Týdenní směska

Přesnější výraz je „několikadenní směska“, protože čas běží nějak rychle a pomalu nevnímám, v jakém časovém období se nacházím.
Hraje se. V reálu i na internetu. V dnešním přehledu: krátká zpráva o mistrovství Faerských ostrovů 🙂 , online memoriál Jurije Razuvajeva, německý Tegernsee Masters (s českou účastí), Lublin Union Memorial 2020 a pár hloupostí….

O mistrovství Faerských ostrovů jsme již psali (zde). Turnaj o osmi lidech hraný systémem každý s každým se hrál ve dvou víkendech. Celkem logicky, většina hráčů nebyli profesionálové a zřejmě dělí svůj čas mezi rybolov, chov ovcí a šachy, popř. u mladších ročníků ještě i školu.
V turnaji dosáhli pěti a půl bodů dva hráči: zkušený FM Høgni Egilstoft Nielsen a mladý (14 let) Luitjen Akselsson Apol. Partie obou hráčů v posledním sedmém kole skončila remízou a musel se hrát zápas na čtyři partie, který rozhodl o mistru Faerských ostrovů. Z textu usuzuji, že se hrály dvě rapid partie, pak dvě blicky a na armageddon už nedošlo, protože Høgni Egilstoft Nielsen zvítězil po remíze v rapidech (1-1) v obou bleskovkách. Ovšem je možné, že se pletu, protože mé znalosti faerštiny zatím nejsou nijak velké :usmev: .
(Zjistil jsem ale, že to není až tak těžké. Je to směs staré němčiny, angličtiny, norštiny a islandštiny a jak každý polyglot jistě dobře ví, mnoho slov v těchto jazycích má společný základ. Prostě brnkačka. :smich: )

Za zmínku stojí závěrečná pozice poslední partie zápasu. Pokud se domníváte, že zvítězil bílý, jste na omylu. Vyhrál černý, asi na čas (?).

Více informací najdete na stránkách Faerského šachového svazu, kde jsou kromě popisu finálového zápasu také hezké fotky z hrací místnosti.


Mimochodem, když už jsem tady zmiňoval rybolov a chov ovcí… Před několika týdny jsem na FB stránce jednoho šachového trenéra (Polsko) viděl omluvu účastníka online tréninků.  Nepamatuji si to přesně, ale snad se moc nepletu… Bylo to něco takového:
„Dobrý den, omlouvám se, dnes se bohužel nemohu zúčastnit online šachového tréninku, musím orat brambory.“ :usmev:


Na webu chess.com (můj neoblíbený :usmev: ) se odehrál online memoriál Jurije Razuvajeva. Osm hráčů (Kramnik, Nepomňašči, Kobalja, Tomaševsky, Gelfand, Lautier, Motyljev a Potkin) hrálo jednokolový bleskový turnaj (tempo 3+2), první dva pak zápas o vítěze turnaje.
Vítězem základní části se stal se šesti body Tomaševsky před Kramnikem (5 bodů), který se do finále dostal díky lepšímu vedlejšímu hodnocení na úkor třetího Nepomňaščiho (5 bodů).

Ve finále pak vyhrál Kramnik v poměru 1.5-0.5. Ovšem musím říct, že Vladimir musel šachanistické příručky studovat opravdu velmi důkladně. Před nějakou dobou přišel s návrhem na zrušení rošády (pro šachanisty nic nového-„Nerošuješ!“), teď hrál v obou finálových partiích bez dámy a minimálně jednou byl úplně prohraný (řekl bych, že dvakrát).
Partie, za které by se nemusel stydět žádný šachanista. Tedy ani já či Jirka Hurta nebo Honza Repák :smich: .

 


U online turnajů ještě chvilku zůstaneme.
Minulý víkend se konalo hned několik turnajů organizovaných serverem chess-news.ru na lichess.org.
Jsem líný přepisovat jména vítězů jednotlivých turnajů :usmev: , tak alespoň screenshot s vítězi jednotlivých kategorií s poznámkou, že pokud vidíte u přezdívky „not identified“, pak se hráče doposud nepodařilo ztotožnit a nezdaří-li se to, nebude mu vyplacena finanční cena.
Vítězem hlavního turnaje se stal GM Vugar Rasulov.


