David Navara těsně pod stupni vítězů

Po vypjatém finálovém dni Mistrovství Evropy v online bleskovém šachu David Navara na čtvrtém místě, šampiónem jeho pokořitel Gawain Jones. Klíčové momenty z posledního dne svátku bleskového šachu a závěrečné shrnutí.

Zatímco kvalifikace byla bojovnou melou, sobotní den (hlavně pro české barvy) skoro až pohádkovou procházkou růžovou zahradou, ani turbulentní události semifinále a finále nemohly nechat žádného šachového fanouška chladným.

Že nebude nouze o adrenalin bylo jasné už v neděli ráno, kdy za kulisami turnaje Evropská šachová federace zasadila ještě jeden hřebíček do narychlo stlučené turnajové platformy. Neprofesionalitě dala vyniknout ještě last minute snahou o přitvrzení anticheatingových pravidel, kdy se zřejmě až v průběhu turnaje začal upřesňovat vágní požadavek na „webkameru“. Naše technická podpora si spolu s Davidem Navarou chvíli drbala hlavu, jak v neděli ráno uprostřed pandemie uspokojit návrh rozhodčího na pořízení superširokoúhlé kamery se záběrem alespoň 180 stupňů – nesmyslnost a nereálnost technických požadavků na anticheatingová opatření jsme však záhy odhalili. Naštěstí se nakonec podařilo sladit jak názor rozhodčích na to, co zapomněli do pravidel napsat, tak představu o tom, jak by to mělo během partií vypadat.


Foto zdroj: katowice2020.eu

Celá peripetie však v plné nahotě ukázala, jak rychle se turnaj pekl. Takové věci je potřeba řešit předem, nikoliv pět minut do pádu praporku a na neschopnost věci promyslet dopředu by neměl doplácet turnaj a už v žádném případě hráči. Musím říci, že David se v celé věci zachoval mimořádně vstřícně a snažil se co nejvíce vyhovět, ale nemůže být sporu o tom, že není normální, aby hráči místo přípravy na rozhodující partie museli věnovat pozornost hojení bolístek z nedodělaných pravidel. Jistě je jednodušší sázet pravidla a hausnumera než řešit reálné problémy nedopečeného webu – ať už jde o dopisování pravidel v průběhu turnaje, nezobrazování jmen hráčů v kvalifikaci, nepřipraveností na armageddonové partie nebo absence základních funkcí online heren jako je předtah. Obávám se však, že dokud Tornelo i ECU výrazně nezapracují na vylepšení svého dítka, mnoho popularity si nezískají.

Po trochu divokém ranním preludiu tak bylo jasné, že v semifinálovém zápase s Gawainem Jonesem nebude potřeba rozcvičky a diváci na živém streamu se dočkali opravdové bitvy na krev. David sice nevkročil do zápasu správnou nohou, když zaškobrtnul už v zahájení první partie a anglický soupeř jej překvapil i v druhém kole, dokázal však kontrovat rovněž dvěma výhrami za sebou a zápas se musel rozhodnout až v armageddonu. Zejména čtvrtá partie se mu povedla opravdu náramně.

Trend se zdál být nastaven správně a v rozhodující semifinálové partii David vedl bílé figury k výhodě a stačilo snad jen udržet nastavený kurz. Hrubá chyba však rázem zhatila všechny šance a Jonesův pěšec náhle utekl do dámy. Šachy umí být někdy kruté!

Stále zbýval ještě zápas o třetí místo, v němž se česká jednička utkala s německým velmistrem Matthiasem Bluebaumem. Oba dva hráči však už zřejmě měli všeho dost – zatímco v osmifinále a čtvrtfinále hráli naprosto suverénně, závěr pavouka nebyl o pěkných šaších ani v nejmenším a v utrápené bitvě nakonec vyšel vítězně německý mladík. Nejdůležitější byla zřejmě už první partie, kde Bluebaum ze zahájení ztratil bez náhrady pěšce a vše se zdálo směřovat k jednoznačnému vítězství Davida Navary, čistě z rozmaru Fortuny ale přišel absolutní šok.

Podobně utrápená byla i druhá partie, kde zase prohospodařil zdánlivě neotřesitelnou výhodu Bluebaum a náš hráč měl šanci srovnat, jenže minul a Němec vybojoval remízu. Únavný den ukončila hrubá chyba Davida hned v následujícím kole, když ztratil bez náhrady pěšce v koncovce.

Stejným skórem skončil i zápas o nejcennější kov mezi Širovem a Jonesem. Alexej Širov porazil v semifinále Bluebauma sice až v tiebreaku, otěže měl však v ruce vždy on. Proti všemi triky pokořiteli českého hráče ale recept najít nedokázal – dvakrát doplatil na Jonesova taktická kouzla, z nichž to poslední je vskutku půvabné.

Zlato si tedy odnáší Gawain Jones, Alexej Širov bere stříbro a Matthias Bluebaum bronz. Stačilo málo a mohlo to cinknout i Davidu Navarovi, nedá se však svítit, načasovat formu na ty nejdůležitější momenty je umění i v ostatních sportovních odvětvích. V kritických pozicích zápasů se mu je nepodařilo vzít za správný konec a nakonec je z toho nepopulární brambora. Věřím ale, že to není zdaleka poslední online vystoupení české jedničky a příště dosáhne ještě více. Pokud jste včerejší přenos prošvihli, nezapomeňte si jej pustit ze záznamu a u dalších komentovaných přenosů brzy na viděnou!

