Cheaterské okénko

Inspirací k napsání tohoto příspěvku byly komentáře několika našich čtenářů k výsledkům některých online turnajů. Předesílám, že nejsem odborník na cheatovací programy, ale s počítači pracuji od roku 1996 (začínal jsem na unixovém terminálu 🙂 ) a leccos o nich vím.

Přesněji řečeno, vím o nich dost na to, abych si dokázal představit, co všechno je možné  :usmev: . Doufám, že nikdo nebude brát následující řádky jako návod k cheatingu, ačkoli, jak všichni víme z historie, i dobré myšlenky se dají snadno zneužít (říká se tomu „pokrok“).

Cheaterské okénko

K věci… Hraje se turnaj, jehož se účastní hromada silných hráčů a také spousta „amatérů“, kteří chtějí nejen změřit síly se silnějšími, ale jde jim i o cenu či „prestiž“. Mezi vítězi turnaje se pak (náhodou?) ocitne i hráč, který v reálném světě odehrál za celý svůj život jen pár turnajů s nevalným výsledkem. Ovšem v online světě je to hvězda, která bez větších problémů „mastí“ titulované hráče. Jako účastník turnaje nebo obyčejný divák pojmete podezření, že něco není v pořádku. Jste-li účastníkem turnaje, pak máte právo vznést obvinění z cheatingu (snad každý ví, co znamená slovo cheating a nemusím je zde překládat, ale pro jistotu: cheating = podvádění.), příslušný orgán je posoudí a vyhodnotí (Reganův test atp.). Vaše podezření se však nepotvrdí.
Jak je to možné?

V knize J.Averbacha a A.Kotova Šachová škola je u Sicilské obrany hezký nadpis: Granát a pancíř. Nějak se mi to vrylo do paměti. Chci tím říct, že cheating a různé jiné „obcházení“ ochran (třeba u programů) fungují na podobném principu: jedna strana vymyslí ochranu, druhá se jí snaží prolomit.

Pokud se nic u hráče nenašlo a přesto jste přesvědčeni, že je to cheater, může to znamenat buď to, že se mýlíte a jde o génia, nebo to znamená, že cheateři jsou o krok napřed. Na rozdíl od ochran programů, kde výrobce vytvoří ochranu a hackeři se ji snaží prolomit, je „pancířem“ v případě šachového cheatingu právě cheatovací program a slušní šachisté by se jej měli pokoušet odhalit. Bohužel to ve světě, kde (oprávněně) platí presumpce neviny, není zrovna jednoduchý úkol.

Pod článkem Týdenní směska se k výsledkům turnaje kromě Davida Navary, který vyslovil pochybnosti o jednom z hráčů (podle mě zcela oprávněné), v diskusi vyjádřil i čtenář „zakzak“ s logickým komentářem, že onen hráč má na lichessu odehráno přes 20 000 partií a že by tedy v případě podvádění měl být dávno odhalen.
Měl…
Onen mladík hraje převážně hry s velmi omezeným časem, 1/4 minuty na celou partii nebo 1/2 minuty na celou partii.
Jak o něm (jeho partiích) píše David Navara: v těžkých pozicích se rozhoduje velice rychle a chybuje naopak až po delším přemýšlení. To samo o sobě není důkaz o podvádění, ale je to přinejmenším dost podezřelé.

Možná si pamatujete, jak český „sluníčkový“ spolek, kde všichni dělají vše pro blaho českého šachu a všichni jsou jen a jen pozitivní (není řeč o Covidu) a o peníze vůbec, ale vůbec nejde (troufám si tvrdit, že je to přesně naopak-peníze na prvním místě!), jednu dobu hodně aktivně (až podezřele aktivně)  podporoval projekt „Šachy pro všechny“, jehož hybatelem byl i údajný český „velmistr“, který nabízel trénovaní za pár dolarů  :usmev: (psali jsme zde).

Stačilo se podívat na jeho „bullet“ partie na lichessu, kde onen borec byl údajně schopen naklikat 6-8 tahů během jedné vteřiny. Nikoli nesmyslných tahů.
Byl odhalen, ale tvrdím, že odhaleni jsou jen ti, kteří jsou hloupí-buď nerozumí počítačům nebo mají tak vysoké sebevědomí („Mě nemohou chytit!“), že ztratí soudnost.
Jak to „slavný český GM“ nabízející trénink za 7$ dokázal? Podobně jako jiní, jen byl o dost hloupější.

