se v simultánních produkcích pokračovat ještě dost dlouhou dobu :usmev: , aby dohnali ztrátu z první produkce.
Celkové skóre z dosavadních čtyř simultánek je na zápasové body 2-2, na skóre (GM-Anonymous) 69,5- 93,5.

Tedy… pokud do této série nepočítáme  ještě i „simultánku století“ , jejíž promotér a organizátor výše uváděných simultánek Petr Koutný si sám chtěl vyzkoušet hru proti více soupeřům. Přecenil však nejen své síly, ale i technické možnosti online přenosu.  Výsledek simultánky: 7 výher, 3 remízy a 12 proher. Odkaz na partie https://lichess.org/simul/WYMWPgLR

———–

Kdyby mi někdo před několika měsíci řekl, že Vojta Plát zorganizuje nějaký turnaj, ťukal bych si na čelo. A kdyby mi někdo řekl, že jej zorganizuje ve spolupráci s ŠSČR, asi bych se potrhal smíchy nad povedeným žertem. A přece tomu tak je. Informace k turnaji naleznete na webu ŠSČR. Zajímavý je cenový fond, který zajistil Vojta Plát (viz propozice)
Online mistrovství ČR se uskuteční na serveru chess.com a zváni jsou všichni zájemci.
Titulovaní hráči neplatí startovné, plebs, který má zbytečných 150,-Kč, účet na chess.com a rychlé prsty (hraje se tempem 3minuty+1s/tah na partii), si může zablicat ve třináctikolovém turnaji. Zatím (13.4.2020) je přihlášeno 12 hráčů a sponzoři by si měli zkontrolovat peněženky, zda mají na slíbené finanční a jiné ceny, protože do turnaje jsou k dnešnímu dni přihlášeni pouze tři platící hráči.
Ale do turnaje zbývá dostatek času a není třeba panikařit.

———–

Nebývá zvykem upozorňovat na případnou konkurenci, ale projekt sachuj.cz vypadá dost dobře na to, abychom jej za konkurenta považovat mohli.
Tak nevím, máme se bát? :usmev:


Tolik stručný přehled z několika minulých dní…

 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
57 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Martínek

Jak do turnajů na lichessu vkládat ceny?
 

Jan Jílek

Je to rok starý příspěvek – doporučuji dotaz položit pod nějaký aktuálnější příspěvek. Já osobně odpověď neznám.

melanom

To, že se někdo zastává pravdy je chvályhodné. Na druhou stranu zesměšňovat později toho koho jsme se zastávali, jenom proto, že se rozhodl s pomocí svazu uspořádat on line turnaj a k tomu dokonce MČR je víc než ubohé.
Jde o Vojtovu osobní iniciativu a k tomu, aby tuto akci mohl uspořádat musel mít svolení svazu. Hloupé poznámky o plebstu, nízké účasti a sponzorech jsou vizitkou člověka s nízkým charakterem

Jim Vasilis

Mně tento článek přijde jako normální a nikoho neurážející. Výraz “ šachový plebs “ chápu jako běžné označení pro šachisty – amatéry, kteří nemají ambice získávat tituly GM, IM, případně FM a hrají hlavně pro zábavu. A pokud jde o Vojtu Pláta, tak samozřejmě, pokud se urovnají vztahy mezi ním a svazem, bude to naší reprezentaci jen ku prospěchu, ovšem Vojta by neměl svou vděčnosti a změněný postoj dokazovat tím, že bude kopat do těch, kteří ho v záležitosti s R.Biolkem hájili…

Luboš Zimniok

O nízkém charakteru (kohokoli) se tady můžeme bavit nekonečně dlouho. Ještě se mi v životě nestalo, že bych „převrátil kabát“. Nikoho jsem nezesměšňoval a nízkou účast jsem zmínil k určitému datu s poznámkou, že je ještě čas se hlásit. Celý problém je jen v jedné věci: zapomněl jsem se hluboce poklonit a vyjádřit svůj obdiv k organizátorovi :usmev: Problém je v tom, že takových organizátorů (bezejmenných) běhá po světě spousta.

melanom

Možná, že běhá… ale žádný z nich Vám tak neleží v žaludku jako Vojta. Vy jste prostě ten, který má právo soudit. Jen byste s tím soudem měl začít napřed u sebe. Co pokora ? Ta Vám asi nic neříká… K té musíte teprve dozrát

Luboš Zimniok

Jaká pokora? Před čím (kým) se mám „kořit“? Mám si sednout na zadek jen proto, že někdo uspořádá jeden turnaj? Měl jsem snad napsat oslavnou ódu?
Pokud někdo musí dozrát, nejsem to já. Nikoho nesoudím, nikoho ani neurážím. Pokud se někdo cítí ukřivděný, pak je to jen v jeho hlavě a s tím mu nepomohu, od toho jsou specialisté.

melanom

Založit si truc web umí každý zoufalec. Začíná mi Vás být upřímně líto. Jde z Vás chlad a negativní nálada. Vás myslím i toho druhého, co si do huby nevidí

Michal Kazda

Kde máte těch 20 webů? Zato založit skupinu na chess.com je opravdové umění :D.