Odkazy

5 5 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
14 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka

Dobrý večer
Mám jednu otázku k naprosto skvěle napsanému textu. Jde mi o slova „závěr pavouka nebyl o pěkných šaších ani v nejmenším….“. Je to skloňování správně? Není lepší o šachách? Přiznám se, že nejsem žádný odborník a je možné, že správně jsou oba tvary, jen mi to tak proběhlo hlavou, když jsem si se spokojeným pobrukováním četl. A ještě jena věc – buďme rádi za kameru při online šachu, při osobním hraní by ještě pořadatelé mohli řijít s něčím mnohem víc na hlavu viz. hromadné poklekávání 🙂
Děkuji za odpověď, bídný šachista Jirka
 
P.S. Opravdu ta otázka ohledně skloňování slova šachy nemá být rýpání 🙂

Zdenek Cekal

Ano, Jirko, 6. pád „o kom, o čem,“ proto je správně, resp. má být, „o pěkných šachách.“
Jinak hromadné poklekávání před šachovou partií (naživo) považuji za dobrý nápad…Bylo by to v intencích naší doby. Já osobně posečkám s pokleknutím na vhodného soupeře…Až se potkám za šachovnicí kupříkladu s Pontus Carlssonem učiním tak místo tradičního stisku rukou…

Luboš Zimniok

Zdravím Jirko 😉 Samozřejmě správně je jedině „o šachách“. Znám Tadeáše a vím, že i on zná správný tvar. Předpokládám, že to napsal úmyslně 🙂 . Také si občas (často?) vymýšlím vlastní slova 😀 , ale pro jistotu je dávám do uvozovek. I mně se ale stává, že na uvozovky zapomenu. Těší mě ale, že někdo takovou věc zaregistroval 🙂  :palec-nahoru: 

Jan Jílek

Pánové, dovolím si nesouhlasit :usmev: jistojistě termín „šaších“ existuje, vždyť už Tomáš Štítný ze Štítného napsal Knížky o šašiech . Když si termín termín „šaších“ vyhledáte na Googlu vyjede vám pár výsledků. Pro jistotu ale zítra zavolám na Ústav pro jazyk český a ověřím :smich: Pokud bude moje domněnka potvrzena, dovolím si sám sobě udělit titul „Tadei Defensor“, po vzoru Jindřicha VIII. (normálně mu říkám Jindra Osmička :mrknuti: ), který získal od papeže Lva X titul „Fidei Defensor“ (obránce víry).
 

Luboš Zimniok

Ha! Čerpáš ze špatných zdrojů :smich: , protože správně by mělo být „Kniežky o šašiech“. Klidně zavolej na ÚJČ a pak mi dáš za pravdu :mrknuti: .
Mimochodem….“Osmička“ byl Fidei Defensor, nevíš, kdo je v současné době FIDE Defensorem? :smich:

Jirka Kadlec

Tomášem ze Štítného je možné se kochat o vánočních svátcích, ba i jindy  :mrknuti: 
https://web2.mlp.cz/koweb/00/04/42/12/68/knizky_o_hre_sachove_a_jine.pdf

Jan Jílek

Bohužel, dovolat se na ÚJČ bylo bez šance :smutek:

Jan Jílek

Samozřejmě, u té kamery jde o to, že je, dle mého názoru, krajně nevhodné vznášet na hráče další technické požadavky v den (semi)finále (a tím jej rozptylovat), když nemají nejmenší oporu v propozicích…

Jirka

Dobrý den
Nečekal jsem, že se z relativně nevinné otázky rozpoutá vášnivá diskuze o jaziku českém a jeho prapodivných pravidlech 🙂 Nicméně všem díky za reakce, mě to opravdu přišlo takové zvláštní to slovo.
Ještě mám něco na srdci krom šelestu, nevím kam to jinam napsat, tak to zkusím sem. Dnes jsem hrál skvělou partii (jak taky jinak, že..) a v koncovce jsem dostal mat při výměně pěšce za královnu. Toto pole jsem měl dvakrát pojištěno, proto jsem byl docela překvapen, že jsem nemohl hrát dál a byl rovnou konec. NIkdy jsem se s tím nesetkal, tak se chci zeptat, to je nějaké pravidlo, že při výměně pěšce za cokoli nelze tento šach odstranit sebráním dané figury? Děkuji za odpověď, s pozdravem a přáním pěkných Vánoc bídný šachista Jirka

Luboš Zimniok

„Bídný“ šachisto Jirko… Všichni jsme bídní šachisté, tak si nezoufej 🙂 . Neviděl jsem tvou královnu, ani nevím, jaká byla pozice. Ale pokud chceš vědět, co, jak a proč, napiš, prosím, co kde stálo.
Přeji hezké svátky.

Jan Jílek

Pokud jste hrál on-line, pošlete odkaz na partii, je-li to možné :usmev:

Jirka

Tak teď každý uvidí, proč jsem tak bídný šachista. Znovu jsem se na to postavení pořádně podíval, tentokrát už ne ve spěchu a také s plným žaludkem, a světe div se, není na tom nic neobvyklého, je to regulérní mat a já jsem to prostě podělal, to se mi stává tak jednou za deset let… Ale pro pobavení přikládám odkaz, snad to bude fungovat:
https://herna.sachy.cz/play/dea19920-c103-41b3-81ee-d3f44c30c50f
 

Jan Jílek

Stane se, praxí a studiem se člověk učí. Nějaká ta nepřesnost by se asi našla, ale to vůbec nevadí, důležité je, jestli Vás hra baví. Příště podobného soupeře jistě vypráskáte – doporučuji se podívat hned na pozici po 2…f6 – pěšec e5, ačkoliv se zdá být krytý tím f-pěšcem lze normálně vzít 3.Jxe5! :usmev: protože pokud by černý dobral 3…fxe5 dostane se po Dh5+ pod prudký útok bílého, např.:
 


 
Hezké Vánoce!
 
 
 
 

14
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x