Předpokládám, že stejně jako ruský mladík, o jehož kvalitách David pochybuje, i český „GM“, který chtěl poskytovat tréninky za pár kaček, využil šachového bota (bot=zkrácenina slova robot viz wikipedie).

Jak takový bot funguje se můžete podívat třeba na „instruktážním“ promo videu k jednomu takovému botu. Mimochodem, můžete jej během partie vypínat či zapínat, používat různé módy atd.

Český hloupý Honza byl na lichessu chycen, protože byl směšně naivní. Nejenže byl schopen udělat x-tahů za vteřinu, ale ještě k tomu používal prakticky nejsilnější verze šachových programů.

Ale ruský „moloděc“ není tak hloupý. Umí nastavit šachový program, aby ošálil kontrolu. Není to nic těžkého, stačí nastavit jeho sílu a styl hry (nebo zvolit neobvyklý či slabší program). Když k tomu přidáte nějakou knihovnu nesmyslných zahájení (klidně může být použita databáze mých partií  :smich: ), může to vypadat, že u PC opravdu sedí živý člověk.

David jen vyjádřil pochybnosti, já si troufám tvrdit, že onen ruský mladík nehraje fér. Klidně mě může žalovat…. Před několika hodinami sehrál v simultánce partii se Sergejem Žigalkem. Oba dělali chyby, dokonce i hrubé chyby, takže ani sám Regan by zřejmě nepoznal, že na straně černých seděl bůhví jaký šachový program. Normální člověk, a nemusí to být David Navara nebo nějaký jiný velmistr, však po přehrání partie pozná, že vůdce černých figur šachu vůbec nerozumí. Přesto má na lichessu rating mezi 2400-2500. V partii s Žigalkem s necelými šestnácti vteřinami na hodinách (od 76.tahu mat 13.tahem … a klidně to odtahám v reálu v polovičním čase) není schopen dát osamocenému bílému králi mat věží a králem. Myslíte si, že je 16 vteřin na několik opravdu jasných tahů málo? Já ne.

David Navara psal, že má jasno, ale zdržel se přímého vyjádření. David je však na rozdíl ode mě korektní člověk  :usmev: , já ne a mohu si dovolit tvrdit, že mladý ruský hráč je na 99,999999 % cheater. Podle mě prostě podvádí, podobně jako mnoho jiných při hraní online. Smutné, ale pravdivé.

Co k tomu říct?
Je těžké někoho obvinit bez důkazů, člověk se pak sám může dostat do problémů. Cheateři mají náskok a normálního člověka znechucuje hraní proti PC. Jediné řešení, které nastínil už David, není až tak složité. Nehrát online partie s neznámými lidmi a turnaje o peníze už vůbec ne.

Mimochodem… Už jsem to psal několikrát, já osobně bych zrušil i online přenosy a digitální šachovnice. Ani zpoždění přenosu ničemu nezabrání. Umím si představit cheaterský klub, který si postaví své vlastní digitální šachovnice nebo upraví ty koupené.
V dnešní době není problém koupit za pár stovek miniaturní PC (např.RaspberryPi) a „začlenit“ jej do šachovnice. V kombinaci s LED displejem, který může navenek vypadat třeba jako pokojový teploměr, to může být hodně silný „argument“ v partii nebo zápasu.  Dovolím si poznamenat, že digitální šachovnici si postavíte i sami za pár korun (nepočítám-li šachové figury a dřevěnou šachovnici), vlastně téměř zadarmo (do 1000,- Kč).
Zaráží mě, že FIDE zatím nepožaduje, aby digitální šachovnice měly alespoň nějakou certifikaci. Je opravdu triviální záležitostí napojit takovou šachovnici na miniaturní počítač, zvlášť pokud je pro přenos použita bezdrátová technologie.

Bezdrátová technologie je další noční můrou šachu.
„Kouzelné“ brýle snímající a přenášející obraz (příklad: stačí mít v mobilu nainstalovánu aplikaci Chessify, která je schopna za určitých okolností skenovat [a převést do diagramu] i normální šachovnici… pak už stačí jen „přítel“ s mobilem…), mikrosluchátka v ušním zvukovodu a jiné věci by nás měly strašit víc než mobil zastrčený někam do tělní dutiny.