Luboš Zimniok

Děkuji za projev upřímné lítosti. Kde najdu Váš zoufalý web? Rád bych se tam také zapojil do diskuse :usmev: Chlad mohu vřele doporučit. Je to vynikající prostředek na pocuchané nervy. Ale když tak čtu Vaše komentáře, hned je ten svět veselejší :smich: Vy budete zřejmě veselá kopa. S Vámi musí být život jako pohádka :usmev:

Jozef Valenčík

Díky za zmínku šachuj.cz :palec-nahoru:

Jan Jílek

Jasně, zajímavé projekty si minimálně zmínku zaslouží :usmev:

Vojtěch Plát

Dnes ráno se přihlásil i David Navara!

Jan Jílek

To je skvělé! Dobrá vizitka pro turnaj :palec-nahoru:

Milan Kokta

Tak pánové!

Začnu vtipem. Handrkují se takhle Wikipeda, Google a internet, kdo z nich je nejlepší. Wikipedia: „Já jsem nejlepší, já vím všechno!“. Google: „Pche, já všechno najdu, mnohem víc než to, co ty víš, já jsem nejlepší!“. Interenet: „Hale vy dva, moc tady nemachrujte, beze mě byste ani jeden nebyli. Je tedy jasný, že nejlepší jsem já!“. V tu ránu zpoza rohu vykoukne eletřina a říká: „Tak se všichni zase pěkně uklidníme..“.

Ale teď už přejděme k tomu, co mám na srdci. Prvně k nevybíravému jazyku Vojty, který mému oku také příliš nelahodí. Očividně mu královská hra jde lépe, než občasné vyjadřování. Nicméně v rámci reakce je snad i pochopitelné a možná i omluvitelné. Co se mé reakce týká, začnu pěkně popořadě, tedy tvůrcem příspěvku.

Pane Zimnioku, při vší úctě, pokud vám přijde, že jste ve vašem článku nebyl jízlivý, je třeba si poposednout. To, co jste předvedl v jeho rámci, mi připomělo projevy „našeho“ prezidenta. Tedy namísto podpory a chvály záslužných činů jen zloba a vyřizování si účtů v rámci osobních antipatií. Myslím, že podobné pokusy o žabo-myší války do ne příliš velké šachové komunity nepatří. Tím spíše, když se v jejím rámci někdo snaží o dobrou věc. Stejně tak zcestná je i poznámka o počtu přihlášených respektive platících 14 dní před turnajem, a pár dní po facebookové vývěsce ŠSČR (mimochodem, všiml jste si toho rozdílu ve stylu „propagace“?), která mě k turnaji přivedla. Onu zcestnost potvrzuje i zvýšení počtu přihlášených /platících z vašich 12/3 na 52/16 (samozřejmě opožděné sváteční platby i druhé číslo brzy zvýší) během jediného dne! Nechtěl bych být ve vaší nepřející kůži a každý den sledovat nárůst.

Nyní k „sousedovi“. Honzo, pokud ti (důvod tykání viz. níže) článěk při editaci nepřišel výbušný, zkus si (opravdu to zkus) na chvilku představit, že jsi Vojta. Tak jak? Zkusil jsi to? Naštvalo tě to? Ani trochu? A přišlo ti ti výbušné? Tak, a teď pro změnu zkus inkarnaci do šachového rekreačního nadšence, za jakého se považuji já. Přišel by sis jako plebs?! Nepovažoval bys pana Zimnioka, toho času pro tebe neznámého, za egoistického duševního naháče plného zášti a závisti, který, byť to nikdy nikam nedotáhl (minimálně ne na čtvrtou šachovnici národního týmu v rámci nejvýznamější světové akce družstev při score 4,5/7 bez prohry), se dosti neumě snaží kritizovat něčí prospěšnou snahu? Já myslím, že považoval. Tedy alespoň tak jsi na mě působil v listopadu v pozdních nočních hodinách v restauraci Union, kdy jsem si dovolil přerušit tvou seanci s kamarádem a dovolil si zahrát jednu partičku. Po 20. tahu jsi pronesl: „tak to bude složitější, on se sám neporazí“. O 10 minut později jsme se po mé hrubici následovanou rezignací rozloučili a řekl bych, že to nebylo kvůli mým 5ti pivům, ale proto, že jsi hrál lépe.

PS: Mám čtyřletýho kluka a už umí docela solidně sicilku s brzkou obětí dámy!? Takže v brzké době budu shánět nějakého solidního libereckého trenéra.

Závěrem chlapi, chcete-li propagovat hru, kterou všichni milujeme, tak tudy cesta rozhodně nevede.