V malém lázeňském městečku (či spíše vesnici) u jezera Tegernsee se ve dnech 31.10.-8.11.2020 sešlo deset hráčů na turnaji Tegernsee Masters. Mezi nimi jako pátý nasazený i český GM Thai Dai Van Nguyen. Hrálo se o cenový fond ve výši 7 500 Eur a o normy :usmev: . Průměrné ELO turnaje 2576.
Bohužel, z turnaje po prvním kole (???) odstoupil mladý německý talent Vincent Keymer. Ty tři otazníky jsou v předchozí větě z toho důvodu, že jsem vše tak úplně nepochopil. V prvním kole Keymer vyhrál, pak jsem viděl, že ještě ve druhém a třetím kole (proti Vanovi) bylo na onlinu zahráno několik tahů, ale z tabulky vyplývá, že tato kola nebyla započtena do konečných výsledků. Nevím, snad nemoc …
V každém případě Thai Dai Van Nguyen nezklamal. V turnaji obsadil se čtyřmi body páté místo (a vydělal si 500 „éček“ :potlesk: ). Vanovi se nedařilo černými figurami (skóre z pohledu bílého 3-1), bílými však 2x zvítězil a 2x remízoval. V partii s Indem Leonem Lukem Mendoncou mu trochu pomohlo štěstí, když mladý Ind vymyslel kombinaci, po které místo zisku materiálu ztratil dámu. Zřejmě neviděl jednoduché vyvrácení, tedy že by po plánovaném 24. … Jxe2+ nemusel bílý ustupovat králem, ale jednoduše by šachujícího střelce na c7 zlikvidoval napadenou dámou z c1.

Vítězem turnaje se se 6.5 body stal německý GM Alexander Donchenko.


V reálu se hraje také v Polsku. V Lublinu se hraje od 5.11. do 10.11. už 12.ročník velmistrovského turnaje. Po pěti odehraných kolech je v čele zatím mladý IM Paweł Teclaf.
Výsledky najdete na chessarbiter, online partie lze sledovat např. na chessbomb.


Perlička… Ve čtvrtek mi volal dobrý přítel a přišel se zajímavým návrhem: „Hele, neplánuješ udělat nějaký undergroundový šachový turnaj? …že bychom se někde potají sešli. Jako za starých časů, kdy se jezdilo na zakázané koncerty!“
Hmmm, asi to zvážím :smich:


Otázka na závěr: víte, co je „šopa“? Šopa je jiný název pro kůlničku, v níž můžete skladovat kde co. Nářadí harampádí, prostě cokoli.
Shop (čti „šop“) je anglicky „obchod“.

Nedávno jsem několikrát viděl „reklamu“ na prodej šachového zboží:
Jen v našem e-schopu nakoupíte… atd. ‚  :smich:

Z uvedeného dedukuji, že e-schop je obdobou e-kůlny, taková e-šopa, a e-shop je e-obchodem.
Rada na konec: nekupujte v e-schopu, nakupujte v e-shopu :mrknuti:

5 5 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
15 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Navara

Vidím, že v turnaji Chess-News B skončil druhý jistý Nikita Barashev, který má rating v rapid šachu 1511, v klasice žádný: https://ratings.fide.com/profile/24206784
A na internetu hraje takovéhle partie:
https://lichess.org/befde2Nf
https://lichess.org/6ys5cRBg/black
Opakovaně hrát tak rychle neteoretická zahájení a následně tak dobře s minimální časovou spotřebou dokáže odhadem tak deset lidí na světě, přičemž tenhle hráč mezi ně určitě nepatří. (Já rovněž ne.)
Myslete si o tom, co chcete, můj názor je jasný.
Aspoň jsem díky tomu výrazně omezil hraní na internetu proti anonymním soupeřům, je to poněkud návyková a z mého subjektivního pohledu nepříliš přínosná činnost.

Jan Jílek

Podvádění na internetu při hře je prostě problém, u kterého, alespoň zatím, nevidím rozumné a praktické řešení, bohužel  :smutek: 
 
PS: Davide, momentálně má komentářový systém nastaveno, že pokud je v příspěvku dva a více odkazů, je vyžadováno schválení – proto ta prodleva – omlouvám se. Zkusím vymyslet nějaké lepší řešení.