„Řešení“ existuje. Rušičky signálu. Má to však několik háčků  :usmev: : nepůjde pak asi dělat online přenosy a především je to zakázané. Tedy…Signály pro mobilní telefony, pro wifi či Bluetooth se rušit dají (rušička cca 5-7 tis.), ale je to nelegální. Je k tomu potřeba souhlas patřičného ministerstva a dostatečné zdůvodnění (nemluvím teď o bezpečnostních složkách, tam je to „trochu“ jinak  :usmev: ).
Asi těžko bude pořadatel turnaje žádat o schválení rušení signálu z důvodu, že by někdo mohl podvádět u šachové partie. ( Ale ta myšlenka je celkem zábavná  :smich:  :smich:  :smich: )

Cheating je nepříjemná věc. Dá se s tím bojovat, ale není to jednoduché. Při online hraní zkušený hráč cheatera dokáže možná odhalit, ale něco prokázat? To není vůbec triviální záležitost (jsem zvědavý, jak dopadne případ Waszczuk).

Osobně to řeším tak, že hráče, kterého podezřívám z cheatingu zablokuji. Nehodlám se rozčilovat, že v partii, kde soupeř hraje 40 tahů jako prase, udělám jednu nebo dvě nepřesnosti a soupeř si najednou vzpomene, že by mohl využít i nějakého bota…
Ale stává se to. Normální člověk však s takovým soupeřem už znovu hrát nebude.

Hrajte online, ale jen pro zábavu.

5 7 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
14 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Remcik z Banika

Tak nám zabili Ferdinanda. Kerýho paní Müllerová? Já znám dva, obou není žádná škoda. Teda, tak nám zablokovali Nikitu. https://lichess.org/@/BarashevNikita

david brazina

Ahoj, jen poznamka k velmi zajimavemu clanku/tematu. Dokazal bych online za sekundu udelat tolik tahu co v realu. tj neco kolem 15ti, pokud bych nemusel resit kvalitu. Pohyb mysi neco samozrejme zabere, ale… 1 Muzu mit pripojenou sachovnici k PC pres nejaky BUS a ten bude prenaset moje tahy, zatimco ja pozici uvidim na monitoru, ale tahy budu delat v realu.
Nevim jak lichess ale je take mozne odesilat packety s posunutym casovacem, cili dokazi eliminovat delay na ceste. Mozna se s tim z vas uz nekdo setkal, souper premysli, zatahne a cas mu poskoci zpet. Takze jen z rychlosti tahani je cheating dost spatne dokazatelny. to je mozna duvod proc to neni ihned vyreseno z pohledu stezovatele. Jediny zpusob je opravdu konfrontovat hrace v nasladne analyze pred kamerou.

David Navara

Pokud vím, Lichess při připojení hráči změří rychlost spojení a pak kompenzuje zpoždění. Pravděpodobně během partie přidává nějakou konstantní hodnotu, protože jsem už párkrát při „předtahu“ získal 1,1 sekundy, zatímco jindy mi čas chybí v několika po sobě hraných partiích. Ukazatele na hodinách by ale víceméně měly odpovídat rychlosti tahání. V tomto konkrétním případě bych důvod hledal na straně serveru, jelikož argumentů je více než dost a rychlost je jen jedním z nich. Zrovna tohle mi připadá jako jasný případ, nejméně devět z deseti velmistrů by po seznámení se všemi argumenty mělo stejný názor.

david brazina

tak ono stejne nikdy nic nenahradi fyzicky kontakt. ale jak bylo zmineno, existuji nenapadnejsi zarizeni nez jsou google bryle, a s dalsi miniaturizaci budou tyto prostredky stale vetsim a vetsim lakadlem, protoze pujdou spatne odhalit. na internetu s nejakym cheatem je zkratka podle me treba pocitat, maji s tim problem i mnohem vetsi spolecnosti provozujici esporty, kde se toci miliardy.

david brazina

vsak tam prave hodiny nemackas. mas fyzickou sachovnici, ktera snima tahy a mas to propojene s usb s pc. pak staci jen tahat na te sachovnici. ale je fakt ze s temi hodinami jsem to nedomyslel, ok, tak ne 15 ale tak 7 asi snad mozna 😀