Pěkný den

Milan Kokta

Jan Jílek

Zdravím! Mě článek stále přijde v pohodě, rozhodně nic, co by bylo „za hranou“. Protože nejsem nestranný, požádal jsem nezúčastněné šachisty, aby se vyjádřili k té části o MČR. Reakce byla vesměs taková, že „je to v pohodě, nadhled, vtip a pochvala“.
To nikdo z kritiků nevidí, že tam je vážně pochvala Vojty a že třeba dáváme i zpětný odkaz na přímou konkurenci sachy.cz ? A nemuseli jsme.

Vojta sice poslal článek k vydání o MČR, ale ten mi přišel poměrně špatný.
Nynější počty přihlášených vypadají o dost lépe a jsem rád, že to je, snad, na dobré cestě.
Co se např. neví, tak úplně prvotní komunikaci s chess.com ohledně MČR jsem začal já, protože jsem mohl využít osobního konaktu s majitelem, který občas mám. Dál už jsem nic nepodnikal, neberu to ani jako nějakou extra zásluhu. Tím prvotním kontaktem jsem chtěl jen pomoci a myslím, že se to tedy povedlo. To jen pro dokreslení toho, zda té akci přeji nebo nepřeji.

Do metafyziky zabíhat nechci, takže kdybych byl Vojta, musel bych reagovat jako Vojta :usmev: protože jinak bych Vojta nebyl. Otázka totiž je, jestli i ta reakce Vojty Pláta je OK. Můj názor je, že není. Někdo, kdo byl jednu chvíli psaný i jako ředitel toho turnaje by si prostě výlevy typu „oslíci a blbečci“ měl odpustit (konverzaci na FB zveřejňovat nebudu, i když se to asi může?).
Nehodlám jeho slabé komunikační schopnosti donekonečna omlouvat tím, že je to jinak špičkový hráč a velký talent. Pro mě je každý především člověk. A Vojta, ač je mu 26, se dost často chová jako by mu bylo 12.

Kdybychom se chtěli po Vojtovi nějak vozit, tak bychom třeba využili i tu jeho „indickou“ kauzu, ale protože to tak není, neudělali jsme to.

Samotné Lubošovo ztvárnění mi při čtení náhledu přišlo OK. I když u slov jako „plebs“ je problém, jak ho dotyčný používá. Já ho například vnímám negativně a nepoužil bych ho, zároveň ale musím respektovat význam toho slova, což je „chudina, prostý lid“, což v kontextu setkání naší šachové špičky a „běžných smrtelníků“ sedí.

Předpokládám, že v tom Unionu to bylo na konci listopadu. Do hospody chodím jen výjimečně, takže to musela být oslava naroznin. Tu partii mám dost v mlze, ale můžeme ji někdy zopakovat třeba po netu, kdyžtak napiš :usmev:

S klubem pro syna si myslím, že Desko Liberec je dobrá volba :mrknuti:

Honza

Vojtěch Plát

Honzo, za to ty se chováš jako velkej kluk. Například jak jsi dostal hysterický záchvat skrz to, že si Koutný dovolil použít fotku, na které jsem já a kterou jsi lehce upravil, případně jak jsi mi psal, jestli to myslím vážně s tím, že pro Petra hraju simultánku. Řeknu ti jedno: Nejsem tvůj majetek, co se týče fotky, dále nemáš právo mi říkat, co mám a co nemám dělat, je to čistě moje věc. Že jste s Lubošem rejpalové víme všichni, viz kauza s Biolkem. Já se vás neprosil o to, aby jste do toho nějak šťourali. Raději se starejte o sebe a mě na vašem serveru vynechte. Věřím, že to pochopíte a vyslyšíte moji prosbu. Přeji hezký den, VP

Jan Jílek

Tak ještě jednou a snad i naposled.
Hysterický záchvat jsem nedostal. Kdyby to tak bylo, trval bych na jejím nepoužívání hned během přenosů z turnaje kandidátů, to se ale nestalo, protože jsem chtěl, abys měl na přenosy klid.

Pak jsem tě ale požádal, abys fotku, kterou mi věnovala autorka, nepoužíval v MÉ ÚPRAVĚ – upravil jsem ji totiž pro Hodinku s mistrem ( např. https://youtu.be/9v_sT7fUmcw ) a ne pro to, aby ji byť nepřímo využíval někdo, kdo mě pomlouvá a rozšiřuje o mě lži. O tom, jestli myslíš vážně hraní nějaké simultánky jsem ti nepsal, tak si nevymýšlej.

Vojtěch Plát

Jedinej, kdo někoho pomlouvá jsi ty. Petr tě má naprosto u zadku, za to na každým rohu každýmu říkáš, ať je proti němu. Tak mlč. Nebudu na tebe mírnější jen proto, že máš nějaký handicap. Taže neflusej jen okolo sebe, díky.