David Navara

Nic se nestalo, mně to omezení připadá rozumné. Kdybych to věděl, odkaz na FIDE bych vynechal. Jinak několikahodinová prodleva při zveřejnění komentáře tady vůbec nevadí.

zakzak

https://lichess.org/@/BarashevNikita Tenhle týpek má odehráno přes 21000 partií na lichess. Asi bych se divil, že by ho neodhalili.

David Navara

Ten Nikita Barašev v minutovkách hraje výborné tahy téměř okamžitě (do sekundy), zatímco hrubé i jiné chyby obvykle dělá za několik sekund. Musí ty chybné tahy sám najít?
Podobný jev sám o sobě nemusí svědčit o podvodu. U velmistrů to někdy bývá tak, že v jednoduchých pozicích zahrají dobrý tah okamžitě, zatímco ve složitých se zamyslí a často stejně nenajdou správné pokračování. Ale u hráče s ratingem 1500 to může mít jiné vysvětlení.
Veřejně psát podobné věci je ošemetná záležitost, obzvláště když někdo hraje pod vlastním jménem. Ale tady si jsem jistý přinejmenším na 99,9 %, že něco není v pořádku. (Přičemž pokud silný velmistr získává ceny jako anonymní chlapec bez ratingu, patří to také do této kategorie.)
Není úplně vyloučené, že je to malý génius, který se zázračně zlepšil, ale z těch všech možností je to ta nejméně pravděpodobná. Také není úplně vyloučené, že do mne uhodí blesk.
Pan Surov se ptal organizátorů turnaje a ti říkali, že dotyčného sledovali kamerou a prý hrál čestně. A že mu nezbývá, než jim to věřit. (Tam se ale hrály tříminutovky, v nichž by asi měl čas i na jiné možnosti podvodu. Na stránkách zpravy.sachy.cz se to rozebíralo, ale osobně se v těchto záležitostech nevyznám a nedovedu posoudit, zda by v tříminutovkách stihl využít pomoc „přítele na internetu“.)

Zdenek Cekal

„Existují různí klienti pro hru online. Namátkou: Babaschess, Thief, Jin Chess, Pychess atd. Stačí nakonfigurovat server a … program :usmev: , který bude hrát místo hráče, popř.doinstalovat makra nebo jiné doplňky. Není třeba „nápověda“, sledování jiného monitoru atp.“
 
Pane Zimnioku, do dnešních 13:43 hod jsem netušil, že i ve formátech 3+2, či svižnějších, lze podvádět. Ty, Vámi uváděné „potvory“ jako Babachess atd., fungují na stejném principu jako „boti“ v pokerových turnajích hraných na internetu? Z příspěvku je zřejmé, že se v problematice „boje s cheatingem“ vyznáte daleko lépe než valná část šachové komunity. Neplánujete na dané téma, které je čím dál tím více aktuálnější, napsat pojednání? Alespoň, jako poloanalfabet na PC, bych si rozšířil (a se mnou mnozí další) obzory…
 

Karel Jan Adamus

Vážený pane Zimniok,
k otázce na závěr…co je to šopa,kolega Franta věděl a přišel s touto věcí.Zimniok rovná se po našimu Brambor.A dokonce Brambor rovná se po našimu Kobzol.Dle přítele Franty se vážený pane Zimnioku jmenujete Zimniok,Brambor,Kobzol. Je tomu tak? Bez urážky!Pěkný večer:-(

Tadeáš Kriebel

Keymer měl údajně pozitivní kontakt ve škole a vytrasovali ho až po prvním kole, alespoň tak jsem to vyčetl z německé Chessbase 🙂

David Navara

To je další důkaz, že školní docházka škodí šachové kariéře. (Uznávám, že to není zrovna pěkný žert.)
Vincent Keymer po výhře v první partii další už nehrál. Koronavirus podle všeho nechytil, ale musel zůstat v karanténě. Škoda, jeho účast by určitě byla zpestřením soutěže, je to v současnosti největší německý talent a věřím, že nejpozději do tří let překročí hranici 2700. (Na přesnější prognózy si netroufám.)

15
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x