Honza Repák

Luboši jednou jsem viděl Giriho hrát exhibici, kdy zvládl za vteřinu provést kolem deseti tahů na dřevěné desce. Vypadá to fantasticky, ale opravdu i takoví šílenci existují.   :smich: 

Tadeáš Kriebel

Za mě taky palec nahoru, snad pod všechno bych se podepsal. Při přehrávání partie se mi maně vybavil „výkon“ Ľubomíra Chripka z Open Tatry nějakých 5-6 let zpátky. Špičkový korespondenční hráč (a tehdy dokonce snad i člen výkonného výboru Slovenského šachového svayu – už si bohužel nepamatuju všechny podrobnosti moc dobře) matoval věží tak dlouho, až začalo slavnostní zakončení ještě během jeho dohrávání partie. Bylo z toho i památné video na youtube, které po pár výhrůžkách žalobou bylo stáhnuto. Staré dobré časy :))

remčiK z Banika

Opět skvělý článek, Luboš! Osobně si také myslím, že Nikita je vic nez jasnej. Letos v lednu (jeho poslední turnaj naživo) udělá 4 ze 7 v rapidu při průměru soupeřů 1432 (31 místo viz https://ratings.ruchess.ru/tournaments/75496 ) a za pár měsíců nato mastí velmistry na počkaní, Navaru, Šariče, Zhigalka, Erigaisiho a x dalších, to je prostě nemožné. A například 7.tah Db6 je typicky počítačový tah, troufnu si napsat, že ho i někteří velmistři nemusí znát.

David Navara

Plně souhlasím. Já jsem tah 7…Db6 neznal a tipuji, že většina velmistrů na tom bude podobně.

zakzak

Díky za článek.

Zdenek Cekal

Pane Zimnioku, moc Vám děkuji za popis „anatomie“ cheatingu. Zase jste jednomu analfebetovi otevřel oči dokořán…Jak jsem již včera avizoval, žil jsem doposud v naivní představě o tom, že podvádění spočívá v „přeďobávání“ tahů z dané herny do Fritz 17, který běží na pozadí. Z tohoto důvodu se mi zdálo nemožné to ve formátu 3+2 stíhat. Rozbil jste můj mýtus o korektnosti bleskových partií na interneru. Otázka zní co s tím? Já občas u „konkurence“ hraji turnaje s vkladem 100,-Kč s průměrnými výsledky. Nyní ve svém nitru řeším dilema, zda to vzhledem k výše uvedenému článku, má smysl. Na druhou stranu se v časech covid19 nudím a internetový šach mě baví. Bohužel „šachisté“ jako Barashev Nikita tuto nádhernou hru przní a berou víru v její férovost těm slušným…

David Navara

Pokud jde o internetové soutěže, vidím to podobně, i když online přenosy bych neodepisoval.
V minulém článku jsem napsal, že mám jasno nejméně na 99,9 %, ale pak jsem si také říkal, že jsem tam mohl přidat ještě přinejmenším dvě devítky. Ve své šachové kariéře jsem viděl už leccos, ale podobně hrajícího čestného hráče bez odpovídajících výsledků za šachovnicí opravdu ne. Administrátorům jsem kvůli tomu hráči psal dvakrát, ale zatím nevím o tom, že by něco podnikli. Celkem jsem upozornění na možné podvody na Lichessu vznesl čtyři, přičemž jednomu téměř okamžitě vyhověli a to zbývající zatím zůstalo bez odpovědi. Tam se jedná o hráče s ratingem 1800, který má od bleskovek po rapid ratingy okolo 2400. Nejhorší je, že podobných případů mohlo být více, ale u lidí, kteří v profilu nemají uvedeno skutečné jméno, ten nepoměr nemohu zjistit. A pokud podobně podvádí nějaký velmistr, zjišťování a dokazování bude mnohem obtížnější. (Tím nemyslím nikoho konkrétního a věřím, že velká většina velmistrů nepodvádí, ale občas při sledování internetových partií mívám pocit, jako by byly z jiného světa. A v některých případech ten pocit nejspíše bude odůvodněný.)

14
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x