Jan Jílek

A dost! Koutný mě pomluvil před 3000 lidí jen kvůli tomu, že jsem se rozhodl mu dál nepředávat práci v řádu stovek hodin ročně – https://uloz.to/file/qG6vB7qW9MNs/koutny-pomluvy-png. Zde je mj. důkaz, že jen na 1. „DVD“ Roberta Cveka jsem odpracoval cca 60 hodin práce – https://youtu.be/_xPMoKmX74k?t=139. Nikomu neříkám, ať je proti němu, ale když se mě někdo zeptá na názor, tak bez obalu řeknu, co si o něm myslím.
Nečekám, že bys na mě byl mírnější, po tvém včerejším doporučení, ať si jdu zaběhat (když víš, že nemůžu chodit). To je taková slovní msta na úrovni 5letého dítěte, které, když neví coby, řekne:“a ty máš hnusný vlasy“ :smich:

Michal Kazda

To Vám říkal sám P. Koutný, že má H. Jílka u zadku? A že každého obrací proti němu, taky? 😀 řekl bych, že jo 😀 všichni vidíme kdo koho proti komu obrací 😀 nezaujatý pozorovatel by si všiml, že pan Koutný není zcela zdráv… příjde na hodinku s mistrem, aby do chatu psal jen negativa, naschvál udělá přenos na poslední chvíli, aby se kryl s hodinku (nejspíš tím naštval i vlastního ajťáka, soudím dle kvality přenosu :D), kritizuje pod cizími jmény… Ten člověk musí být moc nešťastný, že se stará o životy cizích a škodí ostatním, je mi ho líto, takhle promarnit život…

Michal Kazda

Z článku vůbec nevyplývá, že je někdo proti Vám, jen pochvala, že jste sehnal sponzory, ale jiná souvislost by mě nenapadla, tak nechápu, že jste tak vztahovačnej… Článek je napsán k určitému datu a tak je logické, že počet účastníků bude přibývat.

Vojtěch Plát

Jinak jsi mi nenapsal nic k tomu, že se ti můj článek nelíbí, prostě ignor. Až sem se ozval, tak jsi mi napsal: „mně se nelíbil“. Nic víc. Nezeptal ses mě, zda verze, kterou chystáte uveřejnit, je v pořádku. Obešli jste mě a kdybych se neozval, tak děláš mrtvého brouka dodnes. Tohle beru jako podraz, nic jiného. Když si tedy můžete psát co chcete a jak chcete, tak já si budu používat fotku jakou chci a kdy chci, ptát se tě nebudu. Můžeš si tady hrát na neviňátko, kterému je furt ubližováno a který dělá jenom to dobré, ale uvnitř tebe je vesměs temno a je mi tě líto. Už tady víc psát nebudu a zvyšovat sledovanost ti taky nehodlám. Držte se kluci, brzo si tady budete psát jen sami pro sebe.

Jan Jílek

Bylo by fajn, kdybys alespoň občas reagoval na předkládaná fakta a nereagoval jen emocionálně. Nikdo nikoho neobešel, není mou povinností vydávat tvé reklamní články. To co požaduješ bývá poměrně často placené a ne málo. My jsme informovali po svém a myslím, že teď už nikdo ze čtenářů nemůže říct, neví o MČR online 😉 Navíc copy-paste verze ti vyšly jinde, tak můžeš být spokojen, absolutně :usmev:

Viktorie

Ale ještě nedávno jste chtěl, aby vyšel článek o mistrovství na tomto serveru :). A neříkal jste tenkrát, že jste o dopise v kauze s Biolkem věděl pár minut před zveřejněním? Ale tenkrát jste neprotestoval ;). Tak se teď nevztekejte.
Koho chleba jíš, toho píseň zpívej!!!

Luboš Zimniok

Dobrý den pan Kokto a děkuji za reakci a Váš názor na mě. :usmev: Často bývám jízlivý a sarkastický, to je pravda. Ale úplně stejně se vyjadřuji i o akcích, které pořádám třeba já.
Vadí Vám slovo „plebs“ ve větě „Titulovaní hráči neplatí startovné, plebs, který má zbytečných 150,-Kč, účet na chess.com a rychlé prsty (hraje se tempem 3minuty+1s/tah na partii), si může zablicat ve třináctikolovém turnaji.“
Proč? Slovo „plebs“se běžně užívá ve smyslu „prostý lid bez zvláštních privilegií“ . Přesně tak je to myšleno i v této větě-hráči s titulem výhody mají. Nebo ne? To ale neznamená, že bych to nějak kritizoval :usmev: Je to běžná praxe na většině turnajů. Nebo Vám vadí slovo „zbytečných“? Možná…Nevím.

Vadí Vám i zmínka o doposud 12 přihlášených platících (včera ráno jich tam víc nebylo) a někomu ještě i dovětek o kontrole peněženky. Pak byste si také mohl všimnout věty na konci odstavce, že není třeba panikařit a do zahájení je ještě dost času.
Pokud z toho všeho usuzujete, že jsem „egoistický duševní naháč plný zášti a závisti, který to nikdy nikam nedotáhl“, pak k tomu nemám co dodat :usmev:
Ale ano, máte pravdu, mohl jsem to napsat jinak…
Třeba: Titulovaní hráči neplatí vklad, netitulovaní platí 150,-Kč. … Přihlášené naleznete pod následujícím odkazem.
Přišlo by mi to „suché“.

Tím chci říct jen jedno: napsal jsem to tak, jak jsem zvyklý psát (a opravdu tak píši i o svých akcích). Ne každému se to musí líbit, ale nikoho nenutím ani ke čtení, ani k adoraci pisatele. K online turnaji mám chladný vztah-tedy ani záporný, ani kladný. Beru jej jako akci, kterou budu sledovat, ale nijak se mě osobně netýká. To je i odpověď na Vaší větu: Nechtěl bych být ve vaší nepřející kůži a každý den sledovat nárůst.
Spíše však mám dojem, že se zmínkou o turnaji cítil dotčený (i když stále nechápu proč) jeden z jeho duchovních otců…a to jsem si dovolil v očích jeho příznivců asi až moc-dotknout se někoho, pro nějž je svoboda (jeho) slova vším (teď je to sarkasmus kombinovaný s jízlivostí).

Milan Kokta

Dobrý den, pane Zimnioku,

také díky za reakci, stejně jako představení vaší povahy. Jízlivost myslím není dobrá lidská vlastnost (čímž vás samozřejmě nesoudím, nejsem Bůh), sarkasmus kvituji. Vyjadřujete-li se ke svým akcím stejně, můj názor na vás se nepatrně mění. Dolovuji si však zapochybovat o slově „úplně“.

Vaše snaha o vykličkování ohledně termínu „plebs“ na mě působí úsměvně. Nicméně tato je nyní zcela pochopitelná. Proč? Protože váš výklad „prostého lidu bez zvláštních privilegií“ pochází z Ottova slovníku naučného a týká se starověkých Římanů. Toto slovo se však běžně v daném smyslu neužívá, nelžete si do kapsy. Tímto termínem se v hovorové češtině označuje „chátra, spodina, obyvatelstvo nižší kategorie“. (Zdroj: cs.wikipedia.org) Poměr historických nadšenců v běžné populaci je průměrnému čtenáři, na rozdíl od historické literatury, jistě dobře znám.

Slovo „zbytečných“ mi nevadí. I když i zde je má představa zcela jiná. Nikdo nemá zbytečné peníze. Nauka zvaná Ekonomie myslím pěkně popisuje spotřebitelské chování jedince, kdy tento ve snaze maximalizovat svůj užitek volí, jak své prostředky utratí. Pokud někdo vloží peníze do turnaje namísto koupě jednoho a půltého balení velké čokolády Milka (toho času nezlevněné), říká tím, že upřednostňuje šachový zážitek před zážitkem svých chuťových buněk. Například já v této souvislosti říkám, že bych se nebránil upřít si čokolády třeba tři.

Váš dovětek stran panikaření jsem samozřejmě zaznamenal. Tento lehce osladil můj zahořklý pocit z celého příspěvku. V reakci na otázku v príspěvku Honzy uvádím, že stejně tak jsem si všiml i chvály Vojty. Nicméně pokud např. napíšete knihu o ministerském předsedovi (zde se vyvaruji adresného užití jak civilního jména, tak krycího jména ve svazku STB), v rámci níž budete poukazovat na jeho slabiny, dojem o něm a jeho aktivitách jistě pár slov typu „ale mám ho rád“ v dovětku autora nezlepší.

Ohledně „egoistického duševního naháče plného zášti a závisti“, nikdy jsem nenapsal, že to usuzuji, a tedy že si to o vás myslím. Přečtěte si můj post, prosím, ještě jednou. Pravdou však je, že nejeden vnímavý čtenář Ottova slovníku by si to mezi řádky i přečíst mohl. Díky za vstřícné gesto uznání, že se to dalo napsat i jinak. Zde vás chápu, má se to stejně jako s většinou facebookových přispěvků, tvůrce se zpravidla snaží dělat příspěvky atraktivnější, a tím sebe zajímavějším. Jistě se mnou budete souhlasit, že se to ale nesmí přehánět.

Souhlasím, ke čtení vašeho příspěvku jste mě nedonutil, rád jsem tak učinil ze své iniciativy, a samozřejmě máte pravdu, článek se mi nelíbil. Vězte však, že má reakce neměla za cíl vás dehonestovat, ale přispět pohledem nezaujatého nadšence. Měla to být zdravá kritika, která se obecně považuje za prospěšnou, jelikož má sílu něco změnit. Váš článek považuji, při vší skromnosti, za kritikou nezdravou.

Pěkný den a šachu zdar!

Milan

Luboš Zimniok

Děkuji za vysvětlení slova „plebs“. Ujišťuji Vás, že jsem užití toho slova zvažoval ještě před zveřejněním příspěvku a stejně tak jako Vy, jsem se nejdříve podíval, jaký je jeho výklad.
V souvislosti s tím, že část hráčů má jistá privilegia, mi užití tohoto slova nepřišlo nevhodné (navíc i proto, že ani já nepatřím k „lepším“ [píši v uvozovkách, aby to nebylo vážně míněno] vrstvám) a slovo „plebs“ mě neuráží.
Opět Vám dám za pravdu: ne vždy píši úplně stejně :usmev: Mnohdy bývám ještě více sarkastický a jedovatější. Na sachy.cz, však nepíši jen za sebe, proto se dost mírním a kontroluji.
Ale jinak se můžete v klidu podívat na sachykarvina.cz (99,99999% příspěvků je mých) a posoudit, zda jsem jinde méně jedovatý. Občas ano, když nemám náladu na nic…
V každém případě oceňuji Váš korektní příspěvek (i když to vidíme oba jinak).
Děkuji za Váš názor.
Luboš Z.

Milan Kokta

Na rozdíl od předchozí reakce, dávám té poslední „+“. (nejde mi sem vložit mkrací smajlík)

Luboš Zimniok

Nemusíte dávat „+“ :usmev: . Mrkací ( i jiný) smajlík vložit jde, jen se neobjeví na prvních řádcích (pokud je komentář dlouhý), ale až níže po rozbalení.
Víte, kritika netěší asi nikoho, ale pokud je kritika napsána normálně, neurazí. Tedy alespoň mě ne :usmev: .
I teď, po dlouhých diskusích, bych to napsal asi naprosto stejně :mrknuti: Asi se už nezměním…
Jo….
a několik „mrkáčů“ a palec…
 :mrknuti: :mrknuti: :palec-nahoru:

Jim Vasilis

Pane Kokto, myslím, že se mýlíte. Vyhledal jsem si termín “ šachový plebs “ na googlu a ve svých článcích jej použili například Jan Kalendovský ( byť v uvozovkách ) a Igor Štohl. “ Pritom si treba uvedomiť, že špičkoví veľmajstri dosiahli svoj status najmä tým, že niektoré veci robia inak a lepšie, ako bežný šachový plebs. “ – citace z článku “ Treba znova vynadchádzať koleso ? „

Milan Kokta

Jime,

pokud Ing. Zeman (schvalne nepisu prezident) v ramci jedne kauzy tykajici se ruskych zpevacek uzije slova „kunda“ (snad nikoho nepohorsim, kdyz tak mluvi i nejvyssi statni cinitel) v jistem, jim zamyslenem vyznamu, jiste to na vyznamu slova „kunda“ nic nemeni, jestli mi rozumite. Jinymi slovy, tim, ze dva lide uziji termimu v urcitem vyznamu ve svych clancich, jiste nezmeni jeho vnimani zbylymi 9 000 000 spoluobcany. Nepocitam kojence, batolata a ctenare Ottova slovniku naucneho. Navrhuji vam zkusit empiricky vyzkum, az bude ukoncen nouzovy stav, skocte k vam na namesti a nahodne konfrontujte 100 kolemjdoucich. A vite co, mozna si usetrete namahu, ja vam rad usporim cas a sdelim vysledek. Z onech 100 jich hned „101“ nebude znat pany Kalenskeho a Stohla, 1 vzpomene cisare Nera, 55ti lidem nebude termin rikat zhola nic a zbylych 44 se na vas nezatvari zrovna privetive. Pokud presto pruzkum provedete, sdelte mi, prosim, jeho vysledek, docela by me zajimal.

Pekny den

Milan

Jan Jílek

Nezlob se na mě, Milane, ale s Tvým posledním příspěvkem nesouhlasím. Zjištění Jima považuji za zajímavé. Jak jsem psal, já bych slovo „plebs“ nepoužil, ale pokud jej mohou používat i takové persony československé šachové scény, jakými zmínění pánové bezesporu jsou, bylo by nespravedlivé mít na nějakého neznámého Zimnioka úplně jiný metr. Chápu, že se článek nemusí líbit všem, asi to není ani cílem, ale na těch příkladech je mj. vidět, že např. to užití není jednoznačně nevhodné, lépe řečeno, „in dubio pro reo“.

Luboš Zimniok

Hmmm, nasadili jste mi brouka do hlavy. Jestli já neměl raději napsat třeba: „Hráči platí 150 Kč, šlechta neplatí.“ ??? 😀 Pořád nechápu, co se tady řeší. Se slovem „plebs“ nemám problém (ani se šlechtou) a v pohodě tohle slovo použiji i příště… :usmev: A aby mi náhodou někdo něco nepředhazoval: přijde mi logické i spravedlivé, že „běžní hráči“ platí a „neběžní“ neplatí :mrknuti:

Zdeněk Čekal

Tak GM Cvek nakonec padl v koncovce. Ale partii jsem sehrál jako vepř…
https://lichess.org/gUgELSSt/black#62
34…Ke7?? Proč? Jf4 vedlo k remis. Vychlastal jsem příliš mnoho skotské + vodky. Po 37.Kg3 stojí Robert bez jakékoliv pochybnosti na výhru. 37.Ve-f1 vedlo k výhře. Umím víceméně ho… Vyhrál jsem nezaslouženě a bod mě netěší.

Zdeněk Čekal

Používáte „dvojí metr,“ pane Zimnioku, při hodnocení totožných událostí. Na jedné straně „byl dobře se bavící Štěpán poražen (7 výher, 1 remíza, 12 proher)“ a na straně druhé „Petr Koutný si sám chtěl vyzkoušet hru proti více soupeřům. Přecenil však nejen své síly, ale i technické možnosti online přenosu. Výsledek simultánky: 7 výher, 3 remízy a 12 proher.“ Dovolím si Vás upozornit na fakt, že pan Koutný docílil v podstatě identického výsledku jako renomovaný velmistr s ratingem o 300 bodů vyšším. Bylo by nesmírně zajímavé uspořádat simultánku proti „plebsu,“ kde hlavní roli „simultáníka“ by jste ztvárnil Vy, pane Zimnioku. Nezaujatý divák by tak měl jedinečnou příležitost porovnat šachovou sílu leadrů (Zimniok a Koutný) dvou špičkových portálů. Pokud na tento druh akce budete mít koule, vězte pane Zimnioku, že do simultánky proti Vám nastoupím. Jěště předkládám malý důkaz o tom, že Petr Koutný vůbec není špatný hráč…
https://lichess.org/XGqricWW/white

Jan Jílek

Pane Čekale, nikdy jsem netvrdil (a ani si nemyslím), že je PK špatný hráč. To, že přecenil možnosti přenosu je zřejmý fakt. U Štěpána šlo ve velké míře o to, že na dané tempo bylo příliš mnoho lidí, takže se to s rozumným výsledkem uhrát nedalo.
Než samotný výsledek oné simultánky pana Koutného mi přijde zarážející, že nejdříve je (již klasicky) bombasticky oznámena a po jejím odehrání aby člověk horko těžko sháněl informace, jak to vlastně dopadlo…To Vám nepřijde nepoměrné?

Zdeněk Čekal

Výsledky, myslím, byly publikovány na FB RaP. Psal jsem tam jeden koment k simultánce.

Jan Jílek

OK. Na tom webu jsem blokován. Promo bylo děláno na NŠS, tak jsem myslel, že alespoň nějaké bleskové shrnutí bude také tam.

Luboš Zimniok

Ne, nepoužívám dvojí metr. Nenapsal, že je Petr Koutný špatný hráč. Jen, že přecenil své síly a to je rozdíl. :usmev: Na rozdíl od mnoha sebevědomých hráčů jsem realista, nemám důvod hrát proti více hráčům. Ale pokud mě chcete vyzvat na partii rapidu (7+3) nebo blicky (3+2) , nebráním se, hraji pro zábavu :usmev:
Na lichess mě najdete pod nickem lzchips . Klidně se můžeme domluvit na nějaké hodině.

Jan Jílek

A co to udělat u nás na herně a třeba i s komentářem? :usmev: Úplně to vidím:“Zápas století (po Reykjavíku) – Čekal – Zimniok, komentuje X“ :smich:

Zdeněk Čekal

Jsem pro…Na všemožných šachových webech používám nick ciki333. Domluvme se na termínu blitz (3+2) v průběhu tohoto týdne. Dnes od 18:00 mě čeká simultánka s GM Cvekem a jsem již v myšlenkách u virtuálního stolu. Zde, ač nerad, se musím přiznat k jedné věci…Paralyzuje mě strach. Robert mi již v minulosti uštědřil nehorázný výprask „face to face“ během tréninku v prostorách TJ Pankrác.

Luboš Zimniok

Souhlasím s tempem. Horší to bude s termínem. V nejhorším případě v sobotu (přes týden pracuji do 22:00 :usmev: , doma bývám po 23:00).

Zdeněk Čekal

Dám Vám číslo mobilu. Zavolejte mi, jak se Vám to bude hodit, vyjma času 5:00 až 13:00 (to spím)

Jan Jílek

Číslo jsem radši smazal, roboti nikdy nespí :mrknuti: ale Luboš ho má.

Zdeněk Čekal

OK. Ale ať mi v průběhu týdne zavolá. Výzvu pana Zimnioka přijímám. Pro začátek bychom se mohli utkat v zápase na šest partií.

Vojtěch Plát

Člověk se o něco snaží, obvolává sponzory a jízlivej Zimniok se mu pak společně s Jílkem akorát vysmějou…Čekám, že zorganizujete něco vy, taky se pak do vás budu strefovat. Přál bych si odteď, aby už zde nikdy nebylo zveřejněno mé jméno, v žádné souvislosti. Věřím, že to pro vás, pánové, nebude žádný problém. Děkuji.

Luboš Zimniok

 :usmev: No tak to bohužel nemohu slíbit, ani kdybych chtěl, ale pokusím se o to. Nebyl jsem nijak jízlivý. Mimochodem, dal jsem si i tu práci a podíval se i na jiný server, kde se o turnaji píše. Pořád vidím v odkazu 12 přihlášených…. Howgh.

Vojtěch Plát

Kdyby sis mě bezdůvodně nebloknul na facebooku, tak bys věděl, že seznam bude aktuální, až bude potvrzen vklad. A jestli nejsi úplně tak dementní, jak vypadáš, tak víš, že je svátek. A taky by ti mohlo cvaknout, že nemám přístup k bankovnímu účtu svazu. Od zítřka bude seznam jednou denně aktualizovaný. Momentálně eviduji 26 přihlášených hráčů, u 15 z nich čekám na potvrzený vklad. Howgh vole.

Jan Jílek

Budu mluvit za sebe a jen za sebe. Tomu MČR online fandím, je fajn, že se něco děje. A vnímám dost pozitivně i to, že ses o to, Vojto, hodně zasadil.

Mrzí mě, že tě to tak naštvalo. Článek jsem viděl před vydáním a nepřišlo mi to nějak výbušné.

Prosím o zjemnění tónu v komentářích. Od jisté doby jsou komentáře pod články privilegium, jehož využívání má ale jistá pravidla.

Budeme rádi, když nás budeš průběžně informovat o dalším vývoji přihlášených, jak už jsem psal, je to zajímavá myšlenka a já věřím, že celková účast bude dostačující i když i v mých očích je počet oficiálně přihlášených trochu za očekáváním.

Vojtěch Plát

aktualizoval jsem seznam na chess-results a uvedl tam u lidí, kde se čeká na platbu. I pro oslíky a blbečky ze severu(Liberec a Karviná)

Vojtěch Plát

To s těma sponzorama je nějaký vtip? Člověk se snaží něco seriózně udělat, domluvit a ty napíšeš Luboši tohle? To jako vážně? Jdi s prominutím někam s takovou propagací…Navíc máte zcela mylné informace i o počtu účastníků. Napřed si přečtěte propozice, případně nss.cz, kde jsem si článek radši napsal sám. Pak možná zmínka o 12 hráčích zmizí. Já jsem tobě ani Honzovi nic neudělal, ale vadí vám, že jsem hrál pro Koutného simultánku? Vážně tomu nerozumím…

Luboš Zimniok

Nějak nechápu, co tě tak rozžhavilo. Jen jsem napsal, že pokud nebude dost platících hráčů, bude celá akce ze sponzorských darů, což je, myslím, celkem logické a normální. 12 hráčů je v odkazu, o němž se píše na stránkách svazu. Nic jiného jsem o turnaji nečetl (a ani nehodlám).

melanom

Pane Zimnioku,
Vaše ironie na adresu Vojty je z Vašich komentářů až do očí bijící. Počet zájemců o MČR v bleskovém šachu slušně narůstá /můžete sám sledovat na chess-results/. Chcete-li Vojtu podpořit přihlaste se i s panem Jílkem na online MČR v bleskovém šachu. Věřím, že Vám pořadatel vyjde vstříc a odpustí Vám plebs /startovné/. Což bych z jeho strany považoval za vstřícný krok vzhledem k propagaci, jakou této akci děláte. Není nic lepšího než se sám zúčastnit. Případný sponzorský dar na podporu této akce je od Vás vítán

Jan Jílek

Já vnímám článek tak, že má vtip a nadhled. Třeba ta pasáž, že před určitým časem by podobná spolupráce VP + svaz asi nepřipadala v úvahu je trefná, to když tu Vojta psal celkem drsné příspěvky, mj. i o tělních tekutinách apod.

Na účast už se mě ptali jiní a odpověď je stejná – co bych tam dělal? Jsem jen „hobík“ a tedy příliš špatný hráč pro akci typu MČR.

Na sponzorský dar to letos nevidím, uvažoval jsem o tom, ale na to jsme včera s Vojtou příliš „konverzovali“.

melanom

Vy se furt k něčemu vracíte a vytahujete kostlivce ze skříně. Prostě Vám to nedá. Zkuste se nad to vše povznést a myslet si o tom své. Když je Vám tato akce proti srsti, a ten kdo se ji ujal ještě více tak ji prostě nekomentujte. Ironie nesluší ženám, jízlivost Vám. Sponzorský dar dali jiní, třeba ti, kterým se tato akce zamlouvá

Jan Jílek

Kdyby mi byla tato akce proti srsti, tak přeci nepíšu úvodní konverzaci s majitelem chess.com, nezjišťuji možnosti a nepředávám kontakty.

Samozřejmě, že by bylo hezké, kdyby online akce podobné důležitosti mohla být např. u nás na herně, ale protože jsem soudný, vím, že to možné není (nejsem např. schopen garantovat anti-cheat) tak takové ambice nemám.

Na Vojtovi mě štve tak maximálně to, jakým způsobem komunikuje, jinak proti němu nic nemám.

57
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x